Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագրի նախագծի շուրջ չլուծված հարցերի թիվը կրճատվել է։
«Օրեր առաջ Հայաստանից ստացել ենք խաղաղության պայմանագրի նոր նախագիծը։ Պետք է ասեմ, որ բաց հարցերի թիվը գնալով նվազում է։ Դրական զարգացում է նկատվում մի շարք կետերում։ Այսինքն՝ մենք դրական դինամիկա ենք նկատում»,- ասել է նա հունգարացի պաշտոնակից Պետեր Սիյարտոյի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Բայրամովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին եւ «պատրաստ է ձեռնարկել հաջորդ անհրաժեշտ քայլերը»։

Baku states about “positive dynamics” in talks with Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said that the number of unresolved issues on the draft peace agreement with Armenia has decreased.
“A few days ago we received a new draft peace treaty from Armenia. I must say that the number of open questions on the draft agreement is decreasing. There is a positive development on a number of positions. That is, we observe positive dynamics,” he said at a press conference following talks with his Hungarian counterpart Peter Szijjarto.
Bayramov emphasized that Azerbaijan is committed to the peace agenda and “on its part is ready to take the next necessary steps.”