Շոյգուն Բաքվում քննարկել է Արեւմուտքի «միջամտելու ակտիվ փորձերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն ասել է, որ Բաքու կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում քննարկվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործին «Արեւմուտքի միջամտելու փորձերը»։
Սերգեյ Շոյգուն այսօր Բաքվում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռամիլ Ուսուբովի հետ։
«Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ։ Առաջին հերթին, իհարկե, Հարավային Կովկասի անվտանգությունը։ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը,
որի տասներորդ տարբերակը հանձնվել է Երեւանին։ Արեւմուտքի կողմից այս գործընթացին միջամտելու շատ ակտիվ փորձերը»,- ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Շոյգուի խոսքերը։
«Եվ, անշուշտ, Իլհամ Ալիեւի՝ 3+3 ձեւաչափով բանակցությունների գաղափարը։ Մենք աջակցում ենք այդ ձեւաչափին»,- ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։

Шойгу обсудил в Баку «вмешательство Запада» в отношения Армении и Азербайджана» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу сообщил, что на встречах в рамках его рабочей поездки в Баку обсуждались «попытки Запада вмешаться» в процесс урегулирования отношений Армении и Азербайджана.
Сергей Шойгу встретился сегодня в Баку с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и секретарем Совета безопасности Рамилем Усубовым.
«Обсуждался самый широкий круг вопросов. Это, конечно, в первую очередь безопасность на Южном Кавказе. Это мирное соглашение с Арменией, десятая редакция которого передана Еревану. Это, конечно, очень активные попытки Запада вмешаться в этот процесс», - эти слова Шойгу приводит ТАСС.
«И, конечно, идея Ильхама Алиева о переговорах в формате 3+3. Он нами поддерживается», - сказал секретарь Совета безопасности России.