Լուսանկարը` Ա.Ադամյանի արխիվից
2015թ. հոկտեմբերի 4-ին Երեւանում առաջին անգամ կանցկացվի կիսամարաթոն: Մասնակիցներին առաջարկվում է 4 մրցատարածք՝ 21,1 կմ, 10 կմ, 2,1 կմ եւ մանկական՝ 1 կմ հեռավորությամբ: Կիսամարաթոնի կազմակերպման եւ միջոցառման նպատակների մասին Մեդիամաքսին պատմել է Երեւանյան կիսամարաթոնի պրոյեկտ-մենեջեր Անահիտ Ադամյանը:
- Կպատմեք, ինչպե՞ս է ծագել Երեւանում կիսամարաթոն անցկացնելու գաղափարը, եւ որո՞նք են այդ միջոցառման գլխավոր նպատակները:
- Կիսամարաթոնի կազմակերպիչները մի խումբ հայազգի էնտուզիաստ վազորդներ են Հայաստանից եւ Ռուսաստանից, ինչպես նաեւ մեզ հետ համագործակցող մասնագիտացված վազքային միջոցառումներ իրականացնող մի ընկերություն: Չնայած նրան, որ մարաթոնը շատ երկրներում լայնորեն տարածված երեւույթ է, Հայաստանում նմանատիպ միջոցառում երբեւիցե չի անցկացվել: Մենք քննարկեցինք մրցավազքի անցկացման հնարավորությունը քաղաքապետարանի, մասնավոր եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ եւ սկսեցինք նախապատրաստական աշխատանքները:
Կիսամարաթոնի անցկացման գլխավոր նպատակն է խթանել Հայաստանում առողջ ապրելակերպն ու վազքի՝ որպես մարզաձեւի տարածումը: Ռուսաստանում, օրինակ, այսօր վազքային բում է: 2014թ. մրցավազքերի մասնակիցների թիվն աճել է 300%-ով: Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանում վազքի նկատմամբ հետաքրքրությունը նույնպես կավելանա: Մենք ցանկանում ենք որպես օրինակ ծառայել՝ բաց մարզանքներ ենք անցկացնում, որոնց մասին նախապես հայտնում ենք մեր ֆեյսբուքյան էջում եւ որոնց կարող են միանալ բոլոր ցանկացողները: Համացանցում նաեւ գործարկել ենք Yerevan Runs էջը, որտեղ բոլոր ցանկացողները կարող են միանալ անցկացվող վազքերին:
Շատ վազորդների համար սովորական երեւույթ է այնպես կազմակերպել իրենց արձակուրդը եւ հանգիստը, որ այդ ընթացքում իրենք այցելեն այն երկրները, որտեղ մրցավազքեր են անցկացվում: Գոյություն ունի աշխարհի վազքի պայմանական քարտեզ, որում Հայաստանը դեռ բացակայում է, եւ շատ կարեւոր է ընդգրկել մեր երկիրն այդ պետությունների ցանկում: Կարծում եմ, որ կիսամարաթոնի պես մասսայական միջոցառումների կազմակերպման շնորհիվ մենք կխթանենք սպորտային տուրիզմի զարգացումը Հայաստանում:
Անահիտ Ադամյանը Անահիտ Ադամյանը
Միջոցառման կազմակերպման նպատակներից է նաեւ լրացուցիչ առիթ ստեղծել Սփյուռքի մեր հայրենակիցների՝ հայրենիք այցելելու համար: Տարբեր երկրներում բնակվող մեր ընկերները խոստովանում են, որ շատ կցանկանային տեսնել Երեւանում այսպիսի մակարդակի միջոցառում:
Բացի այդ, Հայաստանում սիրողական սպորտի մի հատված կա, որն այդքան էլ զարգացած չէ, օրինակ՝ տրիատլոնը: Հայաստանում կան բոլոր պայմաններն այդ մարզաձեւի զարգացման համար եւ կարծում եմ, որ այն Հայաստանում նույնպես վերելք կապրի:
- Կներկայացնե՞ք կիսամարաթոնի անցկացման լոգիստիկան՝ կազմակերպչական աշխատանքների տեսանկյունից:
- Պետք է նշեմ, որ մենք շատ լավ գործընկերներ ունենք: Մեզ աջակցում է Երեւանի քաղաքապետարանը, մեր գլխավոր հովանավորը Orange Fitness-ն է, ինչպես նաեւ RepatArmenia հիմնադրամը, որը Հայաստանում մեր ծրագրի իրականացման հարթակն է: Մեզ մոտ աշխատում է մասնագիտական թիմ, որը զբաղված է միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքներով:
Պատրաստվում ենք նաեւ մոտ 70-80 կամավոր ընդգրկել: Կազմակերպչական առումով կան բազմաթիվ հարցեր՝ վազքատարածքի նախապատրաստումից եւ պրոֆեսիոնալ թայմինգի ապահովումից սկսած, մրցավարների ապահովմամբ վերջացրած:
Կցանկանայի նշել, որ եզրագիծը հատած բոլոր մասնակիցները կստանան հիշարժան մեդալներ, իսկ բացարձակ առաջնությունում կպարգեւատրվեն 1-3 տեղերը զբաղեցրած կանայք եւ տղամարդիկ: Հաղթողները կորոշվեն՝ ըստ եզրագիծը հատելու արդյունքի: Կիսամարաթոնի մասնակցության գրանցումը բաց է մինչեւ սեպտեմբերի 20-ը:
Անահիտ Ադամյանը ամուսնու՝ Ավետիք Չալաբյանի հետ Անահիտ Ադամյանը ամուսնու՝ Ավետիք Չալաբյանի հետ
Մենք պատրաստվում ենք միջոցառումը կազմակերպել շատ բարձր մակարդակով եւ հասնել նրան, որ մասնակիցները վերադառնան Հայաստան՝ իրենց հարազատների եւ ընկերների հետ:
- Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կիսամարաթոնը Երեւանում առաջին անգամ է անցկացվում, կազմակերպչական ի՞նչ խնդիրների եք առերեսվում այս պահի դրությամբ, եւ լուծվե՞լ է արդեն վազքատարածքի փակման հարցը:
- Մենք հանդիպել ենք ճանապարհային ոստիկանության ներկայացուցիչների հետ եւ քննարկել փողոցների փակման հարցը: Խնդիրն այն է, որ, ինչպես նշեցիք, այսպիսի մասշտաբի միջոցառման անցկացման փորձ Երեւանը չունի: Մենք տեղացի եւ արտասահմանցի փորձագետների աջակցությամբ կնախագծենք մանրակրկիտ լոգիստիկա, որը կապահովի կիսամարաթոնի մասնակիցների անվտանգությունը:
- Կազմակերպչական տեսանկյունից ո՞ր մարաթոնն է ձեզ համար օրինակելի համարվում:
- Բոստոնում, Բեռլինում, Լոնդոնում, Նյու Յորքում, Փարիզում անցկացվող մարաթոնները բացարձակապես այլ մասշտաբի միջոցառումներ են: Այնտեղ մեկնարկի է դուրս գալիս ավելի քան 40 հազ. մարդ, որոնք վիճակախաղի խաղարկության միջոցով շահում են մասնակցության իրավունքը եւ բացի դրանից՝ մեծ գումար են վճարում մարաթոնին մասնակցելու համար: Կցանկանայի հավատալ, որ մի օր նման թվերից կխոսենք:
Երեւանյան կիսամարաթոնի կազմակերպման ընթացքում մենք ավելի շատ դիտարկում ենք Եվրոպայում եւ Ռուսաստանում անցկացվող այն մրցավազքերը, որոնց մասնակցում է 5-6 հազ. մարդ: Որպես օրինակ կարող են ծառայել Մոսկվայի մարաթոնը, ինչպես նաեւ Պրահայում, Լուքսեմբուրգում, Լոզանում անցկացվող կիսամարաթոնները:
- Պատրաստվո՞ւմ եք ներգրավել հայտնի մարդկանց, ովքեր կդառնան երեւանյան կիսամարաթոնի «դեսպանները»:
- Կոնկրետ անուններ ես այս պահի դրությամբ չեմ կարողանա նշել, քանի որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները դեռ ընթացքի մեջ են: Մենք ցանկանում ենք հայտնի հայերի ներգրավել տարբեր ոլորտներից՝ սպորտից մինչեւ մեդիա:
- Քանի՞ մարդ է գրանցվել այս պահի դրությամբ, եւ ակնկալո՞ւմ եք նախատեսված 5000 մարդու մասնակցությունը:
- Այս պահի դրությամբ մեզ մոտ գրանցվել է մոտ 200 մարդ՝ հիմնական մասը հենց կիսամարաթոնի, նաեւ 10 կմ վազքատարածքին մասնակցելու համար: Այս տարվա մեր նպատակ է ապահովել 2000 մասնակից: Կարծում եմ, որ շատերը կորոշեն միանալ գրանցման վերջին օրերին: Ինչ վերաբերում է մասնակիցների կազմին, ապա մենք ունենք բավական շատ վազորդներ Ռուսաստանից, ինչպես նաեւ Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Իտալիայից, Նիդեռլանդներից, Իսրայելից, Ղազախստանից: Այժմ գրանցվածների թվում արտասահմանցիներն անգամ ավելի շատ են, քան հայերը, սակայն մենք հուսով ենք, որ հայերի եւ օտարերկրացիների թիվը մոտավորապես հավասար կլինի:
- Կա՞ն խորհուրդներ, որոնք կցանկանայիք տալ կիսամարաթոնի մասնակիցներին:
- Իրականում, կիսամարաթոն վազելը շատ հավակնոտ նպատակ է, սակայն վախենալ մրցատարածքից պետք չէ: Կիսամարաթոնի մասնակիցներին խորհուրդ կտայի սկսել նախապատրաստվել 2-3 ամիս շուտ: Ինչ վերաբերում է մարզման ծրագրին, ապա անհրաժեշտ է շաբաթական գոնե 3 անգամ վազել, ինչպես նաեւ չմոռանալ ուժային վարժությունների եւ ճկունությունը զարգացնող վարժությունների մասին: Հայաստանում վազքով զբաղվող էնտուզիաստները քիչ չեն, Ֆեյսբուքի հայկական հատվածում կան մի քանի խմբեր, որոնց նպատակն է առողջ ապրելակերպի խրախուսումը:
- Որքանո՞վ է իրատեսական Հայաստանում մարաթոնի անցկացումը:
- Հայաստանում մարաթոնի անցկացումը մեր երազանքն է: Մենք արդեն մտածում ենք հաջորդ տարի մարաթոն կազմակերպելու մասին: Տեսականորեն, գուցե դա հնարավոր կլինի կազմակերպել Երեւանում կամ մայրաքաղաքից դուրս: Փաստ է, որ շատ պրոֆեսիոնալ վազորդներ պատրաստ են գնալ այլ երկրներ՝ մարաթոններին մասնակցելու նպատակով: Եթե պրոֆեսիոնալների համար կիսամարաթոնը գուցե այդքան էլ հրապուրիչ եւ հետաքրքիր նպատակ չէ, ապա մարաթոնը շատ ավելի մասշտաբային եւ հավակնոտ իրադարձություն է:

Фото: из архива А. Адамян
4 октября 2015 года в Ереване пройдет первый городской полумарафон. Участникам будут доступны дистанции в 21.1 км, 10 км и 2.1 км, а также детский забег на 1 км. Об организации полумарафона и его целях в интервью Медиамакс рассказала проект-менеджер мероприятия Анаит Адамян.
- Расскажите, пожалуйста, как вы пришли к идее организации полумарафона, и каковы его главные цели?
- Организаторами полумарафона является группа армянских бегунов-энтузиастов из Армении и России, а также организация-партнер, реализующая крупные беговые мероприятия. Несмотря на то, что марафон очень распространенное явление во многих странах мира, в Армении ничего подобного не было, и многие бегуны считали это странным, поскольку для проведения подобного мероприятия в стране существуют очень подходящие условия. Мы обсудили возможность реализации идеи с мэрией Еревана, частными и общественными организациями, и начали работать над ее реализацией.
Главной целью проведения полумарафона в Ереване является популяризация здорового образа жизни и бега на длинные дистанции. Например, в России сейчас беговой бум. В течение 2014 года число участников забегов в стране выросло на 300%. Мы ожидаем, что в Армении интерес к бегу также увеличится. Мы хотим подавать пример, проводя открытые тренировки, в которых может принять участие каждый желающий посредством нашей страницы в Facebook. Также мы открыли страницу Yerevan Runs, где каждый желающий может присоединиться к бегу в компании.
Для многих бегунов в порядке вещей проводить свой отпуск и свободное время, планируя посещение тех стран, где проводятся забеги. Есть условная беговая карта мира, которую бегуны рассматривают в качестве потенциальных мест для посещения и участия в проводимых там забегах. Армении на этой «беговой туристической карте» нет, и очень важно добиться того, чтобы она была туда включена. Посредством таких массовых мероприятий мы будем содействовать привлечению в страну нового потока спортивного туризма.
Еще одной целью является привлечение армян Диаспоры. Наверняка многие из них занимаются бегом, и подобное мероприятие должно их привлечь, это дополнительный повод посетить Армению. Наши друзья из многих стран признаются нам, что очень желали бы видеть в Ереване мероприятие такого уровня.
Кроме того, есть целый сегмент любительского спорта, который в Армении еще не столь развит, например, триатлон. В Армении есть условия, чтобы заниматься этим на высоком уровне. Думаю, что триатлон также быстрее получит свое развитие.
- Представьте логистику полумарафона в плане организационных работ.
- У нас очень хорошие партнеры. Нас поддерживает мэрия города Еревана, Orange Fitness (наш главный спонсор), а также фонда RepatArmenia, являющийся нашей платформой для реализации проекта. У нас работает профессиональная команда сотрудников, занимающаяся планированием и реализаций мероприятия. Также мы планируем привлечь порядка 70-80 волонтеров.
В организационном плане существует много компонентов: это и организация трассы, где должны быть пункты питания и воды, и старт-финишная зона, обеспечение профессионального тайминга, и достаточное число судей, места для раздевалок и множество других аспектов.
Анаит Адамян Анаит Адамян
Хочу отметить, что все финишировавшие вне зависимости от занятого места получат медаль, а в абсолютном первенстве награждение у мужчин и женщин будет производиться с 1 по 3 места. Регистрация для участия будет открыта до 20 сентября.
Мы собираемся провести мероприятие на профессиональном уровне и добиться того, чтобы люди, принявшие в нем участие, возвращались сюда вновь и привозили своих друзей и родных.
- Учитывая, что полумарафон будет проведен в Ереване впервые, с какими сложностями вы сталкиваетесь на данном этапе, в частности, решен ли вопрос с перекрытием трассы?
- Относительно перекрытия улиц мы уже встречались с представителями Дорожной полиции, и обсуждали этот вопрос. Вопрос в том, что в Ереване не было опыта проведения подобного масштабного перекрытия. При содействии местных и зарубежных экспертов мы сможем проработать детальную логистику, чтобы обеспечить как безопасность участников, так и доставить минимальные неудобства горожанам.
- Какой марафон является для Вас эталоном с точки зрения организации?
- Марафоны, проводимые в Берлине, Бостоне, Лондоне, Нью-Йорке, Париже – это мероприятия совсем иного масштаба. Там на старт выходит более 40 тысяч людей, причем выигрывают право на участие по лотерее, а затем платят огромные деньги для участия в марафоне. Хочется надеяться, что когда-нибудь мы сможем подойти хотя бы близко к подобным цифрам.
При организации ереванского полумарафона мы больше ориентируемся на забеги в Европе и России, в которых участвуют 5-6 тысяч человек. В качестве примера для организации можно воспользоваться опытом московского марафона, а также некоторых европейских полумарафонов – пражского, люксембургского, лозаннского.
- Будут ли у вас послы ереванского полумарафона – известные люди, которые будут его рекламировать и афишировать?
- Конкретных имен я назвать пока не могу, поскольку работа эта в процессе. Мы хотим привлечь известных армян в разных областях – от спорта, до медиа.
- Сколько людей уже зарегистрировалось на данный момент и ожидаете ли вы, что будет достигнут лимит в 5000 по числу участников?
- На данный момент у нас зарегистрировалось около 200 участников, причем в основном на полумарафон – самую длинную дистанцию, а также на 10 километров. Целевое количество в этом году - 2000 человек. Думаю, что очень многие решат присоединиться в последние дни перед окончанием регистрации. Что касается состава стран уже зарегистрированных участников, то у нас есть достаточно большое число бегунов из России, а также из Грузии, США, Италии, Нидерландов, Израиля, Казахстана. Среди зарегистрировавшихся сейчас даже больше иностранцев, чем армян, но мы надеемся, что число участников армян и иностранцев разделится примерно поровну.
- Есть ли какие-либо советы, которые вы желали бы дать желающим принять участие в полумарафоне?
- На самом деле пробежать полумарафон – это действительно крутая и амбициозная цель, и не нужно бояться дистанции Начать подготовку к полумарафону можно за 2-3 месяца. Что касается тренировок, то необходимо хотя бы 3 раза в неделю бегать, а также делать силовые упражнения и упражнения на растяжку, поскольку для бегуна важны не только ноги, но и спина, пресс, руки. В Армении немало энтузиастов, которые занимаются бегом, в армянском сегменте Facebook есть несколько групп, целью которых является пропаганда здорового образа жизни.
Анаит Адамян с супругом – Аветиком Чалабяном Анаит Адамян с супругом – Аветиком Чалабяном
- Насколько реально проведение в Армении полноценного марафона?
- Проведение марафона в Армении – это наша мечта. Мы уже думаем об организации марафона в Армении в следующем году. Теоретически его можно будет организовать и в Ереване, или же из Еревана в каком-то направлении. Факт в том, что многие профессиональные бегуны готовы ехать в другие страны на марафон. Если для опытных бегунов полумарафон может быть не столь амбициозной целью, то марафон – это более масштабное и интересное событие.