Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը ստիպված է հաշվի առնել միջուկային անվտանգության նոր սպառնալիքները՝ Հայաստանի տարածքում ամերիկյան փոքր ռեակտորների հավանական կառուցման պատճառով:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն, Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հիշեցրել է, որ տարածաշրջանը բարձր սեյսմիկական վտանգներ ունի, իսկ խորհրդային ինժեներները Հայկական ԱԷԿ-ի կառուցման ժամանակ կիրառել են եզակի լուծումներ, որոնք թույլ տվեցին կայանին կանգուն մնալ 1988 թվականի երկրաշարժի ժամանակ:
Շոյգուն նշել է, որ Ռուսաստանը պետք է հաշվի առնի, որ իր տարածքի հարեւանությամբ «ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում ամերիկյան փորձարկումներ են լինելու»:
Նա ասել է նաեւ, որ ԱՄՆ-ը օգտագործված միջուկային վառելիքի վերամշակման տեխնոլոգիաներ չունի, և եթե Հայաստանում հայտնվեն փոքր ռեակտորներ, օգտագործված վառելիքը պահվելու է երկրի տարածքում, ինչը եւս երկարաժամկետ ռիսկեր է ստեղծում:

Шойгу назвал «угрозой» строительство малых реакторов в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия вынуждена учитывать новые угрозы ядерной безопасности из-за возможного строительства американских малых реакторов на территории Армении
Как сообщает РИА «Новости», секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу напомнил, что регион отличается высокой сейсмоопасностью, а советские инженеры при строительстве Армянской АЭС применили уникальные решения, позволившие станции пережить разрушительное землетрясение 1988 года.
Шойгу заметил, что России придется учитывать, что рядом будут проводиться «американские эксперименты в сфере атомных технологий».
Он также сказал, что США не обладают технологиями переработки отработанного ядерного топлива и если в Армении появятся малые реакторы, отработанное топливо будет храниться непосредственно на территории страны, что также создает долгосрочные риски.