Վատիկանի այգիներում տեղադրվել է Գրիգոր Նարեկացու արձանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Վատիկանի այգիներում ավարտվել են Չեխիայում ձուլված Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանի տեղադրման աշխատանքները:
Այդ մասին այսօր հայտնել է Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Նա հիշեցրել է, որ 2016 թվականի հունիսին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սրբազան Քահանայապետին նվիրեց Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհրդանիշ:
«Արձանը նվիրելիս նախագահ Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ դրա մեծ տարբերակն ապագայում կտեղադրվի Վատիկանում: Պապը հավանեց արձանն ու տվեց իր համաձայնությունը:
Կարճ ժամանակ անց ստեղծագործական թիմը՝ Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, Նարեկացու արձանի հեղինակ Դավիթ Երեւանցու գլխավորությամբ գործի անցավ: Ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը եւ ծրագրի ղեկավար Վարդան Կարապետյանն ակտիվորեն ներգրավվեցին արձանի ստեղծման աշխատանքներում, իսկ ընկերս՝ Արթուր Ջանիբեկյանը, ով, ի դեպ, աշխարհում Նարեկի տարածման իսկական նվիրյալ է, միացավ ինձ` դառնալով արձանի երկրորդ բարերարը», - ասել է Միքայել Մինասյանը:

Gregory of Narek statue installed in Vatican Gardens - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Ambassador to Vatican Mikayel Minasyan has informed today that installation of the two-meter bronze statue of St. Gregory of Narek, cast in Czech Republic, has been completed in Vatican Gardens.
He has reminded that in the frames of Pope France’s visit to Armenia in June 2016, Armenian President Serzh Sargsyan gifted a miniature stature of St. Gregory to His Holiness as a symbol of the Pope’s pilgrimage to the first Christian country.
“While handing over the gift, President Sargsyan expressed the hope that a larger version might appear in Vatican one day. Pope Francis liked the statue and the idea.
Soon a creative team headed by People’s Artist of Armenia, creator of St. Gregory’s statue David Yerevantsi started working on the project. Architect Mikael Hasratyan and project manager Vardan Karapetyan immersed themselves in the work and my friend Artur Janibekyan, who is very devoted to promoting Narek worldwide, joined me as the second sponsor of the statue,” said Mikayel Minasyan.