Բայրամովը եւ Ֆիդանը խոսել են խաղաղության «գլխավոր խոչընդոտի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովը եւ Հաքան Ֆիդանն Անկարայում քննարկել են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ «գործընթացն ավարտին հասցնելու գլխավոր խոչընդոտը Հայաստանի սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նկատմամբ մնացած տարածքային պահանջներն են»:
«Հայաստանը նաեւ զինվում է, կան երրորդ երկրներ, որոնք աջակցում են այս գործընթացին։ Այս շատ սխալ քաղաքականությունը լրացուցիչ վտանգ է մեր տարածաշրջանի համար»,- ադրբեջանական Թրենդ գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է Ջեյհուն Բայրամովը:
Նրա խոսքով՝ պաշտոնական Բաքուն ուշադիր հետեւում է «բոլոր գործընթացներին եւ սերտորեն համաձայնեցնում է իր քայլերը Թուրքիայի հետ»:
Հաքան Ֆիդանն իր հերթին ասել է, որ Թուրքիան կշարունակի համատեղ քայլեր ձեռնարկել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար։

Байрамов и Фидан назвали «главное препятствие» на пути к миру - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Азербайджана и Турции Джейхун Байрамов и Хакан Фидан обсудили в Анкаре процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Джейхун Байрамов заявил, что «главным препятствием на пути завершения мирного процесса между Арменией и Азербайджаном являются сохраняющиеся в конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану и Турции».
«Армения также вооружается, есть третьи страны, которые поддерживают этот процесс. Эта очень неправильная политика, представляющая собой дополнительную опасность для нашего региона»,- сказал Джейхун Байрамов, о чем сообщает азербайджанское агентство «Тренд».
По его словам, официальный Баку внимательно следит «за всеми процессами и тесно координирует свои шаги с Турцией».
Хакан Фидан, со своей стороны, заявил, что Турция продолжит предпринимать совместные шаги для установления мира в регионе.