Լիդիանը արձագանքել է հրապարակված զեկույցներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լիդիան ընկերությունն այսսօր հրապարակել է Ամուլսարի բնապահպանական կառավարմանը վերաբերող վերջերս հրապարակված մի քանի զեկույցների անկախ ուսումնասիրությունները:
Ընկերությունը հայտնել է, որ հուլիսի 19-ին իր տրամադրության տակ են հայտնվել Blue Minerals Consultancy, Clear Coast Consulting եւ Buka Environmental, ընկերությունների պատրաստած զեկույցները, որոնք անդրադառնում են Ամուլսարի Ծրագրի շրջանակներում թթվային ապարների դրենաժի (ԹԱԴ) հավանական ռիսկին եւ ստորգետնյա եւ մակերեւութային ջրերի հետ կապված հարցերին, ինչպես նաեւ Լիդիանի կողմից առաջարկվող մեղմացման միջոցառումներին:
Ստորեւ ներկայացնում ենք Լիդիանի արձագանքը.
«Տվյալ զեկույցները հիմնված են  Լիդիանի հրապարակված հաշվետվությունների Հ. Բրոնոզյանի կողմից ընտրված փաստաթղթերի ուսումնսիրության վրա եւ այս ամփոփագրում տվյալ զեկույցներին այսուհետ հղում է արվում որպես «Զեկույցներ»:
Լիդիանը բաց է Ծրագրի հանդեպ խիստ վերահսկողության եւ փորձագիտական գնահատականների համար: Մեզ համար կարեւոր է, որ Ծրագրի շահագրգիռ կողմերին մտահոգող բոլոր հարցերին տրվեն սպառիչ պատասխաններ:
Այդ նպատակով, Լիդիանը  Զեկույցների անկախ ուսումնասիրություն է պատվիրել  միջազգային առաջատար բնապահպանական խորհրդատվական ընկերություններին՝ Ամուլսարի ԲՍԱԳ հեղինակներին՝  «Wardell Armstrong International», «Global Resource Engineering (GRE)» եւ «Golder Associates» , որի ամբողջական տարբերակը հասանելի է այստեղ
Պատասխանների հիմնական շեշտադրումները.
•    Զեկույցներում ներկայացված գնահատականներն ու եզրակացությունները հիմնված են Լիդիանի ներկայացրած բնապահպանական կառավարման ծրագրերի միայն մի մասի վրա: Շատ դեպքերում սխալ են մեկնաբանվում, անտեսվում եւ համատեքստից դուրս են հանվում ԲՍԱԳ-ում եւ այլ փաստաթղթերում համապարփակ ներկայացված շատ հարցեր:
•    Զեկույցների հեղինակները անտեսում են, որ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության մեղմացման միջոցառումների օպտիմալացումը իրականացվում է որպես շարունակական գործընաց, թեեւ դա ակնհայտ է Լիդիանի փաստաթղթերից: Նրանց ներկայացրած դիտարկումների մեծ մասը ժամանակավրեպ է, քանի որ այդ մասով արդեն իրականացվում են կամ ծրագրված են ուսումնասիրություններ եւ սա նույնպես ակնհայտ է Լիդիանի փաստաթղթերից:
•    Թեեւ ԹԱԴ վերահսկման հնարավորությունը ուղղակիորեն կասկածի տակ չի դրվում, հեղինակները միեւնույն ժամանակ անտեսում են ԹԱԴ-ի վերահսկման ընդունված մեթոդի՝ պասիվ մաքրման համակարգի աճող դերը: Այս մեթոդի միջազգային կիրառման բազմաթիվ օրինակներ են նշվում տեխնիկական հաշվետվության մեջ, տես այստեղ:
•    Զեկույցները հաշվի չեն առնում այն փաստը, որ Ամուլսարի ԲՍԱԳ-ի իրականացման գործընթացը վերահսկվում է միջազգային անկախ տեխնիկական փորձագետների կողմից: ԹԱԴ վերահսկման, ջրերի վրա ազդեցության, հանքի փակման յուրաքանչյուր ասպեկտ մանրամասն գնահատվել է անկախ փորձագետների կողմից:
Զեկույցներում չի բացահայտվել որեւէ նոր ռիսկ, որը Լիդիանի կողմից ավելի վաղ չի հայտնաբերվել եւ չի ներառվել մեր կառավարման պլաններում:
Զեկույցների ընթերցողների համար կարեւոր է իրազեկված լինել հետեւյալի մասին.
Զեկույցներում հաշվի չեն առնված Լիդիանի կողմից նախատեսվածեւ փաստաթղթերով հիմնավորված մեղմացման լայնածավալ միջոցառումները։
Թեեւ զեկույցների քննադատությունը վերաբերում է ԲՍԱԳ-ի (հունիս 2016) եւ NI 43-101 տեխնիկական զեկույցի «Առաջարկություններ» գլխին (մարտ  2017թ), զեկույցներից երեւում է, որ քննադատները անտեսել են հանքի շինարարության, շահագործման, փակման եւ փակմանը հաջորդող փուլի համար մշակված բոլոր կառավարման պլաններն ու ԲՍԱԳ-ի գործընթացի ամբողջականությունը։ Կառավարման պլաններով սահմանված ծրագրերը անդրադառնում են Ծրագրի բնապահպանական ու սոցիալական ռիսկերին ու ազդեցություններին եւ ներառում են՝
•    ԹԱԴ կառավարման պլան,
•    Մակերեւութային ջրերի կառավարման պլան, եւ
•    Հանքի նախնական ռեկուլտիվացիայի, փակման ու վերականգնման պլան։
Սկզբնական պլանները ներկայացված են այստեղ, եւ դրանք ենթարկվում են Բնապահպանական եւ սոցիալական կառավարման պլաններով (ԲՍԿՊ) նախատեսված զարգացումների։
Խորհրդատուները որեւէ կերպ չեն փորձել կապ հաստատել Լիդիանի բնապահպանական ու սոցիալական թիմի հետ՝ առկա կառավարման պլանները լիարժեքորեն ըմբռնելու նպատակով։ Դա լուրջ բացթողում է, որի հետեւանքով ծրագիրն ընկալվել է մասնակիորեն եւ արվել են սխալ ենթադրություններ, որոնք հնարավոր էր բացառել պատշաճ քննարկման դեպքում։
Լիդիանի ուսումնասիրություններն ու մեղմացման միջոցառումներիպլանները իրականացվել եւ մանրամասն ստուգվել են անկախփորձագետների կողմից՝ միջազգային չափանիշներինհամապատասխանության մասով:
Զեկույցներում նշվում է, որ «արդյունահանումը չի կարելի սկսել այնքանժամանակ, քանի դեռ անկախ մարմինների/խորհդատուների կողմից չենիրականացվել լրացուցիչ ուսումնասիրություններ»։
Այս խորհուրդը անտեսում է այն փաստը, որ Ամուլսարի ծրագրի նկատմամբ արդեն իսկ իրականացվում է անկախ վերահսկողություն, ինչպես նաեւ իրականացվում է կատարվող գործողությունների շարունակական բնապահպանական մոնիթորինգ, վերլուծություն եւ գնահատում։
Լիդիանի Բնապահպանական եւ սոցիալական կառավարման պլանները լիովին համապատասխանում են ինչպես հայաստանյան օրենսդրության պահանջներին, այնպես էլ միջազգային ինստիտուցիոնալ ներդրողների եւ միջազգային կառույցների խստագույն չափանիշներին, մասնավորապես՝ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի Կատարողական պահանջներին ու Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի Կատարողական չափանիշներին։ Լիդիանի ԲՍԿՊ-ները 2017թ․ ապրիլին մանրակրկիտ եւ անկախ ստուգման են ենթարկվել անկախ միջազգային բնապահպանական ու սոցիալական աուդիտի կողմից, որը հաստատել է, որ մակերեւութային եւ ստորգետնյա ջրերի ու ԹԱԴ-ի կառավարման հետ կապված բնապահպանական ռիսկերն ու ազդեցությունները լիարժեք ներառված են ընդհանուր կառավարման համակարգում, իսկ Ծրագիրը համապատախսանում է ստանձնած պարտավորությունների պահանջներին։
Զեկույցներում ասվում է, որ լրացուցիչ աշխատանքներ էանհրաժեշտ ձեռնարկել ազդեցությունները գնահատելու եւ մեղմելուհամար, մինչդեռ հաշվի չի առնվում, որ այս աշխատանքներն արդենիսկ նախագծվել են, բյուջետավորվել են եւ իրականացվելու ենԾրագրի համապատասխան փուլում:
Զեկույցների հեղինակները, որոշ դեպքերում խոսում են հետագա մանրամասն ուսումնասիրությունների եւ փորձարկումների անհրաժեշտության մասին՝ նշելով որ դրանք դեռեւս չեն ձեռնարկվել Ամուլսարում:  Հանքարդյունաբերության լավագույն փորձի ուղեցույցը նախատեսում է ծրագրի նախագծման փուլային մոտեցում: Սա ենթադրում է, որ մանրակրկիտ նախագծումը իրականացվում է ծրագրին զուգընթաց: Զեկույցներում առաջարկվող աշխատանքների մեծ մասն արդեն նախագծվել եւ բյուջետավորվել է՝ համապատասխան փուլերում իրականացնելու նպատակով: Սա հստակ երեւում է մեր փաստաթղթերում:
Օրինակ, զեկույցներում նշվում է, որ «Լրացուցիչ բազմաթիվ երկրաքիմիական հետազոտություններ պետք է իրականացվեն, այդ թվում՝ ավելի շատ թթվահիմնային հաշվառումներ, նյութաբանություն՝ թթվային ապարների դրենաժի ծավալները եւ ժամանակի հետ դրանց փոփոխությունը կանխատեսելու համար:»  Դա հանդիսանում է նաեւ մեր հրապարակային ԲՍԿՊ-ի պահանջ, որտեղ ասվում է, որ հետագա ուսումնասիրություններ են պահանջվում ԹԱԴ մաքրման մանրամասն ռազմավարություն մշակելու համար: Իսկ Տեխնիկատնտեսական հիմնավորման- NI 43-101 փաստաթղթում նշվում է այս աշխատանքների համար նախատեսված բյուջեն:
Պասիվ մաքրման մեթոդների եւ հետփակման փուլում ԹԱԴ կառավարման արդյունավետությունը հաստատելու համար պահանջվող հետագա ուսումնասիրությունները եւս նախագծվել են եւ բյուջետավորվել: Եթե տվյալ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվի, որ առաջարկվող պլանները բավարար չեն, ինչը քիչ հավանական է, ապա մաքրման այլընտրանքային մեթոդներ կկիրառվեն: Կարեւոր է, որ լրացուցիչ ուսումնասիրությունները նախատեսվում է իրականացնել այնպիսի ժամանակահատվածում, որպեսզի բավարար ժամանակ մնա այլընտրանքային ուսումնասիրությունների հաստատման, գնահատման եւ իրականացման համար, եթե նման անհրաժեշտություն լինի:
Որոշ դեպքերում զեկույցներում սխալ են մեկնաբանվում,անտեսվում եւ համատեքստից դուրս են դիտարկվում ԲՍԱԳ-ում եւ այլ ուսումնասիրություններում համապարփակ ներկայացված շատ հարցեր:
Զեկույցներում բարձրացված հարցերի մեծ մասը Լիդիանի կողմից ավելի վաղ քննարկվել, գնահատվել եւ ներառվել է մեր կառավարման պլաններում:
Պնդում. ԲՍԱԳ-ում ասվում է, որ ստորգետնյա ջրեր չեն ներհոսելու բացահանք:
Իրականում. Դա սխալ մենկաբանություն է: ԲՍԱԳ-ում մոդելավորվում եւ գնահատվում է ստորգետնյա ջրերի ներհոսքը եւ դրանց կառավարումը (տես, օրինակ՝ Հավելված 6.9.1-ը):
Պնդում. Սնդիկի արտանետումները սպասելի են, այդ թվում նաեւ սնդիկի ռետորտային համակարգից:
Իրականում. Փորձարկումները ցույց են տվել, որ վերամշակված հանքաքարը սնդիկ չի պարունակի, իսկ ռետորտային համակարգը նախատեսվում է որպես անհրաժեշտության դեպքում կանխարգելիչ բնապահպանական կառավարման միջոց: Արտանետումներ չեն լինելու:
Պնդում. Պլաններում հաշվի չի առնվում յարոզիտի եւ ալունիտի ազդեցությունը ԹԱԴ-ի վրա:
Իրականում. Տվյալ միներալների թթվագոյացնող պոտենցիալը գնահատվել է եւ հաստատվել որպես զրոյական: Այդ մասին բազմիցս նշվում է թե ՏՏՀ-ում եւ թե ԲՍԱԳ-ում:
Այս եւ Զեկույցներում բարձրացված բոլոր տեխնիկական հարցերի մանրամասն պատասխանները կարելի է գտնել «Wardell Armstrong» ընկերության կողմից պատրաստված զեկույցում, որը ներառում է «GRE» եւ «Golder Associates» ընկերությունների կողմից կազմված Հավելվածներ:  Լիդիանը պատրաստ է Զեկույցների հեղինակների հետ հետագա քննարկումների եւ բաց է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ շարունակական թափանցիկ երկխոսության համար:
Հանքարդյունահանումը ենթադրում է զգալի ներդրումներ յուրաքանչյուր շահագրգիռ կողմի համար արդյունք ապահովելու նպատակով:  Այս գործընթացը նաեւ ենթադրում է խիստ վերահսկողություն եւ պատասխանատվություն: Լիդիանը ձգտում է իրականացնել առավելագույն թափանցիկ եւ վստահելի գործունեություն: Համոզված ենք, որ Ամուլսարը կլինի օրինակելի հանք՝ բոլոր հնարավոր ռիսկերի լիարժեք վերահսկմամբ, միջազգային լավագույն փորձի կիրառմամբ՝ առաջատար հանքարդյունաբերական երկրների՝ Կանադայի, Ավստրալիայի կամ ԱՄՆ-ի օրինակով:
Նշենք նաեւ, որ մեր ընկերության ղեկավար կազմի զգալի մասը հայազգի բարձրակարգ մասնագետներ են, որոնք նաեւ իրենց երկրի հայրենասեր քաղաքացիներ են:  Նրանք մեր ընկերության մաս են կազմել, որպեսզի իրականացնեն բնապահպանական տեսանկյունից պատասխանատու եւ Հայաստանին օգուտ բերող ծրագիր: Նրանք նույնքան նվիրված են իրենց երկրին, որքան մյուս շահագրգիռ կողմերը»:

The company said that on July 19 it came into possession of several reports [1] prepared by Blue Minerals Consultancy, Clear Coast Consulting and Buka Environmental, which address the potential risk of acid rock drainage (ARD) and groundwater and surface water issues at the Amulsar project and Lydian’s proposed mitigation measures. These reports draw on material selected from publicly available reports by Mr. Bronozian and are referred to collectively in this summary as ‘the Reports’.
Lydian's response is presented below:
“Lydian welcomes scrutiny and rigorous scientific assessment of the Amulsar project and is committed to ensuring that our stakeholders get satisfactory responses to all their questions or points of concern. Lydian has therefore commissioned detailed independent reviews by the leading international environmental consultancies that have worked on the Amulsar ESIA Wardell Armstrong International, Global Resource Engineering (GRE) and Golder Associates. The reviews, as well as a summary of them, can be found here.
Key points of response to the ‘Reports’:
•    The Reports’ evaluations and conclusions are based on only a selection of Lydian’s work to manage environmental impacts, and in some cases, misrepresent, neglect or take out of context points that are fully addressed in the Environmental and Social Impact Assessment (‘ESIA’) and other studies.
•    The Reports failed to acknowledge that on-going optimization of the environmental mitigation measures is in-progress, although it is clear from Lydian documentation. Most of their comments are to be addressed in pending or ongoing studies that are detailed in our documents.
•    Although they do not explicitly challenge the possibility of ARD control, the Reports fail to acknowledge the growing role of passive treatment as an industry-standard method for controlling ARD.  Numerous examples worldwide are highlighted in the technical report here.
•    The Reports fail to acknowledge that the Amulsar ESIA process is overseen by independent technical experts from around the world. Every aspect of the ARD control, water impacts, and closure plan have been intensively evaluated by independent experts.
We are confident that the Reports do not identify risks not previously disclosed by Lydian or accounted for in our management plans. We believe it is important for readers of the Reports to be aware of the following:
The Reports do not take full account of Lydian’s extensive, documented mitigation planning
Although the Reports contain a critique of the ESIA (June 2016) and the recommendations chapter of NI 43-101 technical report (March 2017), they do not reflect a comprehensive understanding of the overall ESIA process together with the management plan programmes that have been developed for the construction, operation, closure and post-closure stages of the mine lifecycle. These programmes, set out in the Environmental and Social Management Plan (‘ESMP’), address the project’s environmental and social risks and impacts, and include the:
•    ARD management plan
•    Surface water management plan, and
•    Preliminary mine reclamation, closure and rehabilitation plan
The original plans are available here and have been subject to development, required by the ESMP. The consultants failed to contact or correspond with the Environmental and Social team at Lydian and gain a contemporary understanding of the management systems in place. Their failure to do so is a serious omission and has led them to have only a partial understanding of the project and resulted in some erroneous conclusions that could clearly have been avoided through appropriate consultation.
Lydian’s existing studies and mitigation plans have been conducted and scrutinised by independent experts to international standards.
The Reports recommend that “mining should not start until further investigations have been completed by independent bodies / consultants”. This recommendation fails to recognise the existing independent oversight of Amulsar project, and the programme of ongoing environmental monitoring, analysis and assessment during operations.
Lydian’s ESMP fully conforms to Armenian law and regulation and the rigorous standards of international multilateral agencies, including the Performance Requirements of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the Performance Standards of the International Finance Corporation (IFC). Lydian’s ESMP has been subject to a detailed and independent audit in April 2017 by internationally qualified environmental and social consultants (IESC). This audit verified that the environment risks and impacts associated with surface water and groundwater management and ARD management are integrated into the overall management system, and that the project was in compliance with the its commitments.
The Reports note further work is required to assess and mitigate impacts, but do not acknowledge that this work is already planned and budgeted and will be conducted at the appropriate stage of the project.
In a number of areas, the Reports discuss the need for further detailed studies and analysis, and note that this has not yet been undertaken for Amulsar. International good industry guidance for the development of mines involves a staged approach to project design, with increasingly detailed work conducted over time as the project progresses. Much of the further work identified in the Reports is planned and budgeted and will be undertaken at the appropriate time. This is reflected in our documents.
For example, the Reports state that “Significantly more mineralogical, geochemical and acid-base accounting testing is required for prediction of acid rock drainage rates and their evolution with time”. This is also a requirement of our ESMP (publicly available), which notes that further studies are required to develop the detailed strategy for ARD treatment; the NI 43-101 technical report clearly states the budget for ongoing work on this aspect.
The further studies that are required to prove the feasibility of passive treatment methods and to mitigate ARD post-closure are also budgeted and planned. In the unlikely case that these studies conclude that the proposed plans are insufficient, then alternative treatment methods can be applied. Importantly the timing of these additional studies is planned to ensure that there is sufficient time for alternative studies to be identified, evaluated and implemented in case required.
At times the reports misrepresent, neglect or take out of context points that are fully addressed in the ESIA and other studies.
There is a broad range of concerns raised in the Reports which have in fact been discussed, evaluated and accounted for in our management planning. These include for example:
Claim: The ESIA assumes no groundwater will flow into the pits.
Fact: This is inaccurate: the ESIA models and assesses groundwater inflow and its management (for example in Appendix 6.9.1).
Claim: Mercury emissions are to be expected, including from the proposed mercury retort.
Fact: Analysis indicates that mercury will not be present in spent ore, and the retort is in fact a precautionary environmental protection measure.   No emissions will be released.
Claim: The plans do not account for the impact on ARD of jarosite and alunite.
Fact: The acid-generating potential of these minerals has been assessed and considered non-existent that is reported in several places in both the Feasibility Study and ESIA.
Detailed responses to a broad range of technical points raised in the reports can be found in the response report prepared by Wardell Armstrong that includes Annexes prepared by GRE and Golder Associates. Lydian welcomes further discussions with the authors of the Reports and is committed to ongoing transparent dialogue with all of our stakeholders to answer questions and address concerns.
Mining involves a significant level of investment to bring mineral resources to account on behalf of each project’s stakeholders. It is appropriate, therefore that this process also involves scrutiny and accountability. Lydian aims to conduct its operations in a transparent and respectful manner. We are confident that Amulsar will be an exemplary operation with full control of all possible risks to best international standards as practiced in well-established mining jurisdictions such as Canada, Australia or the USA.
We would also want to emphasize that a significant proportion of our management team are Armenians who are highly skilled professionals and patriots of their country. They joined the company to build a project that is environmentally responsible, leaves a sound legacy and benefits Armenia. Their devotion to their country is just as strong as that of all stakeholders”.