2011-ին շտապօգնության ամսեկան կանչերի թիվն ավելացել է միջինը 1000-ով
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամռանը Հայաստանում շտապօգնության կանչերը տարվա մյուս ամիսների հետ համեմատ չեն ավելացել, ասել է Երեւանի շտապօգնության ծառայության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Թագուհի Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի կանչերի առավելագույն թիվը գրանցվել է հունվարին (15 575), իսկ հունիսին եւ հուլիսին կանչերի քանակը կազմել է համապատասխանաբար 13 626 եւ 14 262: Օգոստոսի 1-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է շտապօգնության 6310 կանչ:
Թագուհի Ստեփանյանի խոսքերով, անցյալ տարվա հետ համեմատ 2011-ին ամսեկան կտրվածքով կանչերի թիվն ավելացել է միջինը 1000-ով: “Օրեկան մեր կողմից սպասարկվում է միջինը 500 կանչ, որոնցից 80-100-ն ավարտվում են հոսպիտալացմամբ”,- ասել է Թագուհի Ստեփանյանը:
Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ Չինաստանից ստացված շտապօգնության մեքենաներն ամբողջովին փոխարինել են հին ավտոպարկը, ինչի արդյունքում Հայաստանն այսօր սպասարկում են 88 նոր շտապօգնության մեքենաներ, որոնցից 35-ը՝ Երեւանը: Ծառայության տնօրենի հավաստմամբ, մեքենաները կանչի վայր են հասնում 7-12 րոպեների ընթացքում:

Ереван/Медиамакс/. По сравнению с другими месяцами года летом количество вызовов скорой помощи в Армении не увеличилось, заявила директор Службы скорой помощи Еревана Тагуи Степанян.
Как сообщает Медиамакс, на состоявшейся сегодня пресс-конференции Тагуи Степанян сообщила, что в этом году максимальное количество вызовов было зарегистрировано в январе (15 575), а в июне и июле общее количество вызовов составило соответственно 13 626 и 14 262. В период с 1 по 14 августа было зарегистрировано 6310 вызовов скорой помощи.
По словам Тагуи Степанян, по сравнению с прошлым годом ежемесячное количество вызовов выросло на 1000. “Каждый день мы обслуживаем в среднем около 500 вызовов, из которых 80-100 заканчиваются госпитализацией”,- сказала Тагуи Степанян.
Она также сообщила, что машины скорой помощи, полученные из Китая, полностью заменили старый автопарк, в результате чего на сегодняшний день Армению обслуживают 88 новых машин скорой помощи, из которых 35 – в Ереване. По заверению директора службы, машины доезжают до места вызова в течение 7-12 минут.