Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի խորհրդարանում այսօր անցկացվում են «Արեւմտյան Ադրբեջան վերադարձի նախաձեռնող խմբի» նախաձեռնած հասարակական լսումները։
Ազերթաջ գործակալության փոխանցմամբ՝ «Անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձ Արեւմտյան Ադրբեջան» թեմայով լսումներին մասնակցում են պատգամավորներ, գիտնականներ եւ հետազոտողներ, լրատվամիջոցների ղեկավարներ։
Պատգամավոր, «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքի» խորհրդի նախագահ, «Արեւմտյան Ադրբեջան վերադարձի նախաձեռնող խմբի» ղեկավար Ազիզ Ալեքբերլին նշել է, որ 2023 թվականին խորհրդարանում հանրային լսումներ են անցկացվել 5 անգամ։
Իսկ Ադրբեջանի խորհրդարանի իրավական քաղաքականության եւ պետականաշինության հանձնաժողովի նախագահ Ալի Հուսեյնլին հայտարարել է, որ «Արեւմտյան Ադրբեջանի հետ կապված վերջին երկու տարվա ընթացքում մեծ աշխատանք է կատարվել», որը կարելի է համեմատել «վերջին 200 տարիների ընթացքում հայկական լոբբիի կատարած աշխատանքի հետ»:

В Баку обсуждают «безопасное и достойное возвращение в Западный Азербайджан» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В парламенте Азербайджана проходят общественные слушания, организованные «Инициативной группой по возвращению в Западный Азербайджан».
Как сообщает агентство Азертадж, в слушаниях на тему «Безопасное и достойное возвращение в Западный Азербайджан» принимают участие депутаты, ученые и исследователи, руководители средств массовой информации.
Депутат, председатель правления «Общины Западного Азербайджана», руководитель «Инициативной группы по возвращению в Западный Азербайджан» Азиз Алекберли отметил, что в 2023 году в парламенте 5 раз проводились общественные слушания.
Председатель комитета по правовой политике и государственному строительству парламента Азербайджана Али Гусейнли заявил, что «за последние два года была проделана большая работа в связи с Западным Азербайджаном», которую можно сравнить с работой, «проделанной армянским лобби за последние 200 лет».