Սերժ Սարգսյանն ու Հռոմի Պապն առանձնազրույց են ունեցել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհակալություն է հայտնել Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին՝ «Հայաստանի եւ Վատիկանի միջեւ հարաբերություններին նրա նվիրվածության ու մշտական հոգածության, ձեւավորված անկեղծ եւ ջերմ երկխոսության համար»:
Սուրբ Աթոռում կայացած հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում սա արդեն 5-րդ հանդիպումն է Նորին Սրբության հետ, «ինչն ինքնին խոսուն է»:
Նախագահը նշել է, որ Վատիկանում մեծ սրբերի կողքին այսուհետ վեր է խոյանալու նաեւ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանը եւ տեղեկացրել, որ արձանի մեկ օրինակ էլ տեղադրվելու է Հայաստանյայց Եկեղեցու հոգեւոր կենտրոն Էջմիածնում:
Նախագահի խոսքով՝ Գրիգոր Նարեկացին ու նրա թողած ժառանգությունը դառնում են քրիստոնյա երկու համայնքների համերաշխության հավերժական խորհրդանիշ:
Սերժ Սարգսյանը Հռոմի Պապին նվիրել է Սուրբ Գայանե եկեղեցու արծաթե մանրակերտը, իսկ Ֆրանցիսկոս Պապը նախագահին է նվիրել վատիկանյան թանգարաններում պահվող Սուրբ ընտանիքը պատկերող քանդակի մարմարե կրկնօրինակը եւ իր հեղինակած վերջին երեք գրքերի օրինակները:

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян поблагодарил сегодня Папу Римского Франциска «за приверженность и постоянное внимание к отношениям между Арменией и Ватиканом, за честный и дружественный диалог».
В ходе состоявшейся сегодня в Святом Престоле встречи Серж Саргсян подчеркнул, что это его пятая по счету встреча с Его Святейшеством за последние годы, что «само по себе говорит о многом».
Президент отметил, что отныне в Ватикане наряду с великими святыми будет также возвышаться памятник Святому Григору Нарекаци и сообщил, что другой экземпляр памятника будет установлен в духовном центре Армянской Апостольской церкви – Святом Эчмиадзине.
По словам президента, Григор Нарекаци и его наследие становятся вечными символами солидарности двух христианских общин.
Серж Саргсян подарил Папе Римскому серебряный макет церкви Св. Гаяне, а Папа Франциск подарил президенту Армении мраморную копию скульптуры Святого семейства, которая хранится в музеях Ватикана, и экземпляры последних трех книг собственного сочинения.