Միացյալ Թագավորության նախկին առողջապահության նախարար, պրոֆեսոր Արա Դարզին այսօր Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում հանդես է եկել հանրային առողջության մասին դասախոսությամբ՝ շեշտադրելով ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը Մեծ Բրիտանիայում:
Լորդ Արա Դարզին «Նորարարությունը՝ որակի եւ անվտանգության հարցերում» դասախոսության ժամանակ ընդգծել է, որ հիվանդներին շատ է անհանգստացնում մատուցվող ծառայությունների որակը եւ, իր կարծիքով, նորարարությունն ու տեխնոլոգիաները մեծ դեր ունեն որակ եւ անվտանգություն ապահովելու գործում:
«1900-ականներից սկսած տեխնոլոգիական զարգացման եւ գիտական գրականության ներդրումների շնորհիվ կյանքի տեւողությունը կրկնապատկվել, իսկ հանրային առողջությունը կյանքի տեւողության աճի վրա ազդող ամենամեծ ցուցանիշներից է: Շատ հուսահատեցնող է, որ Հայաստանը ՀՆԱ-ի ընդամենը 1%-ն է տրամադրում հանրային առողջության ոլորտին: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները տվյալ ոլորտին տրամադրում է ՀՆԱ-ի 18-19%-ը, իսկ եվրոպական երկրներում այդ ցուցանիշը կազմում է 8-10%»,- նշել է նա:
Լորդ Դարզին Լորդ Դարզին
Լուսանկարը` Aurora Humanitarian Initiative / Edgar Barseghyan
Պրոֆեսորը խորհուրդ է տվել Հայաստանում ներդնել բուժման որակի չափանիշներ:
«Մեր իրականացրած փոփոխությունների շնորհիվ յուրաքանչյուր բուժհաստատություն ֆինանսական հաշվետվություններին զուգահեռ հրապարակում է նաեւ բուժման որակի ցուցանիշները: Այդ ցուցանիշները հասանելի են հանրությանը եւ ձեւավորում են տվյալ հաստատության վարկանիշը: Բարձր վարկանիշ ունեցող հաստատությունները կառավարությունից ստանում են 2-3% հավելավճար»,- հայտնել է Արա Դարզին:
Նա ներկայացրել է նորագույն տեխնոլոգիաների գործնական կիրառությունը Մեծ Բրիտանիայում․
«Եթե իսկապես մտահոգված եք առողջապահության որակով, հարկավոր է հարցնել հիվանդին: Մի քանի տարի առաջ մենք շարժական հավելված ներկայացրեցինք մեր հիվանդներին, որի միջոցով նրանք հեշտությամբ կարողանում էին գնահատել բուժհաստատություններն ու իրենց ստացած առողջապահական ծառայությունների որակը»,-ասել է Արա Դարզին:
Պրոֆեսորն անդրադարձել է նաեւ ներկաներից մեկի հարցին այն մասին, թե ինչպես պետք է վարվել բժշկական սխալի հետ, երբ այն Հայաստանում մամուլի միջոցով դառնում է հանրային քննարկման առարկա, որի արդյունքում քննարկվում է իրավական կարգավորում ներդնելու հարցը:
«Ոչ ոք անսխալական չէ, բոլորս էլ սխալներ գործում ենք: Բժշկական սխալների դեպքում կարեւոր է թափանցիկության ապահովումը: Հարկավոր է հաղորդել այդ սխալների մասին եւ սովորել  դրանցից: Քաղաքական գործիչներն էլ պետք է գիտակցեն, որ պատժի ինստիտուտի ներդրումը գործին չի օգնելու, ընդհակառակը, ճնշող ազդեցություն է ունենալու, եւ այդ սխալներն ընդհատակ են անցնելու: Իսկ եթե դրանք ընդհատակ անցնեն, կլինեն ավելի մեծ սխալներ, որոնց մասին ոչ ոք երբեք էլ չի իմանա, իսկ առողջապահության համակարգն ավելի անպաշտպան կդառնա: Մեդիան եւս հսկայական դեր ունի եւ պետք է շատ զգուշորեն անդրադառնա այդ հարցերին, իսկ բժիշկները պետք է վստահ լինեն, որ մեծ պատժի չեն արժանանալու, եթե հաղորդեն բժշկական սխալի մասին: Մենք պետք է կարողանանք դասեր քաղել մեր սխալներից»,-ասել է նա:
Դասախոսության ընթացքում Արա Դարզին ներկայացրել է Լոնդոնում սրտանոթային հիվանդությունների դեպքում որակյալ խնամքի ներդրման փորձը:
«Լոնդոնում 31 բժշկական հաստատություն կա, եւ եթե հիվանդի մոտ կաթված էր լինում, շտապ օգնությունը հիվանդին հասցնում էր ամենամոտ գտնվող բուժհաստատություն: Մենք հետազոտություն իրականացրեցինք այդ 31 հաստատություններում՝ տեսնելու համար, թե համապատասխանում են արդյոք դրանք սրտամկանի կաթվածի բուժման բժշկական չափանիշներին: Պարզվեց, որ 31-ից ընդամենը 3-ն են համապատասխանում ցանկալի չափանիշներին: Արդյունքում մենք միայն 5-ը կենտրոնացրեցինք կաթվածի բուժման ուղղությամբ եւ  գործարկեցինք լավագույն չափորոշիչները: Այսօր սրտի կաթված ունեցող հիվանդները շուրջօրյա խնամք են ստանում միայն այդ հաստատություններում: Էմբոլիկ կամ սրտամկանի կաթվածով ցանկացած հիվանդը, անկախ այն հանգամանքից՝ ունի իր մոտ դրամապանակ, թե ոչ, 3 ժամերի ընթացքում մասնագիտացած օգնություն է ստանում: Այս բարեփոխումը հսկայական ազդեցություն ունեցավ հիվանդացության եւ մահացության ցուցանիշների վրա»,-պատմել է նա:
Հայաստանի առողջապահական համակարգի մասին նա հետեւյալ կարծիքն է հայտնել․
«Հայաստանը կարիք ունի առողջապահական համակարգի ֆինանսավորման ճշգրիտ ճանապարհ գտնել՝ կլինի այն մասնավոր, թե հանրային, թե հարկերից գոյացած ֆինանսավորում: Հարկավոր է ներդրումներ կատարել համայնքային ծառայությունների ինստիտուտում, որը Հայաստանում ընդհանրապես չի գործում: Այստեղ բավականին շատ հոսպիտալներ կան, նրանցից որոշներին պարզապես հարկավոր է ավելի լավ կառավարման համակարգ ունենալ: Սա շատ պարզ եղանակ է լավ առողջապահական համակարգ կառուցելու համար: Կարծում եմ, համակարգի ղեկավարները փորձում են դա անել: Ես փորձում եմ օգնել Հայաստանում քաղցկեղի դեմ ռազմավարության մշակման հարցում, քանի որ դա շատ կարեւոր ոլորտ է: Ավելի մեծ կենտրոնացում եւ ջանքեր են հարկավոր»:
Պրոֆեսոր Արա Դարզին Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրենն է: Նա նաեւ ղեկավարում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի վիրաբուժության ամբիոնը եւ Քաղցկեղի հետազոտության ինստիտուտը: Լորդ Դարզին Կատարում գործող Համաշխարհային առողջապահական նորարարությունների գագաթաժողովի գործադիր ղեկավարն է: Նա նաեւ NHS Trust-ի կայսերական քոլեջի հիվանդանոցի եւ Royal Marsden NHS Trust-ի խորհրդատու վիրաբույժ է:
Բժշկության եւ վիրաբուժության ոլորտում իր ծառայությունների համար 2002թ. ձեռնադրվել է ասպետ, իսկ 2007թ. դարձել է Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ՝ Դենհեմի Լորդ Դարզի: 2009 թվականից ընդգրկված է Թագուհու խորհրդականների խորհրդում:

Former UK Health Minister, Professor Ara Darzi gave a lecture on public health at the American University of Armenia today, with an emphasis on reform process in Great Britain.
In his “Innovation in Quality and Safety” lecture, Lord Ara Darzi stressed that patients are very concerned about the quality of services they receive. He believes that innovation and technologies play a big part in quality and safety.
“Life expectancy doubled since the 1900s thanks to technological progress and scientific literacy, and healthcare is one of the factors with most impact on increase of life expectancy. It’s disappointing to see that Armenia spends only 1% of GDP on public health. The U.S. allocates 18-19% of its GDP to the sector, while Europe spends 8-10% in average,” he said.
Lord Ara Darzi Lord Ara Darzi
Photo: Aurora Humanitarian Initiative / Edgar Barseghyan
Professor Darzi recommended setting standards for treatment quality in Armenia.
“Now, after the changes we introduced, each medical institution publishes standard indexes along with financial reports. Both are available to the public and they form ratings for the given institution. Those with high ratings receive 2-3% more funding from the government,” said Ara Darzi.
He also introduced the audience to practical application of the latest technologies in the UK.
“If you really care about the quality of healthcare, you have to get feedback from patients. A few years ago we introduced a mobile app to our patients, where they could assess medical institutes and the quality of healthcare services they were provided there,” said the Professor.
He also replied to a question from an audience member, who asked how Armenia should treat a medical error, when media turns it into a public discussion leading to talks about possible regulations.
“No one is safe from failing, we all make mistakes. In case of a medical error, transparency is an important factor. You have to report the errors and learn from them. Politicians should understand that punishment won’t help the matter, but will actually suppress the errors and drive them underground. Once they go underground, graver errors will occur and no one will know, while the health system will become less protected. The media plays a huge part. They should cover the issue carefully and the doctors should know they won’t be punished if they report an error. We have to be able to learn from our mistakes,” he said.
During the lecture, Ara Darzi told about quality care for patients with heart diseases.
“There are 31 medical institutions in London, and if a patient had a heart attack, the ambulance would take them to the nearest one. We conducted a research in those 31 institutions to see if they complied with the medical requirements for treating a heart attack. It turned out that only 3 of them actually did. As a result, we singled out just 5 institutions for heart attack treatment and upgraded them to the desirable standard. Now the patients who suffered from heart attack receive round-the-clock treatment only in the mentioned institutions. Any patient with embolic stroke or heart attack receives professional help for 3 hours regardless of the fact if they have their wallet with them or not. This reform had huge impact on sickness and mortality rates,” he told.
Professor Darze also shared his opinion on Armenia’s health system:
“Armenia needs to find the right way to fund the system, be that private, public, or tax-funded. You need to invest in the institute of public services, which doesn’t work in Armenia now. There are quite a lot of hospitals here and some of them just need better management. It’s a simple way to build a good health system. I believe the healthcare leadership is trying to do that. I’m helping out with the cancer strategy, as it’s a very important area. It needs more centralization and volume.”
Professor Ara Darzi is Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London. He holds the Paul Hamlyn Chair of Surgery at Imperial College London and the Institute of Cancer Research. Lord Darzi is the Executive Chair of the World Innovation Summit for Health in Qatar. He is also a Consultant Surgeon at Imperial College Hospital NHS Trust and the Royal Marsden NHS Trust.
He was knighted for his services in medicine and surgery in 2002 and introduced to the United Kingdom’s House of Lords as Professor the Lord Darzi of Denham in 2007. Since 2009, he has been a member of Her Majesty’s Most Honourable Privy Council