Ստեղծվել է Հայաստանի «աղբի քարտեզը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Make Armenia Clean Again-ի թիմը եւ Realizeit LLC ընկերությունը թողարկել են KillZibil անվճար հավելվածը՝ Հայաստանի աղտոտված վայրերի միասնական քարտեզ ստեղծելու եւ այն իրական ժամանակում խմբագրելու համար:
Հավելվածը հասանելի է օգտատերերի լայն զանգվածին՝ շնորհիվ պարզ գործիքակազմի:
Հավելվածի հետ աշխատելու համար բավական է նկարել աղբը եւ ավելացնել լուսանկարը քարտեզի վրա: Հետադարձ կապն իրականացվում է նույնքան հեշտ. նկարի մեկնաբանություններում կարելի է ներբեռնել նոր լուսանկար, որի վրա պատկերված է արդեն մաքրված տարածքը:
Լուսանկարը` https://itunes.apple.com
Հավելվածի ստեղծողների կարծիքով, այն կդառնա շփման հարմար գործիք քաղաքացիների, ղեկավար մարմինների եւ մաքրության համար պատասխանատու կառույցների միջեւ: Make Armenia Clean Again-ի համայնքի սոցցանցային էջերում կհրապարակվի նոր աղտոտված կետերի ավելացման եւ դրանց մաքրման վիճակագրությունը:

Создана мобильная «мусорная карта» Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Команда Make Armenia Clean Again и компания Realizeit LLC выпустили бесплатное мобильное приложение KillZibil для создания и коррекции единой карты загрязненных мест Армении в режиме реального времени.
Приложение доступно широкому кругу пользователей благодаря простому интерфейсу и элементарному функционалу. Для работы с ним достаточно сфотографировать мусор и добавить снимок на карту. Обратная связь осуществляется так же просто: в комментарии к фотографии можно загрузить новый кадр с изображением уже очищенного участка.
Фото: https://itunes.apple.com
По мнению разработчиков, приложение станет удобным инструментом общения между гражданами, органами власти и ответственными за уборку структурами. На страницах сообщества в социальных сетях будет публиковаться статистика добавления новых загрязненных точек и их очистки.