Նուբար Աֆեյան. Ցուցադրելու ենք հայի կամքն ու ուժը - Mediamax.am
«100 կյանք» նախագծի եւ «Ավրորա» մրցանակի նախաձեռնության համահիմնադիր, ամերիկահայ գործարար, բարերար Նուբար Աֆեյանն ապրիլի 21-ին եղել է Հանրային հեռուստատեսության «Հարցազրույց» հաղորդման հյուրը:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է որոշ մտքեր Նուբար Աֆեյանի հարցազրույցից:
«Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի մասին
«100 կյանք» նախագիծը ստեղծվեց անցյալ տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Այն նոր ուղղություն է հայերի կյանքում եւ հատկապես վերապրածների համար մի նոր մարտահրավեր է: Մենք այսօր ողջ ենք, որովհետեւ մեր նախնիներն օգնություն են ստացել ուրիշներից: Վերջին 100 տարիների ընթացքում մենք նրանց երախտագիտություն հայտնելու եւ դրանով իսկ մեզ ուժեղ զգալու առիթ չենք ունեցել:
«Ավրորա» մրցանակը վերապրածների կողմից նվեր է աշխարհին: Ուզում ենք աշխարհի ուշադրությունն ուղղել այն հերոսների վրա, որոնք չխնայելով իրենց կյանքերը՝ օգնություն են ցուցաբերում նրանց, ովքեր դրա կարիքն իսկապես ունեն:
Ճիշտ է, «Ավրորա»-ի բոլոր հավակնորդներն արժանի են մրցանակին, եւ մենք դժվար ընտրության առջեւ ենք կանգնած, բայց մեր մրցանակաբաշխության մեջ հաղթող չի լինելու: Մենք պարզապես աշխարհին ենք ներկայացնելու մի մարդու, որն իր կյանքը վտանգում է ուրիշներին օգնելու համար: Բարեբախտաբար, մեր ժյուրիի անդամները, որոնք հանրահայտ մարդիկ են, շատ պրոֆեսիոնալ են եւ այդպիսի որոշումներ կայացնելու փորձ ունեն:
Ի՞նչ է տալիս «Ավրորա»-ն Հայաստանին
Մարդասիրության ոլորտում մենք ցանկանում ենք երեւալ որպես առաջնակարգ, երախտագետ, նվիրված ազգ, ոըը պատրաստ է իր ուժն ու դրամագլուխը ներդնել այս գործի մեջ: Սա շատ կարեւոր քայլ է: Կարեւոր է, որ նոր հարյուրամյակը սկսենք այս մտավիճակով:
Չնայած որ մրցանակը հայի չի տրվելու, այն նպատակ ունի այնպես անել, որ հայերն իրենց զգան համաշխարհային մակարդակի արժեքավոր ազգ:
Հային ճանաչելը մի բան է, բայց հասկանալն ուրիշ բան է: Դժվար է հասկանալ հայի հոգեբանությունը կամ տառապանքը, որի միջով նա անցել է: Ես 53 տարեկան եմ, բայց ողջ կյանքիս վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել Ցեղասպանության թեման: Թեպետ շատ ոլորտներում ինձ հաջողված եմ համարում, բայց այդ ցավը կարծես դարձել է հավիտենական: Պետք է կարողանանք վերապրածների եւ զոհերի ցավը լավ ուղղությամբ տանել: Այս տեսանկյունից մենք կարող ենք մյուսների համար օրինակելի դառնալ:
Շատերն են հարցնում, թե ինչո՞ւ ենք օգնում ուրիշներին, եթե առաջին հերթին ինքներս մեզ պետք է օգնենք: Մենք Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վարդան Գրեգորյանի հետ շատ ենք խոսել այս մասին: Մենք չենք կարծում, որ աշխարհին նման մրցանակ նվիրելը հակառակում է ողջ աշխարհի հայությանն ու Արցախին օգնելուն: Երկուսն էլ կարող ենք անել, եւ որքան շատ, այնքան լավ:
Արցախյան քառօրյա պատերազմի մասին
Արցախյան պատերազմը մեզ անակնկալի բերեց: Բայց միեւնույն ժամանակ մեզ հիշեցրեց, որ որպես հայ միշտ աշխարհի հասկացողության եւ մարդասիրական վերաբերմունքի կարիքն ունենք: Մենք միշտ լինելու ենք այս տարածաշրջանում եւ ապրելու ենք մարդկանց հետ, որոնք ժամանակ առ ժամանակ պատրաստ են այդ տեսակ բարբարոսությունների: Նրանց ատելությունը մեզ համար անհասկանալի է, բայց իրենց հասկացողության մեջ դա նորմալ մի բան է:
Մենք պետք է հարաբերություններ ստեղծենք աշխարհի հետ եւ դառնանք, թե՛ մարդասիրության օրինակ, թե՛ ազգ, որն ինքն էլ այդ մարդասիրության կարիքն ունի: Այս օրերին հարյուրավոր մարդիկ են գալու Հայաստան եւ տեսնեն, որ մենք փորձում ենք մարդասիրություն տարածել, բայց մեր ազգը տառապում է ոճրագործություններից:
Մենք աշխատելու ենք դառնալ զորավոր եւ ազդեցիկ, չնայած որ փոքր ազգ ենք:
Ապրիլի 24-ին հավաքվելով՝ մենք պետք է մեզ հաշիվ տանք, թե որն է մեր պարտքը մեր նախնիների առաջ, որ զոհեցին իրենց: Դա պետք է մեզ ուժ տա եւ դառնա մեր նպատակը:
Մեզ շատ է մտահոգում իրավիճակն Արցախում:
Ադրբեջանը շատ փող է տալիս լրատվամիջոցներին եւ փորձում փոխել իրականությունը, այլ կարծիք ձեւավորել այս հարցի շուրջ: Բայց Ռուսաստանում, Եվրոպայում եւ Ամերիկայում հայերն ավելի շատ են եւ միշտ փորձելու են հակադրվել կեղծիքին: Մենք մեր մեջ պետք է ուժ գտնենք եւ համախմբվենք, որպեսզի հաղթահարենք այս փորձությունը:
Ապրիլի առաջին օրերին մենք շատ մտահոգվեցինք, բայց հիմա՝ ապրիլի 24-ին, հեղինակավոր մարդիկ են գալու Երեւան, եւ մենք պատրաստ ենք նրանց հյուրասիրել, ցուցադրել հայի կամքն ու ուժը:

Нубар Афеян: Мы продемонстрируем волю и силу армян - Mediamax.am
Соучредитель проекта «100 жизней» и премии «Аврора», американский бизнесмен и филантроп армянского происхождения Нубар Афеян 21 апреля был гостем программы «Интервью» на Общественном телевидении Армении.
Медиамакс представляет некоторые мысли Нубара Афеяна, высказанные в ходе интервью.
О гуманитарной премии «Аврора»
Проект «100 жизней» был создан в прошлом году в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян. Это новое направление в жизни армян, новый вызов, особенно для переживших Геноцид. Мы сегодня живы, потому что нашим предкам помогли представители других народов. За последние 100 лет у нас не было повода поблагодарить их и почувствовать себя сильными.
Премия «Аврора» - подарок миру от выживших. Мы хотим привлечь внимание мира к героям, которые, не жалея себя, помогали тем, кто действительно нуждался в этом.
Все номинанты «Авроры» заслуживают эту премию, и мы стоим перед сложным выбором, но у нас не будет победителей. Мы просто покажем миру человека, который рискует жизнью, чтобы помогать другим. К счастью, знаменитые члены нашего жюри - профессионалы, имеющие опыт принятия подобных решений.
Что дает «Аврора» Армении?
Мы хотим показать себя в гуманитарной сфере как прогрессивный, благодарный, верный народ, который готов вложить свои силы и капитал в это дело. Это очень важный шаг. Важно вступить в новое столетие в новом состоянии ума.
Хотя премию получит не армянин, ее цель – чтобы армяне чувствовали себя важным народом на международном уровне.
Знать армянина одно, а понимать его – другое. Понять психологию армянина, или страдания, через которые он прошел, нелегко. Мне 53 года, но тема Геноцида оказала огромное влияние на всю мою жизнь. Хотя я считаю себя успешным во многих сферах, но эта боль будто стала вечной. Нужно суметь направить боль выживших и жертв в положительное русло. В этом плане мы можем стать примером для других.
Многие спрашивают, почему мы помогаем другим, когда в первую очередь должны помогать себе. Мы с Рубеном Варданяном и Варданом Грегоряном много говорили об этом. Мы не считаем, что предоставление миру подобной премии противоречит помощи армянам мира и Арцаху. Мы можем делать и то, и другое, и чем больше, тем лучше.
О четырехдневной войне в Арцахе
Арцахская война застала нас врасплох. Но, в то же время, она напомнила нам, что мы всегда нуждаемся в понимании и гуманном отношении мира. Мы всегда будем жить в этом регионе, будем жить рядом с людьми, которые время от времени будут совершать подобные варварства. Их ненависть нам не понять, в их восприятии это нечто нормальное.
Нам нужно установить отношения с миром, стать примером гуманизма и, в то же время, нацией, которая нуждается в гуманизме. В эти дни сотни людей приедут в Армению. Они увидят, что мы стараемся распространять гуманизм, хотя наш народ сам страдает от преступлений.
Мы постараемся стать сильными и влиятельными, хотя мы и небольшой народ. Собираясь 24 апреля, мы должны отдавать себе отчет в том, каков наш долг перед предками, которые пожертвовали собой. Это должно придать нам сил, стать нашей целью.
Нас очень волнует ситуация в Арцахе.
Азербайджан тратит большие деньги на СМИ и старается исказить реальность, сформировать иное мнение вокруг этого вопроса. Но в России, Европе и Америке армян больше, и они всегда будут стараться противостоять фальсификациям. Нам нужно найти в себе силы и сплотиться, чтобы преодолеть эти испытания.
В первые дни апреля мы очень волновались, но теперь, 24 апреля, в Ереван приедут влиятельные люди, и мы готовы проявить гостеприимство и продемонстрировать волю и силу армян.