Շոյգուն հասկացրել է, որ Մոսկվան չի զիջելու Հայաստանի երկաթուղու կոնցեսիան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն «չմշակված որոշում» է որակել «Հայաստանի իշխանությունների ցանկությունը՝ փոխարինելու Ռուսաստանին երկաթուղու կառավարման գործում»։
«Չեմ գնահատի այլ պետությունների կարողությունները երկաթուղային տնտեսության կառավարման ոլորտում, սակայն վստահորեն կարող եմ ասել, որ դժվար թե որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիարժեք փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին, որն արդյունավետ կերպով և երկար ժամանակ աշխատում է Հայաստանում՝ ոչ ամենապարզ պայմաններում»,– նշել է Շոյգուն ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Վերջերս մեկնաբանել էի Հայաստանի՝ ԱՄՆ-ի հետ միջուկային ոլորտում համագործակցության ծրագրերի հետ կապված իրավիճակը։ Արդյո՞ք նման, դիվանագիտական լեզվով ասած, չմշակված որոշումները չեն հանգեցնի նույնքան վտանգավոր փորձերի, որոնց համար ստիպված կլինեն վճարել Հայաստանի սովորական քաղաքացիները։ Գրեթե երկու տասնամյակի ընթացքում ձևավորված համակարգը կարող է պարզապես մեկ ակնթարթում կոտրվել։
Դրա համար, բնականաբար, պատասխանատվություն չի ստանձնի ոչ մի «բարեկամ երկիր»։ Հուսով եմ, որ պատասխանատու որոշումներ կայացնելիս Հայաստանի ղեկավարությունը ելնելու է բացառապես իր քաղաքացիների շահերից»,– հայտարարել է Շոյգուն։
Այդպես է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը մեկնաբանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը, ըստ որի՝ ռուսական կողմը կարող է քննարկել հայկական երկաթուղու որոշ հատվածների կոնցեսիայի վաճառքը Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համար բարեկամական պետություններից մեկին, մասնավորապես Ղազախստանին, ԱՄԷ-ին կամ Քաթարին։
Սերգեյ Շոյգուն հիշեցրել է, որ գրեթե 20 տարի «Հարավ-Կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «պատասխանատու կերպով կատարում է կոնցեսիոն պայմանագրի դրույթները, այդ թվում՝ ներդրումներին վերաբերող»։
Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում հայկական երկաթուղային համակարգում ներդրումների ծավալը գնահատվում է ավելի քան 30 մլրդ ռուբլի։
«Ու հիմա Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ Հայաստանի երկաթուղիների գտնվելը ռուսական ընկերության կոնցեսիայի ներքո վախեցնում է հնարավոր գործընկերներին՝ խոչընդոտելով տարածաշրջանային ծրագրերին, և մտորում է հայկական երկաթուղային ցանցի կառավարումը Ռուսաստանի և Հայաստանի հանդեպ բարեկամ երկրի փոխանցելու մասին»,– նկատել է Շոյգուն։
«Ընկերության ներդրումը հանրապետության տնտեսությունում դժվար է գերագնահատել. Հայաստանի կարիքների համար բոլոր կարևոր բեռները փոխադրվում են Հարավ-Կովկասյան երկաթուղու» կողմից։ Երկաթուղին նաև ռազմավարական դեր է կատարում՝ ապահովելով ծովին ելք չունեցող երկրի տրանսպորտային կապը»,– նշել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։

Ереван /Медиамакс/. Cекретарь Совета Безопасности России Сергей Шойгу назвал «непроработанным решением» «желание властей Армении заменить Россию в управлении железными дорогами»
«Не буду оценивать компетенции других государств в управлении железнодорожным хозяйством, но могу уверенно сказать, что вряд ли какая-то другая компания сможет полноценно заменить российского железнодорожного перевозчика, эффективно и давно работающего в Армении далеко в не самых простых условиях», - отметил Шойгу в интервью ТАСС.
«Недавно я комментировал ситуацию, связанную с планами сотрудничества Армении с США по ядерной тематике. Так вот, не приведут ли такие, скажем дипломатическим языком, непроработанные решения к таким же опасным экспериментам, за которые придется расплачиваться простым гражданам Армении. Выстроенная в течение почти двух десятков лет система может просто-напросто в одночасье сломаться.
Ответственность за это никакие «дружественные страны», естественно, нести не будут. Надеюсь, что при принятии ответственных решений руководство Армении будет исходить исключительно из интересов своих граждан», - заявил Шойгу.
Таким образом секретарь Совета безопасности РФ прокомментировал недавнее предложение премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что российская сторона могла бы рассмотреть возможность продажи концесии некоторых участков армянской железной дороги одному из государств, дружественных России и Армении, в частности, Казахстану, ОАЭ или Катару.
Сергей Шойгу напомнил, что почти 20 лет ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) «ответственно выполняет положения концессионного договора, в том числе касающиеся инвестиций».
По его словам, за это время российские вложения в систему армянских железных дорог, в том числе в подвижной состав, оцениваются более чем в 30 млрд рублей.
«И вот теперь Никол Пашинян говорит, что нахождение железных дорог Армении в концессии у российской компании отпугивает потенциальных партнеров, препятствуя региональным проектам, и размышляет о передаче управления армянской железнодорожной сетью дружественной и России, и Армении стране», - заметил Шойгу.
«Вклад компании в экономику республики трудно переоценить: все критически необходимые грузы для нужд Армении перевозятся ЮКЖД. Железная дорога играет также и стратегическую роль, обеспечивая транспортную связь для страны, не имеющей выхода к морю», - отметил секретарь Совета безопасности России.