ՀՀ-ում ԱՊՊԱ վերացման հիմքեր չկան
Երեւան: Մեդիամաքս: Ոչ մի հիմք չկա սպասելու Հայաստանում Ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության /ԱՊՊԱ/ վերացմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում ասել է «ԻՆԳՈ Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Լեւոն Ալթունյանը: Նա նշել է, որ ԱՊՊԱ-ն կարգավորող հայաստանյան օրենսդրությունն ու նորմատիվ բազան լավ են մտածված եւ հիմնված են խորը վերլուծության վրա:
Լեւոն Ալթունյանն ասել է, որ ի տարբերություն Հայաստանի, Վրաստանում ապահովագրության այդ տեսակը ներդրվել էր «տարերայնորեն` կրկնօրինակելով եվրոպական օրինակներն ու առանց հաշվի առնելու տեղական առանձնահատկությունները», ինչը հանգեցրել է խարդախության դեպքերի մեծ թվի եւ երաշխիքային հիմնադրամի սնանկության:
«ԻՆԳՈ Արմենիա»-ի գործադիր տնօրենը կարծիք է հայտնել, որ հաջորդ տարվանից ԱՊՊԱ վկայագրերի գինը կարող է բարձրանալ` հաշվի առնելով, որ Հայաստանում ընթացիկ տարվա հունվարի 1-17-ը արձանագրված ՃՏՊ-ների թիվը հավասար է 2010թ. ընթացքում արձանագրված բոլոր ՃՏՊ-ների թվին:
Լեւոն Ալթունյանը տեղեկացրել է, որ ԱՊՊԱ ապահովագրավճարները կազմում են «ԻՆԳՈ Արմենիա»-ի պորտֆելի շուրջ 49%-ը կամ 1.8 մլրդ դրամ, իսկ այն ավտոմեքենաների թիվը, որոնց սեփականատերերի պատասխանատվությունն ապահովագրված է «ԻՆԳՈ Արմենիա»-ում, կազմում է շուրջ 62 հազար կամ ՀՀ ավտոպարկի 18%-ը: Ընկերությունում հատուցումների վճարման գործընթացը տեւում է 3-4 օր:

Нет оснований ожидать отмены ОСАГО в Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Нет никаких оснований ожидать отмены в Армении обязательного страхования автогражданской ответственности (ОСАГО).
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал сегодня в Ереване исполнительный директор компании «ИНГО Армения» Левон Алтунян. Он отметил, что армянское законодательство и нормативная база, регулирующая ОСАГО, хорошо продуманы и основаны на глубоком анализе.
Левон Алтунян сказал, в отличие от Армении, в Грузии внедряли данный вид страхования «стихийно, копируя европейские примеры без учета местной специфики», что в итоге привело к большому числу случаев мошенничества и банкротству гарантийного фонда.
Исполнительный директор «ИНГО Армения» выразил мнение, что со следующего года стоимость полисов ОСАГО может повысится с учетом того, что число ДТП, зарегистрированных в Армении 1-17 января текущего года, равно числу всех ДТП, зарегистрированных в 2010 году.
Левон Алтунян сообщил, что страховые премии по ОСАГО составляют около 49% портфеля «ИНГО Армения» или 1,8 млрд драмов, а число автомобилей, ответственность владельцев которых застрахована в «ИНГО Армения» составляет около 62 тысяч, или 18% автопарка Армении. Процесс выплаты компенсации в компании длится 3-4 дня.