Լուսանկարը` ՀՀ կառավարոթյան մամուլի ծառայություն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ուսանողների հետ:
Հունվարի 20-ին կայացած հանդիպմանը կառավարության ղեկավարը պատասխանել է ուսանողների հարցերին:
Առաջընթացի մասին
Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ որակյալ կրթության երաշխավորմամբ, հավասար պայմաններ ստեղծելով՝ երկրում անպայման ունենալու ենք առաջընթաց: «Սակայն մեր նպատակը պարզապես առաջընթացը չէ, խոսքն այնպիսի առաջընթացի մասին է, որ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի նկատի իր առօրյա կյանքի որակի բարձրացումը»,- ասել է Կարեն կարապետյանը:
Վաղվա Հայաստանի մասին
«Մի առիթով ինձ հարցրել են, թե ի՞նչպես եմ տեսնում վաղվա Հայաստանը: Իմ պատասխանը պատրաստված չէր եւ չէի ակնկալում, որ նման հարց կլինի. պատասխանը ձեւակերպել եմ հետեւյալ կերպ՝ անկախ, անվտանգ, արդար եւ ինտելեկտուալ Հայաստան:
Այդ պատասխանի մեջ իրականում իմ աշխարհայացքն է, այլ ոչ թե այն, որ լսողն ավելի դրական ինձ վերաբերվի: Ես ավելի քան համոզված եմ, որ ինտելեկտուալ բաղադրիչը մեր երկրին անհրաժեշտ է: Եթե չկարողանանք կիրթ, գրագետ  քաղաքացի ունենալ, լավ երկիր չենք ունենա: Կարո՞ղ ենք անել, թե ոչ՝ միանշանակ կարող ենք»,- ասել է վարչապետը:
Ներդրումների մասին
Անդրադառնալով Հայաստանում ներդրումների համար ավելի գրավիչ պայմաններ ստեղծելու մասին հարցին՝ վարչապետը նշել է, որ բիզնեսի ներգրավման համար պետք է լինեն հասկանալի, թափանցիկ, վստահելի եւ կանխատեսելի պայմաններ՝ հարկային, մաքսային, դատական համակարգերում, օրենսդրական դաշտում:
«Այս պահին դրա համար ո՞ւնենք կատարյալ միջավայր, իհարկե՝ ոչ: Մենք ունենք ծրագիր, թե քայլ առ քայլ ինչպես ենք գնալու: Ավելին, օրերս ստեղծել ենք Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն, որի հոգաբարձուների խորհրդի անդամների մեծամասնությունը մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ են՝ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, սփյուռքից, որի շրջանակում ձեւավորելու ենք մեր ռազմավարությունը, տեսլականը, բարեփոխումները, թե ուր ենք գնալու: Կենտրոնի հիմնական ուղղություններից մեկը լինելու է բիզնես միջավայրը փոխելը: Այստեղ որեւէ հեծանիվ հորինել պետք չէ, ընդամենը պետք է ապահովենք այն պայմանները, որ բիզնեսը ծաղկի: Երջանիկ երկրների վարկանիշներում եղել են այնպիսի պետություններ, որտեղ գործարարը, աշխատող, ստեղծագործող մարդն իրեն լավ է զգում, ոչ թե այն երկրները, որոնք  ունեն  նավթ, գազ կամ այլ բնական պաշարներ»,- շեշտել է վարչապետը:
2017 թվականի մասին
«2017 թվականը տեսնում եմ որպես ախտորոշման, կառավարության մեխանիզմների հստակեցման, կայունացման փուլ, ինչի պարագայում կստեղծենք լավ բազիսային վիճակ, որպեսզի 2018 թվականից սկսած ունենանք կայուն աճ: Երբ գույքագրում ենք, փոխում կառավարման որոշակի գործողություններ, ծախսերի կրճատումներ ենք անում, այդ տարվա ընթացքում սպասել շատ կտրուկ աճ՝ բավականին բարդ է»:
Կոռուպցիայի մասին
«Մեր քայլերի փիլիսոփայությունը հետեւյալն է՝ մաքսիմալ փոխել միջավայրը, որպեսզի կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեն: Համոզված եմ, որ ստեղծելով  հակակոռուպցիոն հերթական կառույցը՝ կոռուպցիան չի նվազի, եթե այդ միջավայրը չփոխվի»,- ընդգծել է վարչապետը:

Armenian PM aims for safe, just and intellectual Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan met with students of the American University of Armenia.
At the meeting on January 20 the head of the government answered the students’ questions.
On progress
Karen Karapetyan said that the country will definitely have progress in case “we create equal conditions and guarantee quality education”.
“However, we don’t just aim for progress. We want a progress that all Armenian citizens can notice in improvement of their everyday life,” PM said.
On Armenia of tomorrow
“I was asked once how I imagine the Armenia of tomorrow. I didn’t have a ready-to-go answer and didn’t expect such a question. I answered: independent, safe, just and intellectual Armenia.
This answer actually reflects my worldview and not a desire to be liked by my listeners. I am certain that the intellectual component is necessary for our country. If we fail to have educated and cultured citizens, we won’t have a good country. Can we do that? Yes, we certainly can,” Prime Minister said.
On investments
Touching on creation of more favorable conditions for investment in Armenia, Prime Minister noted that it requires comprehensive, transparent, reliable and predictable conditions in tax, customs, judicial systems.
“Do we have a perfect environment for that now? Of course, not. We have a program for how to achieve that. Moreover, recently we created Center of Strategic Initiatives, where the majority of the Board of Trustees is representatives of the private sector from Russia, USA, Diaspora. In the framework of this center we will form our strategy, vision, reforms, and our way. One of the center’s key directions will be the change of business environment. We don’t need to invent a bysicle here, only to ensure conditions for the business to flourish. The list of the happiest countries contains those states where the working, creative citizens feel happy, not those which have oil, gas or other natural resources,” Prime Minister stressed.
On 2017
“I see 2017 as a stage of diagnosing, determining and stabilizing governance mechanisms, which will allow us to create good business environment so that we have sustainable growth from 2018. As we audit, change certain actions of governance and reduce expenses, it is difficult to expect a sudden growth this year.”
On corruption
“This is the philosophy behind our actions: change the environment maximally to reduce corruption risks. I am sure that we won’t reduce this phenomenon by creating another anti-corruption agency, we need the environment to change,” Prime Minister said.