Ավիացիոն եւ օդատիեզերական ոչ գծային խնդիրների վերաբերյալ միջազգային համաժողովը (ICNPAA World Congress 2018) հյուրընկալվել է Երեւանում:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում հուլիսի 3-ից 6-ը տարբեր երկրների առաջատար գիտական հաստատությունների հետազոտողները, հայ գիտնականներն ու արդյունաբերողներն ուսումնասիրում են ճարտարագիտության, գիտության եւ օդատիեզերական ոլորտներում մաթեմատիկական խնդիրներն ու ժամանակակից գիտական արդյունքները:
ICNPAA-ն՝ Հայաստանում. նոր հնարավորություններ հայ գիտնականների համար
ICNPAA-ն Հայաստան է բերել Իլինոյսի համալսարանին կից Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն Նաիրա Հովակիմյանը, ով համաժողովի համանախագահն է:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Նաիրա Հովակիմյանն ասել է, որ գիտաժողովը Հայաստանում կազմակերպելու գաղափարը ծնվել է Արցախում 2016թ.-ի ապրիլի պատերազմից հետո, որի ժամանակ Ադրբեջանն ակտիվ անօդաչու թռչող սարքեր էր օգտագործում:
«Մտահաղացում եղավ Հայաստանում կազմակերպել գիտաժողովներ, որոնք կարող են խթանել արտասահմանցի գիտնականների հետ համագործակցությունը եւ զարգացնել անօդաչու թռչող սարքերի վերաբերյալ գիտահետազոտական ուսումնասիրությունները»,- ասել է նա:
Միջազգային գիտաժողովները Հայաստանում անցկացնելը Նաիրա Հովակիմյանն անհրաժեշտ է համարում, քանի որ գիտնականները ճանաչում են Հայաստանը, պատրաստակամություն են հայտնում համագործակցել հայ գործընկերների հետ:
Նաիրա Հովակիմյանը Նաիրա Հովակիմյանը
«Այսօր մենք աշխարհին կարող ենք ցույց տալ մեր հետաքրքրվածությունը, ակտիվ մասնակցել գիտաժողովներին: Հնարավորություն տալ, օրինակ` ստեղծագործական արձակուրդներ անցկացնել մեզ մոտ եւ հետազոտություններ անել Ճարտարապետության եւ շինարարության համալսարանի լաբորատորիայում: Մենք պետք է ստեղծագործական դաշտ բացենք արտասահմանից եկող գիտնականների համար»:
ICNPAA համաժողովի կազմակերպիչ եւ նախագահ, պրոֆեսոր Սինիթ Սիվան Մեդիամաքսին ասել է, որ կան շատ հայեր, որոնք աշխատում են շատ արագ զարգացող դաշտում՝ Գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի (STEM) ոլորտում, ինչը կարեւորում է համաժողովը:
Սինիթ Սիվան  Սինիթ Սիվան
«Այս համաժողովի արդյունքում հայ եւ արտասահմանցի գիտնականների միջեւ կարող են բազմաթիվ ապագա համագործակցություններ ծնվել: Կան շատ մարդիկ, որոնք հետազոտություններ են անում գիտության եւ ճարտարագիտության ոլորտում, եւ մենք ակնկալում ենք, որ համաժողովն արդյունավետ կլինի նրանց համար: Սա հնարավորություն կտա խթանել համագործակցությունը արդյունաբերության եւ գիտության, ինչպես նաեւ տարբեր ճյուղերի գիտնականների միջեւ: Հայաստանը պետք է մեծ ուշադրություն դարձնի այս ուղղությանը, բազմաթիվ դրամաշնորհներ կան, որոնք կարող են ստանալ հայ երիտասարդ գիտնականներն ու մրցունակ լինել աշխարհում»,- ասել է նա:
Համաժողովի մասնակից, Իսրայելի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (Technion) Համատեղ ավտոնոմ համակարգերի լաբորատորիայի ղեկավար, պրոֆեսոր Թալ Շիման Մեդիամաքսին ասել է, որ նման գիտաժողովները Հայաստանի գիտնականների համար շատ լավ հնարավորություն են ծանոթանալու գիտական համաշխարհային ձեռքբերումներին, սովորել արտասահմանցի գիտնականներից եւ նաեւ նրանց ներկայացնել իրենց աշխատանքները:
Թալ Շիման  Թալ Շիման
ԱԹՍ-երի արտադրությամբ առաջատար Իսրայելի գիտնականները, եւ մասնավորապես՝ Technion-ը, պրոֆեսոր Թալ Շիմայի խոսքով, կարող են առաջարկել իրենց փորձը.
«Մեր ինստիտուտը սիրով կընդունի հայ ուսանողներին ու հետազոտողներին եւ կհամագործակցի նրանց հետ: Հայ գիտնականներից ոմանք այսօր աշխարհում լավագույններից են, եւ Հայաստանը պետք է ներդրումներ կատարի գիտության մեջ, համալսարանները եւ ակադեմիական որակյալ կրթությունը հասանելի դարձնի երիտասարդներին: Ամենը, ինչի կարիքն ունեք, մարդիկ են եւ նրանց ռեսուրսները»:
ԱԹՍ-երի արտադրություն. գիտության վրա հիմնվելու կարեւորությունը
Նաիրա Հովակիմյանը կարեւորել է Հայաստանում այս ուղղության զարգացումը մի քանի հանգամանքներով. «Խորհրդային ժամանակներից Հայաստանն, ավանդաբար, ունեցել է շատ զարգացած տիեզերական եւ ավիացիոն հետազոտությունների կենտրոններ: Ինչ-որ հատվածներ դեռ պահպանվել են: Հիմա սա շատ արդիական է նաեւ այն պատճառով, որ Հայաստանը պատերազմող երկիր է, մեզ հարկավոր է, որ երիտասարդներն ու գիտահետազոտական կազմակերպությունները խորը ձեւով մտածեն, թե ինչպես կարելի է նման հետազոտություններ կատարել ժամանակակից մեթոդներով եւ համընթաց լինել համաշխարհային գիտական ձեռքբերումների հետ»:
Նաիրա Հովակիմյանը նկատել է, որ մի կողմից Հայաստանն ունի նոր ձեւավորվող ռազմաարդյունաբերություն, մյուս կողմից՝ մի քանի փոքր ընկերություններ, որոնք արտադրում են անօդաչու թռչող սարքեր.
«Լավ կլինի, որ այդ փորձարկումներն ու արտադրությունները հիմնված լինեն գիտության վրա եւ գիտականորեն ճիշտ ձեւով արվեն: Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի Ազգային համալսարանում մենք ունենք ժամանակից լաբորատորիա, որը տեխնոլոգիաների հագեցվածության առումով ոչ մի բանով չի զիջում աշխարհի առաջատար լաբորատորիաներին: Այնպես որ, երկրի խնդիրը պետք է լինի օգտագործել նման լաբորատորիաների եւ գիտաժողովների հնարավորությունները, ուսումնասիրություններում ընդգրկել տարբեր սերունդների գիտնականներին, որպեսզի կարողանանք գիտությունը ճիշտ կապել պրակտիկայի հետ»:
Ինչպես հետխորհրդային բոլոր երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում, ըստ Նաիրա Հովակիմյանի, գիտությունն ու արտադրությունն իրարից կտրված են եղել եւ սա մեծ խնդիր է նաեւ այսօր: Հայկական այն ընկերությունները, որոնք փորձում են արտադրել անօդաչու թռչող սարքեր, գիտությանը չեն վստահում եւ համարում են, որ ամեն ինչի պետք է հասնեն փորձարկումների միջոցով, իսկ գիտությամբ զբաղվողները, իրենց հերթին, հեռու են պրակտիկայից: Մինչդեռ արտասահմանում այսօր գիտությունն արտադրական խնդիրներին հարմարեցված է զարգանում:
«Արտասահմանում գիտությունից մինչեւ անօդաչու սարքի թռիչք կապը զրո վայրկյան է: Մենք ամեն ինչ անում ենք սերտ համագործակցելով, իսկ Հայաստանում համակարգերն իրարից անջատված են եղել, եւ այդ պատմական թերությունը մինչ օրս շարունակվում է: Երբ խոսում եմ նորաստեղծ ընկերությունների հետ, զգում եմ, որ բավականաչափ տեղեկացված չեն գիտական վերջին նորություններին եւ չեն կարողանում ճիշտ արժեւորել գիտության դերը պրակտիկայում: Եթե, օրինակ, իմ հոդվածները կարդաք, առաջին հայացքից չեք պատկերացնի, թե դրանք ինչ կապ ունեն թռիչքների հետ, բայց այդ թեորեմներն ու ապացույցները թռչող սարքերի հիմքն են: Հայաստանում մարդիկ կարծում են, որ մաթեմատիկան մի բան է, թռիչքի փորձարկումն՝ այլ բան: Բայց այդպես չէ իրականում, եւ այդ բացը լրացնելու համար Հայաստանում պետք է ավելի ու ավելի շատ գիտաժողովներ անել», - պնդում է Նաիրա Հովակիմյանը:

Armenia’s capital Yerevan is hosting the International Conference in Nonlinear Problems in Aviation and Aerospace (ICNPAA World Congress 2018).
Researchers from leading international institutes, Armenian scientists and representatives of the industry have gathered at American University of Armenia on July 3 to hear about mathematical problems in engineering, aerospace and science and modern scientific solutions. The conference is expected to end on July 6.
ICNPAA in Armenia: New opportunities for local scientists
ICNPAA has been brought to Armenia by Director for Intelligent Robotics Lab at University of Illinois, Professor Naira Hovakimyan, who is the Organizer and General Co-Chair of the conference.
Professor Hovakimyan has told Mediamax that she came up with the idea to invite the conference to Armenia after the April war of 2016, during which Azerbaijan used unmanned aerial vehicles (UAVs) against Artsakh.
“I thought we should organize conferences that would facilitate cooperation between Armenian and foreign scientists and promote advanced research on UAVs,” she said.
Naira Hovakimyan believes that hosting scientific conferences in Armenia will give the visiting scientists an opportunity to get acquainted with Armenia and develop interest in various collaborations with local colleagues.
Naira Hovakimyan Naira Hovakimyan
“We can show the world that we want to engage and take active participation in conferences. We should make it possible for scientists to spend sabbaticals in Armenia and do research in our innovative laboratories. We have to build a creative environment for visiting scientists,” she said.
Organizer and General Chair of ICNPAA, Professor Seenith Siva knows that many Armenians work in the quickly developing field of STEM, which is an important topic in the conference.
Seenith Siva Seenith Siva
“This conference can lead to many instances of collaborations between Armenian and foreign scientists. We expect it to be particularly productive for researches in science and engineering. This will facilitate cooperation between scientists of different disciplines and industry. There are many scholarships that young Armenian scientists can win to become competitive abroad,” he said.
Head of Cooperative Autonomous SYstems (CASY) Lab at Israel Institute of Technology (Technion), ICNPAA keynote speaker, Professor Tal Shima has told Mediamax that similar conferences are a great opportunity for Armenian scientists to learn about the cutting edge science and exchange knowledge and experience with foreign colleagues.
Tal Shima Tal Shima
According to Tal Shima, leading Israeli scientists, and Technion in particular, can offer Armenia their expertise in building UAVs.
“Our institute will be happy to welcome Armenian students and researches and work with them.
Some Armenian scientists are among the best in the world, and Armenia should invest in science, making universities and quality academic education more accessible to young people. You simply need these people and their resources.”
UAV production: importance of scientific base
Naira Hovakimyan commented on the significance of the development of this direction based on several circumstances: “During the Soviet times Armenia traditionally was known for its centers for space and aviation research. Certain aspects have been preserved. It is especially relevant now, when Armenia is in a relative ceasefire. It is essential that young people think deeply on how to perform research at the cutting edge, keeping up with the scientific achievements around the world.”
Naira Hovakimyan remarked that on the one hand Armenia is forming a new military industry, and on the other hand several small companies are involved in UAV development.
“The sure path to success involves experiments based on rigorous scientific methods. National Polytechnic of Armenia has a modern laboratory, which is comparable to the world’s leading laboratories in terms of its equipment and facilities. So the scientists and engineers should use similar labs to connect the science with practice.”
According to Naira Hovakimyan, as in all post-Soviet countries, science and industry were evolving in decoupled way, and this poses a problem even today. Producers of UAVs in Armenia don’t trust science, and think that it is better to rely on experiments, while scientists are more engaged in theory, ignoring the practical implementation aspect. In the meantime, the scientific developments in the world are tightly connected with industrial developments, and the feedback loop between the two is very mature.
“The distance from science to UAV flight equals to 0 second. We do everything through close cooperation, while the two are very divided in Armenia. When I talk to representatives of the newly formed companies, I feel that they are not quite aware of the latest developments in science, and thus they can’t value the role of science in practice. For instance, if you read my articles, you will not probably not believe that these theorems and proofs matter to some practitioners, while exactly those theorems and proofs enable those aggressive flights and ambitious experiments. People in Armenia have hard time understanding that mathematics essential to flight testing. Nonetheless, the reality is different, and Armenia needs to hold more and more conferences to fill that gap,” Naira Hovakimyan asserts.