Վատիկանի այգիներում տեղադրվել է Գրիգոր Նարեկացու արձանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Վատիկանի այգիներում ավարտվել են Չեխիայում ձուլված Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանի տեղադրման աշխատանքները:
Այդ մասին այսօր հայտնել է Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Նա հիշեցրել է, որ 2016 թվականի հունիսին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սրբազան Քահանայապետին նվիրեց Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհրդանիշ:
«Արձանը նվիրելիս նախագահ Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ դրա մեծ տարբերակն ապագայում կտեղադրվի Վատիկանում: Պապը հավանեց արձանն ու տվեց իր համաձայնությունը:
Կարճ ժամանակ անց ստեղծագործական թիմը՝ Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, Նարեկացու արձանի հեղինակ Դավիթ Երեւանցու գլխավորությամբ գործի անցավ: Ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը եւ ծրագրի ղեկավար Վարդան Կարապետյանն ակտիվորեն ներգրավվեցին արձանի ստեղծման աշխատանքներում, իսկ ընկերս՝ Արթուր Ջանիբեկյանը, ով, ի դեպ, աշխարհում Նարեկի տարածման իսկական նվիրյալ է, միացավ ինձ` դառնալով արձանի երկրորդ բարերարը», - ասել է Միքայել Մինասյանը:

В Садах Ватикана установлен памятник Григору Нарекаци - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Садах Ватикана завершились работы по установке отлитого в Чехии 2-метрового бронзового памятника Григору Нарекаци.
Об этом сообщил сегодня посол Армении в Ватикане Микаел Минасян.
Он напомнил, что во время визита Папы Римского Франциска в Армению в июне 2016 года президент Армении Серж Саргсян подарил Его Святейшеству макет памятника Григору Нарекаци в качестве символа паломничества Папы в первую христианскую страну.
«Подарив памятник, президент выразил надежду, что его большой вариант в будущем будет установлен в Ватикане. Его Святейшеству понравился памятник, и он одобрил идею.
Вскоре творческая группа во главе с народным художником Армении, автором памятника Нарекаци Давидом Ереванци приступила к делу. Архитектор Микаел Асратян и руководитель проекта Вардан Карапетян активно вовлеклись в работы по созданию памятника, а мой друг Артур Джанибекян стал вторым донором проекта»,- отметил Микаел Минасян.