Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ «ռուս ժողովուրդն այսօր սգում է հայ ժողովրդի հետ միասին»:
Այս մասին Վլադիմիր Պուտինն ասել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողության շրջանակում իր ելույթի ընթացքում:
«1915թ. իրադարձությունները ցնցեցին ողջ աշխարհը, իսկ Ռուսաստանում դրանք ընկալվեցին որպես սեփական ցավ: Հազարավոր հայեր ապաստան գտան Ռուսաստանի տարածքում եւ փրկվեցին: Այսօր մենք սգում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին: Այսօր Ռուսաստանի հարյուրավոր քաղաքներում կանցկացվի շուրջ 2000 ոգեկոչման միջոցառում»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել եւ մնում է այն, որ մարդկանց զանգվածային սպանությունները չունեն որեւէ արդարացում:
Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պարտավոր է անել ամեն ինչ, որ անցյալի ողբերգական իրադարձությունները այլեւս երբեք չկրկնվեն:
«Ռուսաստանի եւ Հայաստանի եղբայրական ժողովուրդների հարաբերությունները միշտ բնորոշվել են հոգեւոր առանձնահատուկ մերձությամբ եւ փոխադարձ օժանդակությամբ: Այդպես է եղել 100 տարի առաջ, Մեծ Հայրենական պատերազմի տարիներին, ինչպես նաեւ Սպիտակի կործանարար երկրաշարժի ժամանակ: Մենք ձեզ հետ ենք, մեր բարեկամներ»,- ասել է ՌԴ նախագահը:

We mourn with the Armenian people, Putin says - Mediamax.am
Yerevan. Mediamax. Russian President Vladimir Putin has said that "the Russian people is mourning with the Armenian people today”.
Vladimir Putin has said this addressing a speech at the remembrance ceremony of the Armenian Genocide Centennial at the Tsitsernakaberd Memorial today.
“1915 events shook the whole world and Russia perceived them as our own pain. Thousands of Armenians found sanctuaries in Russia and survived. Today we are mourning together with the Armenian people. Around 2000 remembrance events will be held in hundreds of Russian cities today”, said the Russian President.
According to him, Russia’s stance has been and is that mass killings of people have no justification.
Vladimir Putin has stressed that the international community ought to do its best so as the tragic events of past would not ever happen again.
“The relations of franternal peoples of Russia and Armenia have always been marked with special spiritual closeness and mutual support- 100 years ago, during the Great Patriotic War and the devastating earthquake in Spitak. We are with you, our friends'', said the Russian President.