Հունվարի 1-ից ռուս խաղաղապահները կհեռանան հայ-իրանական սահմանի հսկիչ կետից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը հայտնել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման ժամանակ համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան եւ Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաեւ ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը:
Ըստ պայմանավորվածության՝ հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
«Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ անկախությունից ի վեր Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերի իրականացրած ծառայության համար»,- նշել է Նազելի Բաղդասարյանը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ հանդիպման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասները, ՌԴ նախագահին է փոխանցել «Խաղաղության խաչմերուկ» բրոշյուրը, «ինչպես նաեւ մտահոգություն հայտնել տարածաշրջանային թեմաների վերաբերյալ ՌԴ մի շարք պաշտոնյաների կողմից օգտագործվող ձեւակերպումների եւ բառապաշարի վերաբերյալ»:
«Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության խոսույթը դռնփակ եւ դռնբաց ֆորմատներում նույնական է»,- ավելացրել է վարչապետի մամուլի խոսնակը:

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян сообщила, что на встрече встрече Владимира Путина и Никола Пашиняна в Москве была достигнута договоренность о том, что начиная с 1 января 2025 года в охране государственных границ Армении с Ираном и Турцией будут участвовать также Пограничные войска СНБ Армении.
Согласно договоренности, с 1 января служба на контрольно-пограничном пункте госграницы Армения-Иран будет полностью осуществляться силами Пограничных войск СНБ Армении.
«Премьер-министр Пашинян поблагодарил президента Путина за службу, оказанную Пограничными войсками ФСБ Российской Федерации на пункте контроля государственной границы между Арменией и Ираном с момента обретения независимости Армении», - сказала Назели Багдасарян.
Она также сообщила, что на встрече Никол Пашинян представил детали проекта «Перекресток мира», а также «выразил обеспокоенность по поводу выражений и лексики ряда российских чиновников по региональным вопросам».