Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը ստիպված է հաշվի առնել միջուկային անվտանգության նոր սպառնալիքները՝ Հայաստանի տարածքում ամերիկյան փոքր ռեակտորների հավանական կառուցման պատճառով:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն, Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հիշեցրել է, որ տարածաշրջանը բարձր սեյսմիկական վտանգներ ունի, իսկ խորհրդային ինժեներները Հայկական ԱԷԿ-ի կառուցման ժամանակ կիրառել են եզակի լուծումներ, որոնք թույլ տվեցին կայանին կանգուն մնալ 1988 թվականի երկրաշարժի ժամանակ:
Շոյգուն նշել է, որ Ռուսաստանը պետք է հաշվի առնի, որ իր տարածքի հարեւանությամբ «ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում ամերիկյան փորձարկումներ են լինելու»:
Նա ասել է նաեւ, որ ԱՄՆ-ը օգտագործված միջուկային վառելիքի վերամշակման տեխնոլոգիաներ չունի, և եթե Հայաստանում հայտնվեն փոքր ռեակտորներ, օգտագործված վառելիքը պահվելու է երկրի տարածքում, ինչը եւս երկարաժամկետ ռիսկեր է ստեղծում:

Shoigu calls the construction of U.S. small reactors in Armenia a “threat” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russia is compelled to consider new nuclear safety risks arising from the potential construction of American small reactors on Armenian territory.
According to RIA Novosti, Russian Security Council Secretary Sergei Shoigu emphasized that the region is highly seismically active, and that Soviet engineers implemented unique solutions when building the Armenian Nuclear Power Plant, enabling it to withstand the devastating 1988 earthquake.
Shoigu noted that Russia will need to account for the fact that “American experiments in the field of nuclear technology” will be conducted nearby.
He also pointed out that the United States currently lacks the technology to process spent nuclear fuel. Consequently, if small reactors are deployed in Armenia, spent fuel would remain in the country, creating long-term safety risks.