«Շտապ օգնության» նոր ստացված մեքենաներն իսկական հեղափոխություն են մեզ համար - Mediamax.am
Երեւանի «Շտապ օգնության» ծառայության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը Մեդիամաքսին հետ հարցազրույցում ասել է, որ բարեփոխումների ծրագիրը մեկնարկել է 2010-ին:
Ծրագրի կարեւորագույն բաղադրիչներից է Չինաստանի կառավարության կողմից տրամադրված՝ «Շտապ օգնության» 88 մեքենաներով համալրումը: Նոր մեքենաները համալրված են ժամանակակից սարքավորումներով, մասնավորապես, էլեկտրոկարդիոգրաֆով եւ դիֆիբրիլյատորով:
«Մեքենաներն ամբողջությամբ համապատասխանում են մեր պահանջներին, սարքավորումներն ընդգրկում են այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է բժիշկին` առաջին օգնություն ցուցաբերելու համար»,- պարզաբանել է Թագուհի Ստեփանյանը:
88 մեքենաներից քաղաքային «Շտապ օգնությանը» կտրամադրվի 35-ը, մնացածը կբաշխվեն Հայաստանի մարզերում: Մինչեւ ավտոպարկի թարմացումը քաղաքային «Շտապ օգնության» տրամադրության ներքո կար 33 մեքենա, որոնք գտնվում էին ոչ այնքան բարվոք վիճակում: Միջազգային փորձի համաձայն, «Շտապ օգնության» մեքենաները կարելի է օգտագործել 6 տարուց ոչ ավել: Վերջին անգամ պարկը թարմացվել էր 2005 թ-ին «Սոբոլ» մակնիշի մեքենաներով:
«Նոր մեքենաների տրամադրումը իսկական հեղափոխություն  է մեր ոլորտում: Նոր տրանսպորտի եւ սարքավորումների շնորհիվ մենք կկարողանանք կտրուկ բարելավել ծառայության որակը»,- Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է Թագուհի Ստեփանյանը:
Բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում կարդիականացվեն նաեւ կապի միջոցները` հիվանդի տեղափոխության ընթացքում «Շտապ օգնության» բժիշկը կկարողանա օպերատիվ կապ հաստատել ցանկացած հիվանդանոցի հետ: Բացի այդ, «Շտապ օգնության» մեքենաները համալրված են GPS-նավիգացիայով, որի շնորհիվ իրականացվում է տեղաշարժման վերահսկողությունը:
«Շտապ օգնության» բժիշկները, բուժքույրերը եւ վարորդներն անհրաժեշտ վերապատրաստում են անցել: Նոր պահանջների համաձայն, վարորդը պետք է կարողանա առաջին բժշկական օգնություն ցուցաբերել: Թագուհի Ստեփանյանի խոսքերով, «բժիշկը, բուժքույրը եւ վարորդը պետք է աշխատեն որպես մեկ համախմբված թիմ»:

Arrival of new ambulance vehicles is a “real revolution” - Mediamax.am
Director of “Ambulance” service of Yerevan Taguhi Stepanyan said in an interview to Mediamax that the program of reforms launched in 2010.
One of the main components of the program was the recent replenishment of the vehicle fleet by 88 “Ambulance” vehicles, provided by the government of China. The new vehicles are equipped with modern devices, in particular, with an electrocardiograph and a defibrillator.
“The vehicles fully meet our requirements, the equipment includes everything that a doctor needs to render first medical aid”, Taguhi Stepanyan said.
The capital city’s “Ambulance” service will receive 35 out of 88 vehicles, and the remaining ones will be distributed among the regions of Armenia. Before the replenishment, the capital city’s “Ambulance” service had 33 vehicles, which were not in their best condition. According to the international practice, the “Ambulance” vehicles cannot be used more than 6 years. Latest replenishment of the vehicle fleet was implemented in 2005 with “Sobol” cars.
“The arrival of new vehicles is a real revolution for our sphere. Due to the new transport means and equipment, we will be able to strongly improve the quality of services”, Taguhi Stepanyan said in an interview to Mediamax.
Within the framework of the reforms, communication means are also upgraded: during transportation, the “Ambulance” doctor will be able to operatively contact any hospital. Besides, “Ambulance” cars are equipped with GPS navigation, due to which control over their movement will be realized.
“Ambulance” doctors, nurses and drivers have undergone the necessary training. According to the new requirements, the driver should be able to render first medical aid. According to Taguhi Stepanyan, “the doctor, the nurse and the driver should be working as a single solid team”.