«Շտապ օգնության» նոր ստացված մեքենաներն իսկական հեղափոխություն են մեզ համար - Mediamax.am
Երեւանի «Շտապ օգնության» ծառայության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը Մեդիամաքսին հետ հարցազրույցում ասել է, որ բարեփոխումների ծրագիրը մեկնարկել է 2010-ին:
Ծրագրի կարեւորագույն բաղադրիչներից է Չինաստանի կառավարության կողմից տրամադրված՝ «Շտապ օգնության» 88 մեքենաներով համալրումը: Նոր մեքենաները համալրված են ժամանակակից սարքավորումներով, մասնավորապես, էլեկտրոկարդիոգրաֆով եւ դիֆիբրիլյատորով:
«Մեքենաներն ամբողջությամբ համապատասխանում են մեր պահանջներին, սարքավորումներն ընդգրկում են այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է բժիշկին` առաջին օգնություն ցուցաբերելու համար»,- պարզաբանել է Թագուհի Ստեփանյանը:
88 մեքենաներից քաղաքային «Շտապ օգնությանը» կտրամադրվի 35-ը, մնացածը կբաշխվեն Հայաստանի մարզերում: Մինչեւ ավտոպարկի թարմացումը քաղաքային «Շտապ օգնության» տրամադրության ներքո կար 33 մեքենա, որոնք գտնվում էին ոչ այնքան բարվոք վիճակում: Միջազգային փորձի համաձայն, «Շտապ օգնության» մեքենաները կարելի է օգտագործել 6 տարուց ոչ ավել: Վերջին անգամ պարկը թարմացվել էր 2005 թ-ին «Սոբոլ» մակնիշի մեքենաներով:
«Նոր մեքենաների տրամադրումը իսկական հեղափոխություն  է մեր ոլորտում: Նոր տրանսպորտի եւ սարքավորումների շնորհիվ մենք կկարողանանք կտրուկ բարելավել ծառայության որակը»,- Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է Թագուհի Ստեփանյանը:
Բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում կարդիականացվեն նաեւ կապի միջոցները` հիվանդի տեղափոխության ընթացքում «Շտապ օգնության» բժիշկը կկարողանա օպերատիվ կապ հաստատել ցանկացած հիվանդանոցի հետ: Բացի այդ, «Շտապ օգնության» մեքենաները համալրված են GPS-նավիգացիայով, որի շնորհիվ իրականացվում է տեղաշարժման վերահսկողությունը:
«Շտապ օգնության» բժիշկները, բուժքույրերը եւ վարորդներն անհրաժեշտ վերապատրաստում են անցել: Նոր պահանջների համաձայն, վարորդը պետք է կարողանա առաջին բժշկական օգնություն ցուցաբերել: Թագուհի Ստեփանյանի խոսքերով, «բժիշկը, բուժքույրը եւ վարորդը պետք է աշխատեն որպես մեկ համախմբված թիմ»:

Ереван/Медиамакс/. Программа реформирования «Скорой помощи» в Армении должна быть реализована до 2014 года.
Директор службы «Скорой помощи» Еревана Тагуи Степанян сказала в интервью Медиамакс, что программа реформ стартовала в 2010 году.
Одним из главных компонентов программы стало недавнее пополнение парка 88 автомобилями «Скорой помощи», предоставленными правительством Китая. Новые машины снабжены современным оборудованием, в частности, электрокардиографом и дефибриллятором.
«Машины полностью соответствуют нашим требованиям, оборудование включает в себя все, что необходимо врачу для оказания первой помощи», - пояснила Тагуи Степанян.
Из 88 машин столичная «Скорая помощь» получит 35, остальные будут распределены по регионам Армении. До обновления парка в распоряжении столичной «Скорой помощи» находились 33 машины, которые находилсь не в лучшем состоянии. Согласно международной практике, кареты «Скорой помощи» могут использоваться не более 6 лет. Последний раз парк обновлялся в 2005 году автомобилями марки «Соболь».
«Поступление новых машин - это настоящая революция для нашей сферы. Благодаря новому транспорту и оборудованию мы сможем резко улучшить качество услуг», - сказала Тагуи Степанян в интервью Медиамакс.
В рамках программы реформ модернизируются и средства связи - в процессе перевозки больного врач «Скорой помощи» сможет оперативно связаться с любой больницей. Кроме того, машины «Скорой помощи» снабжены GPS-навигацией, благодаря которой будет осуществляться контроль за их передвижением.
Врачи, медсестры и водители «Скорой помощи» прошли необходимую переподготовку. Согласно новым требованиям, водитель должен уметь оказывать первую медицинскую помощь. По словам Тагуи Степанян, «врач, медсестра и водитель должны работать как единая сплоченная команда».