ԱՄՆ-ում կներկայացվի Ջոն Էվանսի՝ Եղեռնի մասին պատմող գիրքը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կարոլինա համալսարանի Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտում այսօր կկայանա Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան, պաշտոնաթող դիվանագետ Ջոն Էվանսի «Պատանդված ճշմարտություն. Ամերիկան եւ Հայոց ցեղասպանությունը» (Truth Held Hostage, America and the Armenian Genocide - What then? What now?) գրքի շնորհանդեսը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2005թ. փետրվարի 19-ին, ելույթ ունենալով Բերքլիի համալսարանում` հայ համայնքի ներկայացուցիչների առջեւ, այն ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը 1915թ. իրադարձությունները «Ցեղասպանություն» էր անվանել: Դրանից մի քանի ամիս անց նա ետ էր կանչվել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնից եւ թոշակի ուղարկվել:
Ավելի ուշ Ջոն Էվանսը հայտարարել էր, որ չի զղջում Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջումը «Ցեղասպանություն» որակելու համար:
Գրքում Էվանսը ներկայացնում է հրապարակային այս հայտարարությունից առաջ եւ հետո տեղի ունեցած դեպքերը:
«Դեսպան Էվանսի «Պատանդված ճշմարտություն» գիրքն Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի 1918թ. աշխատությունից հետո ամերիկացի դիվանագետի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին գրված ամենակարեւոր աշխատությունն է: Նա գրում է հստակ, ինչը թույլ է տալիս մեզ ինքնուրույն զգալ, թե ինչ է նշանակում պատմական ճշմարտության հարցում կանգնել անձնական եւ քաղաքական էթիկայի երկընտրանքի առջեւ»,- ասել է ամերիկահայ գրող, մի քանի օր առաջ Պուլիցերյան մրցանակի արժանացած Փիթըր Բալաքյանը:
Կարնեգի հիմնադրամի ավագ հետազոտող Թոմաս Դե Վաալի բնորոշմամբ՝ գիրքը հիանալի աշխատություն է բոլոր նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են ոչ միայն Հայկական հարցով, այլեւ միջազգային դիվանագիտության եւ քաղաքականության խնդիրներով:
Երուսաղեմի Հոլոքոստի ու ցեղասպանության ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Իսրայել Չարնին եւս տեսակետ է հայտնել, որ Ջոն Էվանսի գրքի օգնությամբ շատ բան կարելի է իմանալ Հայոց ցեղասպանության մասին:

В США будет презентована книга Джона Эванса о Геноциде армян
Ереван /Медиамакс/. В Институте армянских исследований Университета Южной Каролины сегодня состоится презентация книги «Правда в заложниках: Америка и Геноцид армян» (Truth Held Hostage, America and the Armenian Genocide - What then? What now?) бывшего посла США в Армении Джона Эванса.
Медиамакс напоминает, что 19 февраля 2005 года, выступая в университете Беркли перед представителями армянской общины, Джон Эванс назвал события 1915 года «геноцидом». Через несколько месяцев он был отозван с поста посла США в Армении и отправлен на пенсию.
Позднее Джон Эванс заявил, что не жалеет о том, что назвал массовое уничтожение армян в Османской империи «геноцидом».
В книге Эванс описывает события, произошедшие до и после своего публичного заявления.
«Книга посла Эванса «Заточенная правда» - важнейшая книга американского дипломата о Геноциде армян после труда 1918 года посла США в Османской империи Генри Моргентау. Он пишет открыто, что позволяет нам понять, каково это - встать перед выбором между личной и политической этикой в вопросе исторической справедливости», - сказал Питер Балакян - американский писатель армянского происхождения, недавно удостоившийся Пулитцеровской  премии.
По словам старшего исследователя фонда Карнеги Томаса Де Ваала, эта книга предоставляет прекрасный материал всем, кто интересуется не только Армянским вопросом, но и проблемами международной дипломатии и политики.
Исполнительный директор Института Холокоста и геноцида Иерусалима Израэль Чарни также выразил мнение, что благодаря книге Джона Эванса можно многое узнать о Геноциде армян.