Հունվարի 1-ից ռուս խաղաղապահները կհեռանան հայ-իրանական սահմանի հսկիչ կետից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը հայտնել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման ժամանակ համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան եւ Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաեւ ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը:
Ըստ պայմանավորվածության՝ հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
«Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ անկախությունից ի վեր Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերի իրականացրած ծառայության համար»,- նշել է Նազելի Բաղդասարյանը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ հանդիպման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասները, ՌԴ նախագահին է փոխանցել «Խաղաղության խաչմերուկ» բրոշյուրը, «ինչպես նաեւ մտահոգություն հայտնել տարածաշրջանային թեմաների վերաբերյալ ՌԴ մի շարք պաշտոնյաների կողմից օգտագործվող ձեւակերպումների եւ բառապաշարի վերաբերյալ»:
«Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության խոսույթը դռնփակ եւ դռնբաց ֆորմատներում նույնական է»,- ավելացրել է վարչապետի մամուլի խոսնակը:

Russian border guards to leave Armenia-Iran border checkpoint from January 1 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Nazeli Baghdasaryan, the spokesperson for the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, stated that at the meeting of Russian President Vladimir Putin and Nikol Pashinyan, an agreement was reached according to which from January 1, 2025, the Border Guard Troops of the Armenian National Security Service (NSS) will also join the protection of Armenia-Iran and Armenia-Turkey state borders.
According to the agreement, from January 1, the service at the border checkpoint of the Armenia-Iran state border will be fully carried out by the forces of the Border Guard Troops of the NSS of Armenia.
“Prime Minister Pashinyan thanked President Putin for the service of the Border Guard troops of the Russian Federal Security Service (FSB) in securing the Armenia-Iran border since Armenia’s independence in 1991,” said Nazeli Baghdasaryan.
She also informed that during the meeting, Prime Minister Pashinyan presented the details of the “Crossroads of Peace” project and handed over the “Crossroads of Peace” brochure to the President of the Russian Federation, “as well as expressed concern about the language and words used by a number of Russian officials on regional issues.”
“The narrative of the Government of the Republic of Armenia on regional communications is the same both in closed and open formats,” the Prime Minister’s spokesperson added.