Սերժ Սարգսյանն ու Հռոմի Պապն առանձնազրույց են ունեցել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհակալություն է հայտնել Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին՝ «Հայաստանի եւ Վատիկանի միջեւ հարաբերություններին նրա նվիրվածության ու մշտական հոգածության, ձեւավորված անկեղծ եւ ջերմ երկխոսության համար»:
Սուրբ Աթոռում կայացած հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում սա արդեն 5-րդ հանդիպումն է Նորին Սրբության հետ, «ինչն ինքնին խոսուն է»:
Նախագահը նշել է, որ Վատիկանում մեծ սրբերի կողքին այսուհետ վեր է խոյանալու նաեւ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանը եւ տեղեկացրել, որ արձանի մեկ օրինակ էլ տեղադրվելու է Հայաստանյայց Եկեղեցու հոգեւոր կենտրոն Էջմիածնում:
Նախագահի խոսքով՝ Գրիգոր Նարեկացին ու նրա թողած ժառանգությունը դառնում են քրիստոնյա երկու համայնքների համերաշխության հավերժական խորհրդանիշ:
Սերժ Սարգսյանը Հռոմի Պապին նվիրել է Սուրբ Գայանե եկեղեցու արծաթե մանրակերտը, իսկ Ֆրանցիսկոս Պապը նախագահին է նվիրել վատիկանյան թանգարաններում պահվող Սուրբ ընտանիքը պատկերող քանդակի մարմարե կրկնօրինակը եւ իր հեղինակած վերջին երեք գրքերի օրինակները:

Armenian President and Pope Francis hold a meeting in Vatican - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has thanked Pope Francis today "for his commitment and attention to the relations between Armenia and the Vatican, and for the sincere and warm dialogue”.
During the meeting at the Holy See, Serzh Sargsyan has highlighted that this is the fifth meeting with His Holiness in recent years, “a fact that speaks for itself”.
The Armenian President has noted that the statue of St. Gregory of Narek will stand next to great saints in Vatican from now on and another copy of the statue will be erected in Etchmiadzin, the spiritual center of the Armenian Church.
According to the president, Gregory of Narek and his legacy are becoming the symbol of eternal solidarity between the two Christian communities.
Serzh Sargsyan presented Pope Francis with the silver miniature of St. Gayane Church, while His Holiness gifted to President Sargsyan a marble copy of the Holy Family sculpture kept in the Vatican museum, as well as three books he authored.