Երեւան: Մեդիամաքս: «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում կառուցվելիք Հալիձորի զբոսաշրջային կենտրոնի շինարարության ընթացքում Հայաստանում առաջին անգամ կկիրառվեն ունիվերսալ դիզայնի սկզբունքները, որոնք հնարավորություն են տալիս օբյեկտները մատչելի դարձնել հասարակության բոլոր խմբերի ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ սահմանափակ կարողություններով անձանց համար:
Այդ նպատակով «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը, «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում, համագործակցում է Բրիտանական խորհրդի «Ներառական որոշումներ հավասար եւ հաշվետու հասարակության համար» ծրագրի հետ՝ աշխատանքներում ներգրավելով բրիտանացի ճարտարապետ Քիթ Գարներին:
Բրիտանացի մասնագետն արդեն եղել է Տաթեւում, հանդիպումներ եւ քննարկումներ ունեցել IDeA հիմնադրամի եւ հիմնադրամի գործընկեր «Tim Flynn Architects» (Մեծ Բրիտանիա) ճարտարապետական խմբի հայաստանյան ներկայացուցիչների հետ:
Բրիտանական խորհրդի նախաձեռնությամբ եւ IDeA հիմնադրամի, «Tim Flynn Architects»-ի, «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ «Հանրային նշանակության եւ մշակութային ժառանգության օբյեկտների մատչելիությունը. ունիվերսալ դիզայնի սկզբունքները եւ բրիտանական փորձը» թեմայով եւս մեկ հանդիպում ունեցավ, որի ընթացքում Քիթ Գրաները հայ գործընկերներին ներկայացրեց ունիվերսալ դիզայնի սկզբունքներն ու բրիտանական փորձը:
Հանդես գալով բացման խոսքով՝ Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը նշեց. «Ուրախ եմ, որ Բրիտանական խորհուրդը ներառված է այս ծրագրում, եւ հնարավորություններ ունի փորձագետներ հրավիրել, ովքեր կկիսեն իրենց մասնագիտական գիտելիքները: Միացյալ Թագավորությունը վերջին տարիներին հատկապես լուրջ առաջընթաց է ունեցել շինությունների մատչելիության ապահովման տեսակետից»:
IDeA հիմնադրամի ղեկավար Էդգար Մանուկյանն ընդգծեց, որ հիմնադրամը ծրագրերն իրականացնելիս կարեւորում է հանրության բոլոր խմբերի համար մատչելի պայմանների ապահովումը:
««Տաթեւեր» ճոպանուղում նույնպես համապատասխան պայմաններ են ստեղծված: Հալիձորում «Տաթեւի դարպասներ» ծրագրի նախագծային փուլում միջազգային փորձագետները մեզ արդեն իսկ աջակցում են մատչելի պայմանների ստեղծման հարցում: Կարծում ենք, նման պայմանների ապահովումը ոչ միայն խթան կհանդիսանա զբոսաշրջային հոսքերի ավելացման համար, այլեւ թույլ կտա աշխատանքի հնարավորություն ստեղծել տարածաշրջանի սահմանափակ կարողություններով անձանց համար», - նշեց նա:
Միացյալ Թագավորությունում ունիվերսալ դիզայնի սկզբունքները կիրառվել են այնպիսի պատմական նշանակության օբյեկտներում, ինչպիսիք են Tower Bridge-ը, Greenwich World Heritage Site-ը եւ Royal Botanic Gardens Kew-ն: Ճարտարապետ Քիթ Գարներն ակտիվորեն ներգրավված է եղել այդ աշխատանքներում:

IDeA применит принципы универсального дизайна в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. При строительстве туристического центра в Алидзоре в рамках программы «Возрождение Татева» впервые в Армении будут применяться принципы универсального дизайна, которые позволяют делать объекты доступными для представителей всех групп общества, в том числе и для лиц с ограниченными возможностями.
С этой целью фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) в рамках программы «Возрождение Татева» сотрудничает с программой Британского совета «Инклюзивные решения для равноправного и ответственного общества», пригласив для участия в проекте британского архитектора Кита Гарнера.
Британский специалист уже побывал в Татеве, провел встречи и обсуждения с IDeA и партнером фонда - архитектурной группой Tim Flynn Architects (Великобритания).
По инициативе Британского совета и фонда IDeA, Tim Flynn Architects и при участии представителей общественной организации «Унисон» состоялась встреча по теме «Доступность объектов общественного значения и культурного наследия: принципы универсального дизайна и британский опыт», на которой выступил Кит Гарнер.
Выступая на мероприятии, посол Великобритании в Армении Джудит Фарнуорт отметила: «Я рада, что Британский совет вовлечен в этот проект. Соединенное Королевство за последние годы добилось значительного прогресса с точки зрения обеспечения доступности объетов разного рода».
Глава IDeA Эдгар Манукян подчеркнул, что при осуществлении проектов фонд уделяет большое внимание обеспечению доступных условий для всех групп общества.
«На канатной дороге «Крылья Татева» также созданы соответствующие условия. На этапе проектирования проекта «Ворота Татева» международные эксперты уже помогают нам в создании доступных условий. Мы считаем, что их обеспечение не только станет стимулом для увеличения туристических потоков, но и позволит создать рабочие места для жителей региона с ограниченными возможностями», - отметил он.