Յանդեքս. Տաքսին արդեն Հայաստանում է - Mediamax.am
Յանդեքս.Տաքսի ծառայությունը սկսեց աշխատել Երեւանում։ Այն թույլ է տալիս արագ ազատ մեքենա գտնել՝ առանց դիսպետչերին զանգահարելու։ Ծառայությունը հասանելի է հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով։ Պատվեր կարելի է կատարել բջջային հավելվածի կամ taxi.yandex.com կայքի միջոցով։
Ծառայությանը միացված է ավելի քան 250 մեքենա Երեւանի 11 տաքսի ծառայություններից։ Շտապ պատվերները ծառայությունը փոխանցում է այն վարորդներին, ովքեր առավել մոտ են հաճախորդին, ինչի շնորհիվ մեքենան արագ է մոտենում պատվիրատուին։ Երեւանում տաքսիի տրամադրման ժամանակը կկազմի 5-10 րոպե։ Մեքենայի ժամանմանը կարելի է հետեւել անմիջապես քաղաքի քարտեզի վրա, իսկ վարորդի հեռախոսի համարն ու մեքենայի պետհամարանիշը ծառայությունն ուղարկում է SMS հաղորդագրության միջոցով։ Ծառայության համար դեռեւս կարելի է վճարել միայն կանխիկ դրամով։ Ուղեւորության առաջին երկու կիլոմետրը կարժենա 100 դրամ, այնուհետ՝ 100 դրամ յուրաքանչյուր կիլոմետրի համար։ Առաջիկայում հաճախորդները կկարողանան վճարել նաեւ բանկային քարտով։
«Մենք ցանկանում ենք ստեղծել ամենաարագ եւ մատչելի տաքսին Երեւանում»,- ասել է Յանդեքս. Տաքսիի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, - «Մեր տեխնոլոգիաները դա թույլ են տալիս։ Պատվերների օպտիմալ բաշխումն օգնում է նվազեցնել մեքենայի մատուցման ժամանակը եւ վարորդների պարապուրդը։ Իսկ դա, իր հերթին, իջեցնում է երթեւեկության ինքնարժեքը։ Մենք նաեւ ուշադիր ենք ծառայությունների որակի հանդեպ, հետեւաբար շատ բարձր պահանջներ ենք ներկայացնում վարորդների աշխատանքին ու մեքենաների վիճակին»։
Ծառայությունում առկա է մեքենաների վիճակի վերահսկման սեփական համակարգ։ Օրինակ՝ վարորդները պարբերաբար ուղարկում են մեքենաների լուսանկարները տարբեր դիրքերից, որպեսզի ցույց տան, որ այն սարքին վիճակում է եւ պատրաստ է գիծ դուրս գալ։ Վարորդների աշխատանքը գնահատում են հենց հաճախորդները։ Նրանց գնահատականների հիման վրա ձեւավորվում է վարորդների վարկանիշը, որն ազդում է պատվերների բաշխման վրա։ Պատվերներն առաջին հերթին ստանում են այն վարորդները, որոնցից գոհ են հաճախորդները։
Վարորդների աշխատանքի համակարգման համար կիրառվում է Յանդեքս Տաքսոմետր ծրագրային ապահովումը։ Դրա օգնությամբ վարորդները կարող են պատվերներ ընդունել, որոշել ուղեւորության արժեքը եւ հետեւել համակարգում սեփական վարկանիշին։ Ինչպես եւ ծառայությունը, ծրագրային ապահովումը հասանելի է հայերեն լեզվով։ Տաքսոմետրի մեջ ներմուծված է Նավիգատոր՝ Երեւանի մանրամասն քարտեզով եւ տեղեկություններով խցանումների մասին իրական ժամանակում։ Հայաստանում ծառայության մեկնարկի կապակցությամբ Յանդեքսը հատուկ թարմացրել է Երեւանի քարտեզը, որպեսզի հնարավոր լինի հեշտությամբ գտնել ցանկացած հասցե եւ որոշել օպտիմալ երթուղին:
Յանդեքս․Տաքսի ծառայությունը մեկնարկել է 2011թ-ին։ Բացի Երեւանից այն աշխատում է ռուսաստանյան 20 քաղաքներում եւ Մինսկում։ Նախատեսվում է ծառայությունը գործարկել Վրաստանում, Ղազախստանում եւ այլ երկրներում։ Ընդհանուր առմամբ, Յանդեքս.Տաքսիին միացված է ավելի քան 70 հազար ավտոմեքենա շուրջ 500 տաքսոպարկերից եւ դիսպետչերականներից։

Яндекс.Такси уже в Ереване - Mediamax.am
1 июля 2016 года. В Ереване начал работу сервис Яндекс.Такси. Он позволяет быстро найти свободную машину без единого звонка диспетчеру. Сервис доступен на армянском, русском и английском языках. Сделать заказ можно в мобильном приложении или на сайте taxi.yandex.com.
К сервису подключено 250 машин из 11 таксопарков Еревана. Срочные заказы сервис отдает тем водителям, которые находятся ближе к клиенту, поэтому машина приезжает быстро. Время подачи такси составит в Ереване 5-10 минут. За приближением машины можно наблюдать прямо на карте города, а телефон водителя и номер машины сервис присылает в смс. Пока оплатить поездку можно только наличными. Первые два километра пути обойдутся в 100 драмов, далее — 100 драмов за каждый километр. В ближайшее время пользователям станет доступна и оплата банковской картой.
«Мы хотим сделать самое быстрое и доступное такси в Ереване, — говорит Тигран Худавердян, генеральный директор Яндекс.Такси. — Наши технологии это позволяют. Оптимальное распределение заказов помогает свести к минимуму время подачи машин и простоя водителей. А это, в свою очередь, снижает себестоимость поездок. Мы также внимательно относимся к качеству услуг, поэтому у нас высокие требования к работе водителей и состоянию машин».
На сервисе есть своя система контроля за состоянием автомобилей. Так, водители регулярно присылают фотографии машины в разных ракурсах, чтобы показать, что она в порядке и готова к выходу на линию. Работу водителей оценивают сами пользователи. На основе их оценок формируется рейтинг таксистов, который влияет на распределение заказов. Прежде всего заказы получают те водители, которыми довольны клиенты.
Для координации работы водителей используется программное обеспечение Яндекс.Таксометр. С его помощью водители могут принимать заказы, определять стоимость поездки и следить за своим рейтингом в системе. Как и сам сервис, ПО доступно на армянском языке. В Таксометр встроен навигатор с подробной картой Еревана и актуальными данными о пробках. Специально к запуску сервиса в Армении Яндекс обновил карту Еревана, чтобы можно было легко найти любой адрес и проложить до него оптимальный маршрут.
Сервис Яндекс.Такси был запущен в 2011 году. Помимо Еревана он работает в 20 городах России и Минске. В планах — запуститься в Грузии, Казахстане и других странах ближнего зарубежья. В общей сложности к Яндекс.Такси подключено более 70 тысяч автомобилей из приблизительно 500 таксопарков и диспетчерских.