Փաշինյանը չի ցանկանում խաղաղության գործընթացը փակուղի մտցնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված մասում նախատեսվում է դրույթ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ»:
«Առաջարկում ենք վերցնել այն, ինչ այս պահին համաձայնեցված է, ստորագրել, ունենալ մի հիմնարար փաստաթուղթ, որից հետո շարունակել քննարկումները մնացած հարցերի վերաբերյալ:
Շատ կարեւոր է դնել այն հիմքը կամ չմերժել այն հիմքը, որն արդեն դրված է մի քանի տարվա բանակցությունների արդյունքում: Հույս ունեմ, որ մենք առաջիկայում առիթ կունենանք ստորագրել խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասը եւ անցնել մնացած բանակցություններին՝ հետագա հարցերը լուծելու համար: Չկան երկրներ, որոնց հարաբերությունները կարգավորվում են մեկ պայմանագրով»,-  «Երեւանյան երկխոսություն» համաժողովի բացմանն ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ «Հայաստանի սահմանադրության մեջ չկա ոչինչ, ինչ վերագրվում է»:
«Սակայն մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ, սակայն այդ հարցը չենք բարձրացնում՝ խաղաղության գործընթացը փակուղի չմտցնելու համար», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян не хочет заводить мирный процесс в тупик - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что «согласованная часть мирного договора предусматривает положение об установлении дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном».
«Мы предлагаем взять то, что уже согласовано, подписать это, чтобы иметь основополагающий документ, а затем продолжить обсуждение остальных вопросов.
Очень важно заложить фундамент или не потерять тот фундамент, который заложен в результате нескольких лет переговоров. Надеюсь, в ближайшее время у нас будет возможность подписать согласованную часть мирного договора и приступить к переговорам для решения оставшихся вопросов. Не существует стран, отношения которых регулируются одним единственным соглашением», - заявил Пашинян, выступая на открытии форума «Ереванский диалог».
В то же время он отметил, что «в Конституции Армении нет ничего из того, что ей приписывается».
«В то же время, мы видим, что в Конституции Азербайджана есть территориальные претензии к Армении, но мы не поднимаем этот вопрос, чтобы не заводить мирный процесс в тупик», - сказал Никол Пашинян.