Ալիեւն ասել է, որ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը «եւս մեկ հսկա նախագիծ» կսկսեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ մոտ ապագայում Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը «եւս մեկ հսկա նախագիծ» կսկսեն։
Ապրիլի 22-ին Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում հանդիպել էին Բայկալ-Ամուր երկաթուղու (ԲԱՄ) վետերան շինարարների եւ աշխատակիցների հետ՝ շինարարության մեկնարկի 50-ամյակի կապակցությամբ։
«ԲԱՄ-ի մասշտաբին եւ պատմական նշանակությանը այսօր համապատասխանում է ռուս-ադրբեջանական համագործակցության եւս մեկ ոլորտ։ Խոսքը «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի զարգացման մասին է։ Փաստացի այն կապում է Հյուսիսային ծովային ուղին Պարսից ծոցի հետ, կամ, այսպես ասենք, կարող է եւ պետք է կապի»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
«Ինչ վերաբերում է «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքին, ապա այսօր եւս մեկ անգամ մանրամասն քննարկեցինք այդ հարցը։ Համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել կառավարության անդամներին։ Վստահ եմ, որ մոտ ապագայում բոլոր հարցերը կհամաձայնեցվեն, եւ մենք կսկսենք իրականացնել մեկ հսկա նախագիծ»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը։
«Ադրբեջանի տարածքում կա երկաթգիծ, որը կապում է ադրբեջանա-ռուսական սահմանը Ադրբեջանի եւ Իրանի սահմանի հետ։ Սակայն բեռնափոխադրողների կարիքները թելադրում մեզ են այս ճանապարհի նոր հատվածների կառուցման անհրաժեշտությունը, որպեսզի մեծացնենք բեռնափոխադրումները դրա երկայնքով եւ այդպիսով ապահովենք եզակի տրանսպորտային երթուղի Հյուսիսից դեպի Հնդկական օվկիանոս», - հավելել է Ալիեւը:

Azerbaijan and Russia to start realization of “another grand project,” Aliyev says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that in the near future Azerbaijan and Russia will start realization of “another grand project.”
On April 22 Ilham Aliyev and Vladimir Putin met with veteran builders and workers of the Baikal-Amur Mainline (BAM) in the Kremlin on the occasion of the 50th anniversary of its construction.
“The scale and historical significance of BAM corresponds to another direction of Russian-Azerbaijani cooperation today. We are talking about the development of the North-South transport corridor. In fact, it connects the Northern Sea route with the Persian Gulf, or, so to say, it can and will have to connect,” Vladimir Putin said.
“As for the North-South transport corridor, today we have once again discussed this issue in detail. Relevant instructions have been given to the members of the government. I am confident that in the near future all issues will be agreed upon and we will start realization of another grand project,” Ilham Aliyev said.
“There is a railroad on the territory of Azerbaijan connecting the Azerbaijani-Russian border with the border of Azerbaijan and Iran. But the needs of shippers dictate us the necessity to build new sections of this road for us to increase freight traffic on it and thus provide a unique transport route from the North to the Indian Ocean,” Aliyev added.