Փաշինյան. Բաքուն ցանկանում է առարկայացնել տարածքային պահանջները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «այսպես կոչված «Արեւմտյան Ադրբեջանի» խոսույթով պաշտոնական Բաքուն ցանկանում է առարկայացնել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ունեցած տարածքային պահանջները, որոնք արձանագրված են Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ»:
«Եթե այդպես չէ, ու մենք մեր ընկալումներում սխալվում ենք, ուրեմն Արեւմտյան Ադրբեջան ասելով պետք է հասկանալ Ադրբեջանական Հանրապետության Ղազախի, Թովուզի, Աղստաֆայի, Գեդաբեյի, Դաշքեսանի, Քելբաջարի, Լաչինի, Կուբաթլուի, Զանգելանի շրջանները: Հետեւաբար՝ մարդկանց վերադարձը այնտեղ Ադրբեջանի ներքին գործն է, եւ Հայաստանի կառավարությունն այստեղ անելիք ու քննարկելիք չունի, բացի այն հարցերից, որ արդեն քննարկում է Ադրբեջանի հետ», - ասել է Փաշինյանն Արմենպրեսին տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը՝ նախկինում Հայաստանում բնակված ադրբեջանցիների Հայաստան վերադառնալու իրավունքի մասին:
Հայաստանի վարչապետն ասել է, որ Ադրբեջանի Սահմանադրության նախաբանը հղում է պարունակում 1991թ. հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից ընդունված Սահմանադրական ակտին, որն էլ իր հերթին հղում է անում 1918թ. մայիսի 28-ին ընդունված Ադրբեջանի առաջին Հանրապետության Անկախության հռչակագրին, որն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի առաջին Հանրապետությունը ներառում է Արեւելյան եւ Հարավային Անդրկովկասը:
«1919թ. նոյեմբերին Ադրբեջանի Հանրապետությունը Անտանտին է ներկայացրել իր վարչատարածքային քարտեզը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանի կազմում ընդգրկված են Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերն ամբողջությամբ, ինչպես նաեւ Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռիի, Շիրակի մարզերի տարածքները մասամբ, Հայաստանի տարածքի շուրջ 60 տոկոսը: Այսպիսով, Ադրբեջանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության: Բայց մենք Ադրբեջանի Սահմանադրությունը փոխելու հարց չենք բարձրացնում երկու պատճառով. նախ՝ նման պահանջը փակուղի կմտցնի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ երկրորդը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասում կա հոդված, որն արձանագրում է՝ կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց ներքին օրենսդրությանը՝ արդարացնելու սույն պայմանագրի իրագործման ձախողումը: Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասի մեկ այլ հոդվածում ասվում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ եւ պարտավորվում են ապագայում եւս նման պահանջներ առաջ չքաշել», - ասել է Փաշինյանը:

Пашинян: Баку хочет объективизировать территориальные претензи - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «разговорами о так называемом «Западном Азербайджане» официальный Баку хочет объективизировать территориальные претензии к Республике Армения, которые зафиксированы в Конституции Азербайджана».
«Если это не так, и мы ошибаемся в своих представлениях, то под «Западным Азербайджаном» следует понимать Казахский, Товузский, Агстафинский, Гедабейский, Дашкесанский, Кельбаджарский, Лачинский, Кубатлинский, Зангеланский районы. Поэтому возвращение людей туда - это внутреннее дело Азербайджана, и правительству Армении здесь нечего делать и обсуждать, кроме тех вопросов, которые оно уже обсуждает с Азербайджаном», - заявил Пашинян в интервью Арменпресс, комментируя заяволения президента Азербайджана.
Премьер Армении сказал, что в преамбуле Конституции Азербайджана есть отсылка к Конституционному акту, принятому парламентом Азербайджана  18 октября 1991 года. Конституционный акт, в свою очередь, ссылается на Декларацию независимости Первой Азербайджанской Республики, принятую 28 мая 1918 года, в которой зафиксировано, что Первая Азербайджанская Республика включает в себя Восточное и Южное Закавказье.
«В ноябре 1919 года Азербайджанская Республика представила Антанте свою административно-территориальную карту, согласно которой в состав Азербайджана включены полностью Сюникская и Вайоцдзорская области Республики Армения, а также частично территории Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Тавушской, Лорийской, Ширакской областей - около 60% территории Республики Армения.Таким образом, Конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Республике Армения. Но мы не поднимаем вопрос об изменении Конституции Азербайджана по двум причинам: во-первых, такое требование заведет армяно-азербайджанский мирный процесс в тупик, а во-вторых, в согласованной части мирного договора между Арменией и Азербайджаном есть статья, в которой говорится, что стороны не могут ссылаться на свое внутреннее законодательство для оправдания невыполнения этого договора. В другой статье согласованной части мирного договора говорится, что стороны признают территориальную целостность друг друга, не имеют друг к другу территориальных претензий и обязуются не предъявлять таких претензий в будущем», - сказал Пашинян.