Ալիեւը Փաշինյանի առաջարկն «անիրական» եւ «տարօրինակ» է որակել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «բոլորովին անիրատեսական» է անվանել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու առաջարկը՝ առանց վիճահարույց հարցերի համաձայնեցման։
«Ազերթաջ» գործակալությունը հայտնում է, որ Ալիեւն այդ մասին ասել է Բելգիայի դեսպան Ժուլիեն դե Ֆրեպոյի հետ հանդիպմանը։
«Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ խաղաղության համաձայնագրի բոլոր կետերն ունեն հավասար նշանակություն, մեկը մյուսից չի կարելի տարանջատել։ Նախագահը հայտարարել է, որ տարօրինակ եւ բոլորովին անիրատեսական է համարում Հայաստանի կառավարության առաջարկը»,- ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ։
Իլհամ Ալիեւը նաեւ հայտարարել է, որ Եվրամիությունը պետք է չեզոք դիրքորոշում պահպանի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վեճերի կարգավորման հարցում։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանի հետ սահմանին եվրոպական դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգումը անվստահություն է առաջացրել Բաքվի կողմից։ Ալիեւի խոսքերով, «հեռադիտակային դիվանագիտությունը» դուրս է քաղաքական մշակույթի սահմաններից։
Հոկտեմբերի 8-ին Մոսկվայում ելույթ ունենալով ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Ե՛վ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը վերջին ամիսներին հայտարարել են, որ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80 տոկոսով։ Վերջերս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների ձեւաչափով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել խաղաղության պայմանագրի նախագծի հաստատումն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ աշխատանքը։
Սկզբունքորեն մենք կարող ենք գործել հետեւյալ տրամաբանությամբ, ինչն էլ առաջարկում ենք Ադրբեջանին՝ ստորագրել այն, ինչն արդեն համաձայնեցված է, այդպիսով ունենալով ոչ միայն դե ֆակտո, այլեւ դե յուրե խաղաղություն, եւ շարունակել աշխատել մնացած բոլոր հարցերի շուրջ։ Ցանկացած դեպքում անհնար է մշակել այնպիսի խաղաղության պայմանագիր, որը կպատասխանի բոլոր հարցերին եւ կկարգավորի երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ասպեկտները։ Ինչպիսին էլ լինի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրը, անխուսափելիորեն կմնան կարեւոր, հիմնարար հարցեր, որոնք պետք է համաձայնեցվեն, լուծվեն եւ պետք է նոր պայմանագրեր ստորագրվեն:
Ավելին, ստորագրված եւ վավերացված խաղաղության պայմանագրի առկայության դեպքում այլ հարցերի լուծումը շատ ավելի հեշտ կլինի, քանի որ տարածաշրջանում կտիրի լիովին այլ իրավիճակ։
Իսկ այս փուլում մենք պետք է որոշում կայացնենք մի շարք հիմնարար հարցերի շուրջ, որոնք կարող են մեր երկրների միջեւ խաղաղության հաստատման համար ամուր հիմք դառնալ։ Խոսքը միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման մասին է։ Խոսքը միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայությունը հաստատելու եւ հետագայում նման պահանջներ չներկայացնելու պարտավորության մասին է։ Խոսքը ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի պահպանման, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման եւ խաղաղության պայմանագրի շրջանակներում կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երկկողմ մեխանիզմների ստեղծման մասին է։
Այս բոլոր հարցերի ձեւակերպումն արդեն իսկ համաձայնեցված է կողմերի կողմից «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծում, եւ մենք պատրաստ ենք ստորագրել այս փաստաթուղթն արդեն այս ամիս, եւ սա մեր պաշտոնական դիրքորոշումն է»։

Алиев назвал «нереальным» и «странным» предложение Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал «совершенно нереальным» предложение подписать мирный договор с Арменией без решения остающихся спорных вопросов.
Как сообщает агентство Азертадж, Алиев сказал об этом на встрече с послом Бельгии Жюльеном де Фрепо.
«Глава государства подчеркнул, что все пункты мирного соглашения имеют одинаковое значение, одно нельзя отделить от другого. В связи с этим президент заявил, что считает странным и совершенно нереальным предложение правительства Армении», - говорится в сообщении агентства.
Ильхам Алиев также заявил, что Европейский союз должен сохранять нейтральную позицию в процессе урегулирования споров между Азербайджаном и Арменией. Он отметил, что продление мандата миссии европейских наблюдателей на границе с Азербайджаном вызвало недоверие со стороны Баку. По словам Алиева, «бинокльная дипломатия» выходит за рамки политической культуры.
Выступая 8 октября в Москве на заседании Совета глав государств СНГ, премьер-министр Армении Никол Пашинян, в частности, сказал:
«И Армения, и Азербайджан в течении последних месяцев заявили, что проект договора «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой» согласован как минимум на 80 процентов. Недавно в формате министров иностранных дел Армении и Азербайджана была достигнута договоренность об активизации работ по завершению согласования проекта мирного договора.
В принципе, мы можем действовать по следующей логике, что мы и предлагаем Азербайджану: подписать то, что уже согласовано, таким образом иметь не только де факто, но и де-юре мир, и продолжить работу по всем остальным вопросам. В любом случае невозможно составить такой Мирный договор, который ответил бы на все вопросы, урегулировал бы все аспекты двусторонних отношений. Каким бы не был Мирный договор между Арменией и Азербайджаном, неизбежно останутся важные, принципиальные вопросы, которые надо будет согласовать, решить и подписать новые договора.
Более того, в условиях присутствия подписанного и ратифицированного мирного договора, решение остальных возможных вопросов будет намного легче, поскольку обстановка в регионе будет другой.
На данном этапе нам нужно принять решение по тому кругу принципиальных вопросов, которые смогут стать крепким фундаментом для мира между нашими странами. Это вопрос обоюдного признания территориальной целостности друг друга. Это вопрос подтверждения отсутствия территориальных претензий друг к другу и обязательства не выдвигать таких претензий в будущем. Это вопрос соблюдения принципа неприменения силы и угрозы силой, невмешательства во внутренние дела друг друга, установления дипломатических отношений и создания двусторонних механизмов для выполнения обязательств, принятых сторонами Мирным договором.
Формулировки всех этих вопросов уже согласованы сторонами в проекте договора «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой» и мы готовы подписать этот документ уже в этом месяце, и это наша официальная позиция».