Հայաստանի նախագահը հանդիպել է Մագնուս Կառլսենի եւ Լեւոն Արոնյանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) վարկանիշային աղյուսակի թիվ 1 շախմատիստ, աշխարհի գործող չեմպիոն, նորվեգացի Մագնուս Կառլսենին եւ աշխարհի գավաթակիր, շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի եռակի հաղթող Լեւոն Արոնյանին։
Մագնուս Կառլսենը Հայաստան է ժամանել «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի եւ «Ակրոնիս» ընկերության հրավերով:
ՀՀ նախագահն ասել է, որ մեծ պատիվ է Հայաստանում հյուրընկալել աշխարհի հզորագույն շախմատիստ Մագնուս Կառլսենին՝ նկատի առնելով նաեւ շախմատի նկատմամբ Հայաստանում ձեւավորված վերաբերմունքը:
«Ուրախ եմ, որ այստեղ է նաեւ Լեւոն Արոնյանը: Նա մեր ժողովրդի պարծանքն է, եւ կարծում եմ՝ շախմատում Մագնուսի ամենաուժեղ հակառակորդը: Մենք, անշուշտ, մեծ հույսեր ենք կապում Լեւոնի հետ, եւ առաջին հերթին նաեւ նրա շնորհիվ է, որ մեր փոքրիկ երկրից ընտրված թիմը երեք անգամ դարձել է շախմատային օլիմպիադաների եռակի չեմպիոն: Շնորհակալ եմ նրան անչափ: Իհարկե, ուրախ եմ նաեւ, որ այստեղ հավաքված են մարդիկ, ովքեր մեծ հաջողությունների են հասել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում: Կարծում եմ, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամն այս նախաձեռնությամբ հերթական անգամ ճիշտ կետին է ուղղել իր հայացքը, ինչը ողջունելի է»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Այս մի քանի օրվա ընթացքում, ինչ ես այստեղ եմ՝ Հայաստանում, տեսա այն սերը եւ խանդավառությունը, որ հայ ժողովուրդը տածում է շախմատի հանդեպ: Կարծում եմ, որ Հայաստանը՝ այսպիսի մոտեցմամբ եւ, հատկապես, շախմատը դպրոցական ծրագրի մաս դարձնելով, հրաշալի օրինակ է ծառայում ամբողջ աշխարհին: Դա շատ մեծ քայլ է», -ասել է Մագնուս Կառլսենը:

Президент Армении встретился с Магнусом Карлсеном и Левоном Ароняном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении, председатель Федерации шахмат Армении Серж Саргсян принял сегодня действующего чемпиона мира по шахматам, норвежца Магнуса Карлсена и обладателя Кубка мира по шахматам, трехкратного победителя Всемирных шахматных олимпиад Левона Ароняна.
Магнус Карлсен посетил Армению по приглашению Фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) и компании Acronis.
Президент Армении сказал, что это большая честь - принять в Армении сильнейшего шахаматиста в мире Магнуса Карлсена.
«Я рад, что здесь находится также Левон Аронян. Он - гордость нашего народа и, думаю, сильнейший соперник Магнуса в шахматах. Мы, конечно, возлагаем большие надежды на Ароняна, и в первую очередь благодаря ему наша команда стала трехкратным чемпионом шахматных олимпиад. Я безмерно благодарен ему. Я также рад, что здесь собрались люди, достигшие больших успехов в сфере информационных технологий. Думаю, Фонд «Инициативы развития Армении» этой инициативой в очередной раз правильно направил свой взгляд, и это можно только приветствовать»,- сказал Серж Саргсян.
«За эти несколько дней, что я нахожусь здесь в Армении, я увидел любовь армянского народа к шахматам. Думаю, такой подход, особенно когда шахматы - это часть школьной программы, является прекрасным примером для всего мира. Это очень большой шаг», - сказал Магнус Карлсен.