Մայիսի 27-ին Դեբետ-Դսեղ համայնքների խաչմերուկում կբացվի «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) ՍՄԱՐԹ կենտրոնը:  Այն այլընտրանքային անվճար կրթություն ու զբաղվածություն է առաջարկելու Լոռու մարզի բոլոր բնակիչներին՝ երեխաներին, երիտասարդներին, մեծահասակներին:
Երեխաների համար գործելու է մանկական զարգացման կենտրոն, դպրոցականների ու երիտասարդների համար՝ բազմատեսակ խմբակներ, մեծահասակներին ծանոթացնելու են վերականգնողական էներգետիկայի, օրգանական գյուղատնտեսության, ռեսուրսների զարգացման հնարավորություններին:
ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնը նոր միջավայր է ձեւավորելու, որը օգնելու է գյուղաբնակ երեխաներին երազանքներ ունենալ եւ իրականացնել դրանք հենց իրենց համայնքում:
Մեդիամաքսի նոր նախագծի հերոսները Լոռու մարզի երեխաներն են, ովքեր պատմում են իրենց նպատակների ու երազանքների մասին: Նրանք անկեղծորեն խոստովանում են, թե ինչ ակնկալիքներ ունեն ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ-ից, եւ թե ինչ կարող է փոխել այսպիսի մի կենտրոնը գյուղաբնակ երեխաների կյանքում:
Մինչ ելույթի իր հերթը կհասնի, Սաթենի Պետրոսյանը, հեռախոսը միկրոֆոն դարձրած, կրկնում է Էլիս Ուոկերի «To Change the World Enough» բանաստեղծությունը: ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի պոեզիայի եւ ասմունքի ամենամյա մրցույթի հերթական փուլն է. մասնակցում են Լոռու մարզի 7-12-րդ դասարանի աշակերտները:
«Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) ՍՄԱՐԹ կենտրոնի արդեն կառուցված, բայց դեռ չկահավորված շենքում սա առաջին միջոցառումն է:
Եթե անգամ մրցույթին չմասնակցեր, Սաթենին, միեւնույն է, ՍՄԱՐԹ-ում էր լինելու: Ընկերուհիների հետ այստեղ անցկացվող որեւէ միջոցառում բաց չեն թողնում, հատկապես եթե անգլերեն խոսելու առիթ կա:
Երբ Լոռիում՝ Դեբետ-Դսեղ համայնքների խաչմերուկում, սկսվեց այս տարածքի համար անսովոր եռաթեւ շինության կառուցումը, Սաթենին ու դասընկերներն առանձնապես չոգեւորվեցին, չհետաքրքրվեցին. իրենց հարեւանությամբ է, բայց իրենց հետ կապ չունի: Շինարարությանը զուգահեռ COAF-ը Դեբետում սկսեց անգլերենի ուսուցման երկամյա «Աքսես» ծրագիրը:
«Սկզբում ռուսերենի մասնագետ էի ուզում դառնալ, բայց «Աքսես»-ը եկավ, մեկ տարի հետո միտքս փոխեցի, ռուսերենը դարձավ անգլերեն: Մինչ այդ սովորելու առումով անգլերենն ինձ համար անհնարին, շատ դժվար լեզու էր, ապագայի իմ ծրագրերում անգլերենն ընդհանրապես չկար: Հիմա ուզում եմ Ամերիկյան համալսարանում սովորել:
Հստակ կանոն ունենք. անգլերեն գիտես, թե`չէ, միեւնույն է, ուսուցիչն անգլերեն է խոսելու քեզ հետ: Սկզբում ոչինչ չէինք հասկանում, երկու ամիս հետո սկսեցինք ինչ-որ բան հասկանալ, իսկ արդեն երկու տարի հետո ամեն ինչ ենք հասկանում:
«Աքսես»-ն ինքս ինձ բացահայտելու հնարավորություն տվեց, դարձա ինքնավստահ: Ամեն ինչ սկսվեց «Աքսես»-ից, փոխվեց, փոխվեց ու շարունակում է փոխվել»,- պատմում է 11-րդ դասարանի աշակերտ Սաթենին:
Սաթենին եւ Լուիզան Սաթենին եւ Լուիզան
«Հենց ուզում ենք, որ դասարանում մեզ ոչ ոք չհասկանա, անգլերեն ենք խոսում»,-ծիծաղելով ավելացնում է Լուիզան՝ Սաթենիի մտերիմ ընկերուհին: Ասում է՝դպրոցում անգլերենի ուսուցչի խնդիր ունեին, մասնագետները կարճ ժամանակով գալիս-գնում էին:
Աղջիկները հասկացան, որ անգլերենը զարգացնելու համար իրենց շփումներն են պակասում: Ու առաջին անգամ մտածեցին ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի օգտակարության մասին: ՍՄԱՐԹ-ից Դեբետի բնակելի հատված մոտ 10 րոպեի ոտքի ճանապարհ է: Օտարերկրյա հյուրերի հետ անգլերեն խոսելու նպատակով «Աքսես»-ի աշակերտները հաճախ են գնում ՍՄԱՐԹ:
Համաձայն չեն, թե կենտրոնը Դեբետ-Դսեղ խաչմերուկում է: Ասում են՝ փաստերով կարող են ապացուցել, որ ՍՄԱՐԹ-ը իրենց՝ Դեբետի տարածքում է: Սեփականատիրոջ իրավունքով էլ դիմավորում ու ճանապարհում են հյուրերին:
«Մի անգամ ՍՄԱՐԹ-ում լրագրողների այցելություն էր կազմակերպվել: 14 հարցազրույց եմ տվել: Սկզբում ամաչում էի, բայց վերջում մենք էինք գնում, ասում՝ եկեք, մեզնից հարցազրույց վերցրեք»,- պատմում է Լուիզան:
Սաթենիի ֆեյսբուքի էջում շինարարության տարբեր փուլերում ՍՄԱՐԹ-ի ֆոնին արված բազմաթիվ լուսանկարներ կան: Ֆեյսբուքի  գրառումները Սաթենին սովորաբար անգլերեն է անում. «Հավես է, նաեւ ուզում եմ մարդիկ իմանան, որ ես անգլերեն գիտեմ»:
«I did not know what to do, because I had no choice until I met a person who had an answer to my question. I mean my future!» (Ես չգիտեի՝ ինչ անել, որովհետեւ չունեի ընտրություն, մինչեւ չհանդիպեցի մեկին, ով ուներ իմ հարցերի պատասխանը: Նկատի ունեմ իմ ապագան):
Սաթենիի գրառումը COAF-ի հիմնադիր Գարո Արմենի մասին է: Իր նախաձեռնությամբ երկու հարցազրույց է արել նրա հետ, որ հասկանա, թե ՍՄԱՐԹ կենտրոն կառուցելու համար ինչու են ընտրել Դեբետը, ինչ է տալու այն իրենց:
«Կան բազմաթիվ գյուղեր, որտեղ աշակերտներն իրենց հմտություններն արտահայտելու հնարավորություններ չունեն եւ իրենց ապագան տեսնում են կա´մ արտերկրում, կա´մ Երեւանում: Բայց որտեղ կան այսպիսի հնարավորություններ, թեկուզ՝ խմբակներ, երեխաների գործը հեշտանում է:
Այս կենտրոնում եմ ես պատկերացնում իմ կրթությունն ու աշխատանքը: Ցանկանում եմ անգլերենի մասնագետ դառնալ: Որպես կամավոր՝ էստեղ փոքրերի հետ անգլերեն կպարապեմ, եթե արդյունք տա, կաշխատեմ: Մայիսից, երբ ՍՄԱՐԹ-ը գործի, կարող ենք մեր խմբակը բացել ու սովորեցնել երեխաներին: Շատ եմ ուրախանում, որ ինձնից ինչ-որ բան են սովորում»:
ՍՄԱՐԹ կենտրոնը երեխաներին առաջարկելու է այլընտրանքային կրթություն: Լեռներով շրջապատված եռաթեւ կառույցը հաստ պատերի փոխարեն ապակեպատ է, որ այցելուներին ու աշակերտներին չկտրի բնությունից, չսահմանափակի: Կենտրոնը պաշտոնապես կբացվի մայիսի վերջին, բայց նոր միջավայրն ու մոտեցումներն արդեն զգալի փոփոխություն են բերել:
COAF-ի ներկայացուցիչն ասում է, թե Դեբետի մասին խոսելիս անպայման նշում են Սաթենիի անունը: Տնեցիները զարմացած իրար են նայում. Սաթենին տանն այդքան ակտիվ չէ:
Սաթենիի ընտանիքը Սաթենիի ընտանիքը
«ՍՄԱՐԹ-ի համար խելքը գնում է»,- ասում է հայրը, ու, օգտվելով առիթից, որ տանը  COAF-ից հյուր ունեն, սկսում են քննարկել ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ կրթության առավելությունները: Վերջում խոստովանում են, որ, թեեւ աղջիկները ոգեւորված են ու օրվա մեծ մասն անցկացնում են ՍՄԱՐԹ կենտրոնում, իրենք դեռ չեն էլ պատկերացնում, թե ինչ է լինելու այնտեղ:
Սաթենիի սենյակի պատին COAF-ի միջոցառումների ժամանակացույցն է փակցված: «Աքսես»-ի ու ծրագրին իր մասնակցության մասին գիրք է պատրաստել: 2 տարվա կարեւոր իրադարձությունները նախ հայերեն գրել, հետո թարգմանել է անգլերեն ու արտագրել գրքում, լուսանկարներով ձեւավորել: Գիրքը ներկայացրել է Դիլիջանում՝ «Աքսես»-ի ավարտական երեկոյին, որին ներկա էին ծրագրի շրջանավարտները:
«Ինքը գիրք է գրում, ես էլ՝ ոտանավորներ, ու տալիս եմ, որ դնի իր գրքում, բայց անունս չի նշում»,- ասում է Լուիզան:
«Բայց ես ոչ մեկիս անունն էլ չեմ գրում»,-արդարանում է Սաթենին: Հաջողություններից ոգեւորված՝ հիմա միանգամից երեք գրքի վրա է աշխատում:
«Մեկը ՍՄԱՐԹ-ի մասին է: Գարո Արմենն ասել է, որ մայիսին՝ կենտրոնի բացմանը, կներկայացնեմ: Կտպագրվի, ու կնվիրեմ իրենց: Երկրորդը «Աքսես»-ի մասին է, ու նվիրելու եմ մեր ուսուցչուհուն՝ միսս Մարինեին: Գարո Արմենի տղան՝ Սեմյուելը, մի նոր ծրագիր է իրականացնում՝ Project Bloom: Գրելու ենք մեր կյանքի պատմությունը, տպագրվելու է եւ տարածվելու եվրոպական երկրներում: Երրորդ գիրքս էլ այդ ծրագրի մասին է լինելու»:
Սաթենին անհամբեր սպասում է կենտրոնի բացմանը, Լուիզան՝ Սաթենիի գրքի շնորհանդեսին: Մայիսի 27-ից ոչ այնքան ակտիվ համայնքում լուրջ փոփոխությունների են սպասում:
Սաթենի Պետրոսյանը Սաթենի Պետրոսյանը
Սաթենին արդեն որոշել է՝ մասնակցելու է անգլերենի, լուսանկարչության խմբակների, ռոբոտաշինության էլ կգնա, թեեւ պատկերացում չունի՝ ինչով են զբաղվում: Ֆրանսերեն սովորելու հնարավորություն լինի, բաց չի թողնի: Ասում է՝ աղջիկները, ովքեր ուզում են լավ ապագա ունենալ, ծրագրերը ՍՄԱՐԹ-ի հետ են կապում: Տղաների «գանք, ի՞նչ սովորենք» հարցին պատասխանում է՝ ամենաքիչը ազատ wi-fi-ից կարող եք օգտվել:
ՍՄԱՐԹ կենտրոնում անգլերեն սովորելու հնարավորություն կունենան Լոռու 13-35 տարեկան բնակիչները: Կենտրոնում գործելու է անգլերենի ուսուցման 4 ծրագիր: COAF-ը ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան հետ համագործակցությամբ իրականացնում է «Աքսես» եւ առցանց անգլերեն ծրագրերը: COAF-ը ձեռք է բերել ու ներդրել «Ռոզետա Սթոուն»  ինքնուսույցը, որից կարող է օգտվել ամբողջ համայնքը: «Աքսես»-ի շրջանավարտները կարող են մասնակցել նաեւ «Ծաղկունք»՝ Project Bloom, ստեղծագործական գրի ծրագրին:

On May 27, Children of Armenia Fund’s (COAF) SMART Center will open at the crossroad of the Debet and Dsegh communities in Lori marz, Armenia. It will offer alternative education and activities to all residents of Lori marz: children, young people, the middle-aged and the elderly.
The project will include a children’s development center for the youngest Lori dwellers and various clubs for teens and the youth, while people of older generations will be provided with the opportunities to learn about renewable energy, organic agriculture and resource development.
COAF SMART Center is set to form a new environment that will help children in rural areas to have dreams and realize them within their home communities.
The heroes of Mediamax’s new project are the children from Lori marz, who tell about their goals and dreams. They honestly share their expectations from SMART Center and thoughts about what this kind of institution can change in the lives of village kids.
While waiting for her turn to perform, Sateni Petrosyan revises Alice Walker’s “To Change the World Enough”, using her phone as a microphone. She is one of the pupils from grades 7 to 12 from Lori marz, who are participating in the US Peace Corps National Poetry Recitation Contest.
The construction of Children of Armenia Fund’s (COAF) SMART Center is finished, but this is the first event held at the yet to be refurnished building.
Sateni would come to SMART Center even if it weren’t for the contents. She doesn’t miss any event involving her friends, especially if it offers the opportunity to speak English.
When the construction of the three-wing center (an unusual, modern-looking building for Lori) started at the intersection of Debet and Dsegh, Sateni and her classmates were not particularly excited. It stood next to them, but they believed it had nothing to do with them. Along with building the center, COAF launched Access English program in Debet.
“First, I wanted to be a Russian language specialist, but then Access happened and a year later I changed my mind, switched from Russian to English. Before the program, studying English was impossible for me. That difficult language had no place in my plans for the future. Now I want to study at the American University of Armenia.
There is a strict rule: whether your speak English or not, the teacher will. I understood nothing in the beginning, two months later I was able to understand a little, and now, two years later, I can understand everything.
Access gave me the opportunity to discover myself and become confident. Everything started with Access. Things changed, they are changing now and so they will,” says 11th grade student Sateni.
Sateni and Luiza Sateni and Luiza
“When we don’t want anyone in the classroom to understand what we are saying, we speak English,” adds Sateni’s close friend Luiza, laughing. She says their school has a problem with English teachers, as they come and go quickly.
The girls realized they lacked communication in English to advance their knowledge. That is what led them to thinking about the advantage of COAF SMART Center for the first time. The road from the center to the inhabited area of Debet takes 10 minutes by foot. Access students often come to the center to speak with foreign guests in English.
They protest that the center actually stands in the intersection of Debet and Dsegh. The girls say they can prove factually that SMART Center is built on their land, in the territory of Debet. So, they welcome and see off guests by the right of ownership.
“One day the center organized a tour for the press. I gave 14 interviews. I was shy at first, but in the end we would approach the journalists ourselves and ask them to talk to us,” tells Luiza.
Sateni’s Facebook page features plenty of photographs with SMART Center in the background, throughout the stages of construction. Sateni makes her Facebook posts in English, explaining: “It’s fun, and also I want people to know that I can speak English.”
“I did not know what to do, because I had no choice until I met a person who had an answer to my question. I mean my future!”
Her post is about the founder of COAF Garo Armen. By her own initiative Sateni took two interviews from Garo Armen to understand why they chose Debet as a destination to establish SMART Center, and what it will change in their community.
“Children in a number of villages in Armenia don’t have the opportunity to fully use their skills, so they imagine their future either abroad or in Yerevan. Nonetheless, where similar establishments or even small clubs are available, children’s lives become much easier.
I wish to get education and work at this center. I would like to become an English language specialist. Soon I’ll volunteer as an English teacher for children, and if I succeed I’ll start working here. When SMART starts operation in May, we’ll be able to open our English club and teach children. I’m very happy when someone learns something new from me.”
SMART Center will offer alternative education to children. There is no thick wall, as this three-wing construction surrounded by mountains is intentionally glazed so that visitors and children stay connected with the nature. The center will officially open at the end of May, but the new environment and approaches have already brought about changes.
COAF representative says that people always mention Sateni when they speak about Debet. Her family seems surprised, as she is not quite active at home.
Sateni’s family Sateni’s family
“She just adores SMART,” her father says. As COAF representatives were present, everyone used the opportunity to talk about the advantages of formal and non-formal education. They admit that although girls are very excited and spend almost the whole day at SMART Center, they still don’t know what the center will be like.
COAF event schedule is attached to the wall in Sateni’s room. She prepared a book about Access program and her participation. She covered all the important events over the past 2 years, then translated in English, rewrote in her book and decorated with pictures. The book was presented at Access graduation ceremony in Dilijan.
“She writes books and I write verses, which find place in her book, but my name isn’t mentioned,” Luiza said.
“But I don’t mention my name either,” Sateni justifies herself.
Having been inspired by the success, Sateni now works on three books at once.
“My first book is about SMART Center. Garo Armen said that I’ll introduce it at the opening of the center in May. When it’s published, I intend to present it to them. I’ll give my second book, which is about Access, to our English teacher Ms Marine. My third book will be dedicated to Samuel’s (Garo Armen’s son) new Project Bloom program, within the frames of which we’ll write the story of our life to be published and disseminated in European countries.”
Sateni is looking forward to the opening of the center, and Luiza to Sateni’s book presentation. May 27 will bring a number of changes in this a little bit passive community.
Sateni Petrosyan Sateni Petrosyan
Sateni has already decided that she will join English and photography clubs. She is also interested in attending robotics classes, though she has no idea what they will be doing. If Sateni has a chance to learn French, she won’t miss it as well. She says that girls, who aspire to bright future, connect all their plans with SMART Center. To boys saying: “What will we learn if we come?” she answers: “At least you will be able to use free Wi-Fi.”
Residents of Lori aged 13-35 will have the opportunity to learn English, choosing one of the 4 programs, provided by the center. In cooperation with U.S. Embassy in Armenia COAF implements Access program and online English classes. COAF also obtained and incorporated Rosetta Stone self-study system, which is available for the whole community. The graduates of Access program too can participate in Bloom Project (Tsaghkunk) creative writing program.