Փաշինյան. Բաքուն ցանկանում է առարկայացնել տարածքային պահանջները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «այսպես կոչված «Արեւմտյան Ադրբեջանի» խոսույթով պաշտոնական Բաքուն ցանկանում է առարկայացնել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ունեցած տարածքային պահանջները, որոնք արձանագրված են Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ»:
«Եթե այդպես չէ, ու մենք մեր ընկալումներում սխալվում ենք, ուրեմն Արեւմտյան Ադրբեջան ասելով պետք է հասկանալ Ադրբեջանական Հանրապետության Ղազախի, Թովուզի, Աղստաֆայի, Գեդաբեյի, Դաշքեսանի, Քելբաջարի, Լաչինի, Կուբաթլուի, Զանգելանի շրջանները: Հետեւաբար՝ մարդկանց վերադարձը այնտեղ Ադրբեջանի ներքին գործն է, եւ Հայաստանի կառավարությունն այստեղ անելիք ու քննարկելիք չունի, բացի այն հարցերից, որ արդեն քննարկում է Ադրբեջանի հետ», - ասել է Փաշինյանն Արմենպրեսին տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը՝ նախկինում Հայաստանում բնակված ադրբեջանցիների Հայաստան վերադառնալու իրավունքի մասին:
Հայաստանի վարչապետն ասել է, որ Ադրբեջանի Սահմանադրության նախաբանը հղում է պարունակում 1991թ. հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից ընդունված Սահմանադրական ակտին, որն էլ իր հերթին հղում է անում 1918թ. մայիսի 28-ին ընդունված Ադրբեջանի առաջին Հանրապետության Անկախության հռչակագրին, որն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի առաջին Հանրապետությունը ներառում է Արեւելյան եւ Հարավային Անդրկովկասը:
«1919թ. նոյեմբերին Ադրբեջանի Հանրապետությունը Անտանտին է ներկայացրել իր վարչատարածքային քարտեզը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանի կազմում ընդգրկված են Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերն ամբողջությամբ, ինչպես նաեւ Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռիի, Շիրակի մարզերի տարածքները մասամբ, Հայաստանի տարածքի շուրջ 60 տոկոսը: Այսպիսով, Ադրբեջանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության: Բայց մենք Ադրբեջանի Սահմանադրությունը փոխելու հարց չենք բարձրացնում երկու պատճառով. նախ՝ նման պահանջը փակուղի կմտցնի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ երկրորդը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասում կա հոդված, որն արձանագրում է՝ կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց ներքին օրենսդրությանը՝ արդարացնելու սույն պայմանագրի իրագործման ձախողումը: Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասի մեկ այլ հոդվածում ասվում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ եւ պարտավորվում են ապագայում եւս նման պահանջներ առաջ չքաշել», - ասել է Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that “with its narrative of the so-called “Western Azerbaijan,” official Baku wants to materialize its territorial demands against the Republic of Armenia, which is recorded in Azerbaijan’s Constitution.”
“If that’s not the case, and if we are wrong in our perceptions, then by saying Western Azerbaijan one must understand the regions of Gazakh, Tovuz, Aghstafa, Gadabay, Dashkesan, Kelbajar, Lachin, Kubatlu and Zangelan of the Republic of Azerbaijan. Therefore, the return of the people there is the internal matter of Azerbaijan, and the government of Armenia has nothing to do or discuss here, besides the matters that it is already discussing with Azerbaijan,” Pashinyan said in an interview with Armenpress, commenting on the remarks of the Azerbaijani president about the right of Azerbaijanis, previously living in Armenia, to return.
Armenia’s Prime Minister said that the preamble of the Azerbaijani Constitution contains a reference to the Constitutional Act adopted by the Azerbaijani Parliament on 18 October 1991. In turn, the Constitutional Act refers to the Declaration of Independence of the First Republic of Azerbaijan adopted on 28 May 1918, which records that the First Republic of Azerbaijan includes Eastern and Southern Transcaucasia.
“In November 1919, the Republic of Azerbaijan presented to the Entente its administrative map, according to which, Azerbaijan included the entirety of the provinces of Syunik and Vayots Dzor of Armenia, as well as parts of the provinces of Ararat, Armavir, Gegharkunik, Tavush, Lori and Shirak of Armenia, some 60 percent of the territory of the Republic of Armenia. Thus, the Constitution of Azerbaijan contains territorial demands against the Republic of Armenia. But we are not raising an issue of changing the Constitution of Azerbaijan for two reasons, first of all such an issue would bring the Armenia-Azerbaijan peace process into a deadlock, and secondly, the agreed-upon part of the Armenia-Azerbaijan peace treaty contains an article which stipulates that the parties cannot refer to their internal legislation to justify the failure of implementation of the peace treaty. Another article of the agreed-upon part of the peace treaty says that the parties recognize each other’s territorial integrity, do not have territorial demands against each other and are bound to not make such demands in the future,” Pashinyan said.