Երեւան: Մեդիամաքս: Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այսօր Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանել է իր հանդիպումը մոսկվաբնակ 20-ամյա Արթուր Պողոսյանի հետ, ով ներկայանում է իբրեւ «աստղաֆիզիկոս» եւ «առաջին հայ տիեզերագնաց»:
Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում Հրանուշ Հակոբյանն նախ ասել է, որ պարտավոր է ընդունել յուրաքանչյուրին, ով դիմում է հանդիպման խնդրանքով:
Նախարարն ասել է, որ Արթուր Պողոսյանի հետ իր հանդիպումից ժամեր անց նախարարությունում արդեն «հասկացել են, թե ում հետ գործ ունեն»: Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել այն ուսանողներին, որոնք բացահայտել են իրեն աստղաֆիզիկոս հռչակած երիտասարդի ինքնությունը:
Անդրադառնալով այն հաղորդագրությանը, որը Սփյուռքի նախարարությունը տարածել էր քննադատության ալիքին ի պատասխան, Հրանուշ Հակոբյանն ասել է.
«Ես տեղում չեմ եղել, եւ հայտարարության մեջ կային հատվածներ, որոնք թույլ չէի տա: Ցավում եմ, քանի որ պետք էր ավելի հանգիստ տոնով պատասխանել այդ աղմուկին: Ամեն դեպքում լավ եղավ, որ կարողացանք բացահայտել մի երիտասարդ խաբեբայի: Հարկավոր էր կանգնեցնել այդ երիտասարդի «ոդիսականը»: Մեզ թվաց` նա տարօրինակ է, քանի որ խելացի է, բայց պարզվեց, որ այդպես չէ: Նրան հարկավոր է բուժել», - ասել է Հրանուշ Հակոբյանը:

Ереван, 14 марта. /Медиамакс/. Министр диаспоры Армении Грануш Акопян прокомментировала сегодня по просьбе Медиамакс свою встречу с 20-летним жителем Москвы Артуром Погосяном, который представляется «астрофизиком» и «первым армянским космонавтом».
В интервью Медиамакс Грануш Акопян отметила, что обязана принимать каждого, кто обращается к ней с просьбой о встрече.
Министр заявила, что уже через несколько часов после встречи с Артуром Погосяном в министерстве «поняли, с кем имеют дело». Грануш Акопян поблагодарила студентов, которые «разоблачили истинное лицо назвавшего себя астрофизиком молодого человека».
Комментируя пресс-релиз, распространенный министерством диаспоры в ответ на волну критики, Грануш Акопян заявила: «Меня не было на месте, и в сообщении были фрагменты, которые я бы убрала. Думаю, надо было спокойнее реагировать на этот шум. В любом случае хорошо, что мы сумели разоблачить молодого обманщика. Надо было остановить «одиссею» этого молодого человека. Нам показалось, что он странный, потому что умный, однако оказалось, что это не так. Его надо лечить», - заявила Грануш Акопян.