Անթիլիասում բացվել է Անկախության հուշակոթողը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը Անթիլիասում մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 100-ամյակին նվիրված Անկախության հուշակոթողի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Իր խոսքում Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինն ասել է, որ «ավելի քան հինգ դար ստրկություն ու հալածանք, ցեղասպանություն ու աքսոր ապրած հայ ժողովուրդը իր հայրենի հողի վրա 1918 թվականի մայիսի 28-ին կերտեց իր անկախությունը, իր կյանքի «Նոր արշալույսը»:
«Պատմությունը վկայում է, որ ազգերի անկախությունը նվաճվում է հավաքական հավատքով ու արյամբ եւ պահվում է հավաքական քրտինքով», - հավելել է նա:

Independence Monument opened in Antelias
Yerevan /Mediamax/. President of Artsakh Bako Sahakyan participated in the opening ceremony of Independence Monument in Antelias (Lebanon), dedicated to the 100th anniversary of the independence of the Republic of Armenia.
In his speech Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, said that “after more than 5 centuries of slavery and persecution, genocide and exile the Armenians declared independence in their homeland on May 28 of 1918, which became the “new dawn” in their life.”
“The history evidences that the independence of nations is achieved only through collective belief and blood and is presented though joint efforts,” he added.