Անթիլիասում բացվել է Անկախության հուշակոթողը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը Անթիլիասում մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 100-ամյակին նվիրված Անկախության հուշակոթողի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Իր խոսքում Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինն ասել է, որ «ավելի քան հինգ դար ստրկություն ու հալածանք, ցեղասպանություն ու աքսոր ապրած հայ ժողովուրդը իր հայրենի հողի վրա 1918 թվականի մայիսի 28-ին կերտեց իր անկախությունը, իր կյանքի «Նոր արշալույսը»:
«Պատմությունը վկայում է, որ ազգերի անկախությունը նվաճվում է հավաքական հավատքով ու արյամբ եւ պահվում է հավաքական քրտինքով», - հավելել է նա:

В Антилиасе открылся Мемориал независимости - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Бако Саакян в Антилиасе (Ливан) принял участие в церемонии открытия Монумента независимости, посвященного 100-летию Первой Республики.
В своей речи Католикос Великого дома Киликийского Арам Первый отметил, что «армянский народ, переживавший на протяжении более пяти веков рабство и гонения, геноцид и погромы, 28 мая 1918 года сотворил на своей родине независимость, «новый рассвет» своей жизни».
«История показывает, что независимость достигается коллективной верօй и кровью, а хранится коллективными усилиями»,- добавил он.