ՀՀ մշակութային կոթողները թվայնացնող ծրագրին անհրաժեշտ է օգնություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի եւ «ՍայԱրք» (CyArk) կազմակերպության համագործակցությամբ մեկնարկած «Հայկական ժառանգություն. վիրտուալ ուխտագնացություն» խորագրով նախաձեռնությունն աջակցության կարիք ունի:
«Թումո»-ում նշել են, որ նախաձեռնության նպատակն է թվայնացնել, վավերագրել եւ տարածել հայկական մշակութային ժառանգության վայրերը:
«Մեզ անհրաժեշտ է Ձեր օգնությունը՝ կյանքի կոչելու այս արդի ծրագիրը: Մեր նպատակն է համատեղ ուժերով ապահովել անհրաժեշտ ֆինանսավորումը՝ այս վայրերը վավերագրելու նպատակով եռաչափ տեսածրիչ (սքաներ) ձեռք բերելու համար: Նախագծի արդյունքներն անվճար հասանելի կլինեն հանրությանը՝ որպես նվեր թե՛ հայ, եւ թե՛ օտարազգի երիտասարդների գալիք սերունդների համար: Նախագծի մասին ավելին իմանալու կամ դրա հաջողությանը մասնակից լինելու համար խնդրում ենք այցելել http://www.armenia3d.org»,- նշել են «Թումո»-ում:
Նախագծի իրականացման նպատակով մարտի 13-ին Լոս Անջելեսի գրադարանի հայկական համայնքը հյուրընկալել էր ամերիկահայ մի խումբ գիտնականների:
«Եռաչափ մոդելավորմամբ եւ արդի տեխնոլոգիաների միջոցով առաջարկվող նախագիծը ոչ միայն կպահպանի մշակութային ժառանգության վայրերի հատակագծերը գալիք սերունդների համար, այլեւ հնարավորություն կընձեռի հայ եւ օտարազգի ուսանողներին աշխարհի տարբեր անկյուններից վիրտուալ ուխտագնացություն կատարել, որի ընթացքում իրենց կցուցադրվեն թվայնացված մշակութային ժառանգության վայրերը՝ ուսուցողական բովանդակությամբ համընդգրկուն վիրտուալ շրջագայության ձեւաչափով»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք, որ «Թումո»-ի եւ CyArk-ի առաջին համագործակցային նախագիծն իրականացվել էր 2015թ. հունվարին Գեղարդի վանքում:
Փորձնական նախագծի հաջողությամբ ոգեշնչված՝ «Թումո»-ն որոշել է ընդլայնել ծրագիրը՝ սքանավորելով Հայաստանի եւ հարեւան երկրների հայկական վայրերը:

Yerevan. Mediamax. The initiative by TUMO Center for Creative Technologies and CyArk called "Armenian Heritage: A Virtual Pilgrimage” needs assistance.
Tumo stated that the initiative aims to digitize, document and disseminate sites of cultural heritage.
“We need your help to keep this cutting edge program alive and thriving. The goal is to collectively provide the necessary funding to buy a 3d scanner that is necessary for documenting these sites. The resulting data will be freely available to the public and will become a gift for future generations of Armenians and non-Armenians alike. If you would like to learn more about the project, or wish to contribute to its success, please visit www.armenia3d.org”, Tumo notes.
In order to implement the project, Los Angeles library Armenian community gathered a number of Armenian-American scientists on Sunday March 13.
“By utilizing state-of-the-art technologies in 3D documentation, this proposed project will not only safeguard the blueprints of these heritage sites for generations to come, but will also provide Armenian and non-Armenian students across the world with the opportunity to go on a virtual pilgrimage which will showcase the documented heritage sites through immersive virtual tours and educational content” the statement says.
It should be recalled that the first collaborative project between TUMO and CyArk was implemented in January, 2015 at the historic, Monastery of Geghard.
Inspired by the success of this pilot, TUMO has decided to expand the program by scanning existing Armenian sites in Armenia and surrounding countries.