ԵՊԲՀ պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաղը Երեւանում կմեկնարկի «Նոբելյան օրեր» նախաձեռնությունը, որի շրջանակում հինգ Նոբելյան դափնեկիրներ բաց դասախոսություններ կվարեն կենսաքիմիայի, ֆիզիկայի եւ բժշկագիտության թեմաներով:
Երեւանում դասախոսություններով հանդես կգան կենսաբաններ Աարոն Չեխանովերը (Իսրայել), Ադա Յոնաթը (Իսրայել), քիմիկոս եւ ֆիզիկոս Դան Շեխտմանը (Իսրայել), պատոլոգիստ Ջոն Ռոբին Ուորենը (Ավստրալիա) եւ քիմիկոս Էյիթի Նեգիսին (Ճապոնիա):
«Նոբելյան օրեր Երեւանում» նախաձեռնության համակարգող խմբի ղեկավար, Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանն այսօր տեղեկացրել է, որ երեք Նոբելյան դափնեկիրներն արդեն ժամանել են Երեւան, մյուս երկուսը՝ Հայաստանում կլինեն վաղն առավոտյան:
«Վաղը մեր հյուրերը հանդես կգան հանրային, իսկ դրան հաջորդող օրերին՝ առավել նեղ, մասնագիտական դասախոսություններով: Նոբելյան դափնեկիրները կհանդիպեն նաեւ հայ ուսանողների եւ աշակերտների հետ»,- ասել է Կոնստանտին Ենկոյանը:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանի խոսքով՝  այս միջոցառման կազմակերպիչներն ակնկալում են շարունակել Նոբելյան 5 դափնեկիրների հետ համագործակցությունը կրթական եւ գիտահետազոտական ոլորտներում:
«Ոգեշնչի՛ր եւ ստեղծի՛ր» կարգախոսի ներքո միջոցառումը, որն իր նախադեպը չունի Հարավային Կովկասում, կանցկացվի ապրիլի 12-16-ը Երեւանի Պետական բժշկական համալսարանում:

«Нобелевские дни» стартуют завтра в Армении
Ереван /Медиамакс/. Завтра в Ереване стартует инициатива «Нобелевские дни», в рамках которой пять нобелевских лауреатов прочитают открытые лекции по биохимии, физике и медицине.
С лекциями в Ереване выступят биологи Аарон Чехановер (Израиль), Ада Йонат (Израиль), химик и физик Дан Шехтман (Израиль), патолог Робин Уоррен (Австралия) и химик Эйити Нэгиси (Япония).
Глава координационной группы инициативы «Нобелевские дни», проректор по научной работе Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци Константин Енкоян сообщил сегодня, что трое обладателей Нобелевской премии уже находятся в Ереване, остальные прибудут завтра утром.
«Завтра наши гости выступят с публичными лекциями, а в последующие дни – с более узкоспециальными. Нобелевские лауреаты встретятся также с армянскими студентами», - сказал Константин Енкоян.
По словам ректора Ереванского государственного медуниверситета Микаела Нариманяна, организаторы мероприятия надеются  на продолжение сотрудничества с пятью обладателями Нобелевской премии в сфере научно-исследовательской деятельности.
Мероприятие, проходящее под слоганом «Вдохновляй и создавай», станет беспрецедентным на Южном Кавказе и пройдет 12-16 апреля в Ереванском государственном медицинском университете.