Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Կիպրոսի խորհրդարանն այսօր ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ:
Ինչպես տեղեկացնում է կիպրահայ համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը, օրինագիծն ընդունվել է միաձայն:
Այսպիսով, Կիպրոսը Հունաստանից, Սլովակիայից եւ Շվեյցարիայից հետո դառնում է Եվրոպայի 4-րդ պետությունը, որն օրենքով քրեականացնում է Ցեղասպանության ժխտումը:
Օրինագծի ընդունումը համընկել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Կիպրոս այցի հետ:
Պաշտոնական Երեւանն արդեն ողջունել է օրինագծի ընդունումը։
«Սա խորհրդանշական իրադարձություն է՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Կիպրոսի Հանրապետությունը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել է 1975թ.:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2015թ. մարտի 24-ին ՀՀ ԱԺ-ն միաձայն ընդունել էր Օսմանյան կայսրությունում հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունը:

Отрицание Геноцида армян криминализировано на Кипре - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Парламент Кипра принял сегодня законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян.
Как сообщает представитель армянской общины Кипра Вардгес Махтесян, законопроект был принят единогласно.
Таким образом, Кипр стал четвертом государством в Европе – после Греции, Словакии и Швейцарии, в котором отрицание Геноцида преследуется на законодательном уровне.
Принятие законопроекта совпало с визитом на Кипр делегации парламента Армении во главе со спикером Галустом Саакяном.
Официальный Ереван уже приветствовал утверждение законопроекта.
«Это символическое событие - на пороге 100-летней годовщины Геноцида армян», - сказал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.