Երեւան: Մեդիամաքս: Մենք ունեցել ենք մեծանուն գործիչներ, ում մայրը կամ հայրը ծագումով հայ կամ այլ ազգի ներկայացուցիչ են եղել: Վրաստանը բաղկացած է բոլոր այդ էթնիկ խմբերից:
Ինչպես հայտնել է “Գրուզիա Օնլայնը”, այս մասին “Հատուկ ռեպորտաժ” հաղորդման ընթացքում երեկ ասել է Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլին:
Նրա խոսքով, Վրաստանում վերջերս ընդունված “Կրոնական կազմակերպությունների մասին” օրենքը կընդունվեր անգամ այն դեպքում, եթե փողոց դուրս գար 100 հազար մարդ:
“8 տարի առաջ, երբ նախատեսվում էր այս օրենքի ընդունումը, Թբիլիսիի փողոցներ դուրս եկան 100 հոգի եւ բողոքի ցույց անցկացրին: Եվ այն ժամանակվա իշխանությունները հետաձգեցին օրինագծի ընդունումը”,- ասել է Սահակաշվիլին:
Վրաստանի նախագահը անդրադարձել է նաեւ իր էթնիկ ծագման շուրջ պտտվող խոսակցություններին:
“Հայաստանյան մի հեռուստաընկերության ներկայացուցիչներ ժամանել էին ինձ հետ հարցազրույց անցկացնելու: Նրանք ինձ ասացին, որ գիտեն իմ հայկական ծագման մասին, եւ հավելեցին, որ վախենում են, թե ինձ մոտ բարդույթներ կառաջանան այդ կապակցությամբ: Ես նրանց պատասխանեցի. ինձ համար մեծ պատիվ կլիներ հայ լինելը: Միակ խնդիրն այն է, որ ես հայ չեմ:
Հեռուստատեսությամբ եւս մի ծրագիր կար, որտեղ սովետական շրջանի մի վերապրուկ վեր կացավ ու ասաց, որ Սահակաշվիլին հայ է: Ինձ զանգահարեց մայրս եւ ասաց. նրանք այնտեղ այդքան խոսեցին, եւ որեւէ մեկը նրանցից չասաց, որ դու հայ չես: Մենք այդ բոլոր էթնիկ խմբերի խառնուրդն ենք, մեծ քաղաքակրթությամբ երկիր”,- ասել է Վրաստանի նախագահը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ հուլիսի սկզբին Վրաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ հաստատել է փոփոխություններ Քաղաքացիական օրենսգրքում, որոնց համաձայն հինգ կրոնական փոքրամասնություններին` Հայ Առաքելական եկեղեցուն, Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցուն, մուսուլմանական համայնքին, հրեական համայնքին եւ բապտիստական եկեղեցուն, նախատեսվում է տրամադրել իրավական կարգավիճակ: Նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին ստորագրել է փոփոխությունները: Այս որոշումը քննադատվել է Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու եւ անձամբ Պատրիարք Իլիա Երկրորդի կողմից, ով հայտարարել էր, որ այդ որոշումը կհանգեցնի բացասական հետեւանքների ինչպես եկեղեցու, այնպես էլ երկրի համար:

Михаил Саакашвили - Для меня было бы большой честью быть армянином - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. У нас были великие деятели, у которых или мать, или отец были этническими армянами или представителями другой нации. Грузия состоит из всех этих этнических групп.
Как сообщил сайт “Грузия-Онлайн”, об этом в интервью программе «Специальный репортаж» заявил президент Грузии Михаил Саакашвили.
По словам президента, принятый недавно в Грузии закон «О религиозных конфессиях» был бы принят даже в том случае, если бы на улицы вышло 100 000 человек. “8 лет тому назад, когда планировалось принятие этого закона, на улицы Тбилиси вышло около 100 человек и устроили акцию протеста. Тогдашние власти отложили рассмотрение законопроекта”, - заявил Саакашвили.
Грузинский президент коснулся также разговоров о своем этническом происхождении.
«Представители одной из телекомпаний Армении приехали, чтобы записать со мной интервью. Они мне сказали, что знают о моем армянском происхождении, и добавили, что боятся за то, чтобы у меня не появился комплекс по этому поводу. Я им ответил: для меня было бы большой честью быть армянином. Единственная проблема в том, что я не армянин.
Была еще одна передача по телевидению, – выскочил пережиток советской эпохи и сказал, что Саакашвили армянин. Мне позвонила моя мать и сказала – сколько они там говорили, и почему никто не сказал что ты не армянин. Мы являемся смесью всех этнических групп, страна с большой цивилизацией»,- подчеркнул президент Грузии.
Медиамакс напоминает, что в начале июля  парламент Грузии во втором чтении утвердил поправки в Гражданский кодекс, предусматривающие присвоение юридического статуса пяти религиозным объединениям – Армянской церкви, Римско-католической церкви, Мусульманской общине, Иудейской общине и Баптистской церкви. Поправки были подписаны президентом Михаилом Саакашвили. Это решение было осуждено со стороны ГПЦ и лично Патриархом Илией Вторым, заявившим, что это решение повлечет за собой отрицательные последствия как для церкви, так и для государства в целом.