Շոյգուն Բաքվում քննարկել է Արեւմուտքի «միջամտելու ակտիվ փորձերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն ասել է, որ Բաքու կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում քննարկվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործին «Արեւմուտքի միջամտելու փորձերը»։
Սերգեյ Շոյգուն այսօր Բաքվում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռամիլ Ուսուբովի հետ։
«Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ։ Առաջին հերթին, իհարկե, Հարավային Կովկասի անվտանգությունը։ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը,
որի տասներորդ տարբերակը հանձնվել է Երեւանին։ Արեւմուտքի կողմից այս գործընթացին միջամտելու շատ ակտիվ փորձերը»,- ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Շոյգուի խոսքերը։
«Եվ, անշուշտ, Իլհամ Ալիեւի՝ 3+3 ձեւաչափով բանակցությունների գաղափարը։ Մենք աջակցում ենք այդ ձեւաչափին»,- ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։

Shoigu discusses in Baku “West’s interference” in Armenia-Azerbaijan relations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Secretary of the Russian Security Council Sergey Shoigu said that “attempts of the West to interfere” in the process of settling relations between Armenia and Azerbaijan were discussed at meetings held during his working trip to Baku.
Sergey Shoigu met today in Baku with Azerbaijani President Ilham Aliyev and Secretary of the Security Council Ramil Usubov.
“The widest range of issues was discussed. It is, of course, first of all, security in the South Caucasus, it is the peace agreement with Armenia, the tenth version of which has been handed over to Yerevan. It is, of course, the very active attempts of the West to interfere in this process,” TASS quoted Shoigu as saying.
“And, of course, Ilham Aliyev’s idea of negotiations in the 3+3 format, we support it,” the Secretary of the Russian Security Council said.