Ալիեւն ասել է, որ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը «եւս մեկ հսկա նախագիծ» կսկսեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ մոտ ապագայում Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը «եւս մեկ հսկա նախագիծ» կսկսեն։
Ապրիլի 22-ին Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում հանդիպել էին Բայկալ-Ամուր երկաթուղու (ԲԱՄ) վետերան շինարարների եւ աշխատակիցների հետ՝ շինարարության մեկնարկի 50-ամյակի կապակցությամբ։
«ԲԱՄ-ի մասշտաբին եւ պատմական նշանակությանը այսօր համապատասխանում է ռուս-ադրբեջանական համագործակցության եւս մեկ ոլորտ։ Խոսքը «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի զարգացման մասին է։ Փաստացի այն կապում է Հյուսիսային ծովային ուղին Պարսից ծոցի հետ, կամ, այսպես ասենք, կարող է եւ պետք է կապի»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
«Ինչ վերաբերում է «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքին, ապա այսօր եւս մեկ անգամ մանրամասն քննարկեցինք այդ հարցը։ Համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել կառավարության անդամներին։ Վստահ եմ, որ մոտ ապագայում բոլոր հարցերը կհամաձայնեցվեն, եւ մենք կսկսենք իրականացնել մեկ հսկա նախագիծ»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը։
«Ադրբեջանի տարածքում կա երկաթգիծ, որը կապում է ադրբեջանա-ռուսական սահմանը Ադրբեջանի եւ Իրանի սահմանի հետ։ Սակայն բեռնափոխադրողների կարիքները թելադրում մեզ են այս ճանապարհի նոր հատվածների կառուցման անհրաժեշտությունը, որպեսզի մեծացնենք բեռնափոխադրումները դրա երկայնքով եւ այդպիսով ապահովենք եզակի տրանսպորտային երթուղի Հյուսիսից դեպի Հնդկական օվկիանոս», - հավելել է Ալիեւը:

Азербайджан и Россия приступят к реализации «грандиозного проекта», заявил Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что в ближайшее время Азербайджан и Россия приступят к реализации «ещё одного грандиозного проекта».
22 апреля Ильхам Алиев и Владимир Путин встретились в Кремле с ветеранами-строителями и работниками Байкало-Амурской железнодорожной магистрали (БАМ) по случаю 50-летия с начала её строительства.
«Масштабу, историческому значению БАМа соответствует и ещё одно направление российско-азербайджанского сотрудничества сегодня. Речь о развитии транспортного коридора «Север – Юг». Фактически он соединяет Северный морской путь с Персидским заливом, или, так скажем, может и должен будет соединить», - сказал Владимир Путин.
«Что касается транспортного коридора «Север – Юг», сегодня мы ещё раз подробно обсудили этот вопрос. Соответствующие инструкции даны членам правительства. Уверен, что в ближайшее время все вопросы будут согласованы, и мы приступим к реализации ещё одного грандиозного проекта», - заявид Ильхам Алиев.
«На территории Азербайджана существует железная дорога, соединяющая азербайджано-российскую границу с границей Азербайджана и Ирана. Но потребности грузоотправителей диктуют нам необходимость строительства новых участков этой дороги, с тем чтобы мы могли увеличить грузоперевозки по ней и тем самым обеспечить уникальный транспортный путь от Севера до Индийского океана», - добавил Алиев.