Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարությունը Հուշարձանների պահպանության համաշխարհային հիմնադրամի (WMF) ֆինանսական օժանդակությամբ մտադիր է վերականգնել Անիի Մայր տաճարը եւ Սուրբ Փրկիչ եկեղեցին:
Ինչպես Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում հայտնել է ICOMOS-Հայաստանի (Հուշարձանների եւ տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային խորհուրդ) նախագահ Գագիկ Գյուրջյանը, թուրքական Anadolu Kultur ոչ կառավարական կազմակերպության հետ նախնական պայմանավորվածության համաձայն, վերականգնողական աշխատանքներին պետք է մասնակցեն նաեւ հայաստանյան մասնագետներ, սակայն Թուրքիայի մշակույթի նախարարությունը դեմ է արտահայտվել:
Գագիկ Գյուրջյանը նշել է, որ նախկին սխալներից, մասնավորապես, հայկական ճարտարապետության տեխնիկայից շեղվելուց խուսափելու նպատակով, ինչը տեղի ունեցավ Թուրքիայում հայկական հուշարձանների վերականգնման ընթացքում, հայ մասնագետների մասնակցությունն այդ նախագծին պարտադիր է:
«Կան բազմաթիվ օրինակներ, երբ վերականգնողական աշխատանքներում թույլ են տրվել սխալներ, եւ դժվար է հասկանալ` դա արվում է միտումնավոր, թե գիտելիքի բացակայության պատճառով»,- ասել է նա:
ICOMOS-Հայաստանի նախագահի կարծիքով, Անիի դեպքում խոսքը մասնակի վերականգնման եւ պահպանության մասին է: Նախագծի համաձայն, նախեւառաջ նախատեսվում է անցկացնել հնագիտական հետազոտություն եւ աշխատանքների պլանավորում: Նախատեսվում է, որ աշխատանքները կմեկնարկեն 2012 թվականին եւ կշարունակվեն 3-4 տարի:
ICOMOS-Հայաստանը դիմել է ICOMOS-ի գլխավոր գրասենյակ` հայ մասնագետներին Անիի աշխատանքներում ներգրավելու հարցում օժանդակելու խնդրանքով, սակայն դեռեւս պատասխան չի ստացել:
Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ ինչպես եւ Վանում Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերականգնման դեպքում, իրենք մտադիր են դիմել Թուրքիայի ճարտարապետների միությանը: «Մեր ջանքերն ուղղված են նախկին սխալների բացառմանն այն դեպքում, եթե սկսվեն վերականգնողական աշխատանքները»,- ասել է նա:

Церковь Сурб Хач в Ване
Ереван/Медиамакс/. Министерство культуры и туризма Турции при финансовой поддержке Всемирного фонда памятников (WMF) намерено восстановить главный собор Ани и церковь Святого спасителя.
Как сообщил в интервью Медиамакс председатель ICOMOS-Армения (Международный совет по сохранению памятников и достопримечательных мест) Гагик Гюрджян, согласно предварительной договоренности с турецкой неправительственной организацией Anadolu Kultur, в реставрационных работах должны были принять участие и армянские специалисты, однако министерство культуры Турции выступило против.
Гагик Гюрджян отметил, что во избежание прежних ошибок, в частности, отклонения от техники армянской архитектуры, допущенной при реставрации армянских памятников в Турции, участие армянских специалистов в этом проекте является обязательным.
«Есть немало примеров, когда в восстановительных работах были допущены ошибки, и трудно понять - это делается намеренно, или из-за отсутствия знаний», - сказал он.
По мнению председателя ICOMOS-Армения, в случае с Ани речь идет о частичном восстановлении и консервации. Согласно проекту, сначала планируется проведение археологического исследования и планировочных работ. Ожидается, что работы начнутся в 2012 году и займут 3-4 года.
ICOMOS-Армения обратилась в главный офис ICOMOS с просьбой содействовать в вопросе привлечения армянских экспертов к работам в Ани, но ответа пока не получено.
Председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян сказал Медиамакс, что, как и в случае с реставрацией церкви Сурб Хач в Ване, они намерены обратиться к Союзу архитекторов Турции. «Наши усилия направлены на исключение повтора прежних ошибок в том случае, если начнутся восстановительные работы», - сказал он.