Էրդողան. «Թուրքիայի շահերը իր սահմաններից շատ հեռու են գնում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է. որ «Թուրքիայի շահերը չեն սահմանափակվում միայն երկրի սեփական տարածքով, այլ տարածվում են իր սահմաններից շատ հեռու»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նա կոչ է արել մյուս երկրներին հաշվի առնել դա եւ ասել է, որ Թուրքիան «կշարունակի վճռականորեն պայքարել ահաբեկչության դեմ այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք, ովքեր չեն հասկանում մեր վճռականությունը, չեն գիտակցի այդ փաստը»:
«Այս ամառ մենք կլուծենք Իրաքի հետ մեր սահմանի անվտանգության հարցը։ Սիրիայում 30-40 կմ խորությամբ անվտանգության միջանցք ստեղծելու մեր ցանկությունը նույնպես ուժի մեջ է մնում։ Մենք տարածաշրջանում բոլորին կոչ ենք անում հարգել մեր անվտանգության ռազմավարությունը։ Հակառակ դեպքում, նրանք են պատասխանատվություն կրելու առաջացած լարվածության համար։ Մենք նախապատրաստություններ ենք տեսնում, որոնք նոր մղձավանջներ կբերեն նրանց գլխին, ովքեր կարծում են, որ մեր հարավային սահմաններին ահաբեկչական պետություն ստեղծելով՝ մեզ ծնկի կբերեն»,- ասել է Էրդողանը։

Yerevan /Mediamax/. Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan said that “Turkey’s interests are not limited only to its own territory, but extend far beyond its borders.”
TASS reports that he called on other countries to reckon with this and said that Turkey “will continue to fight terrorism until those who do not understand its determination realize this fact.”
“We will resolve the issue of the security of our border with Iraq this summer. Our desire to create a security corridor 30-40 kilometers deep in Syria also remains valid. We call on everyone in the region to respect our security strategy. Otherwise, they will be responsible for the tensions that will arise. We are making preparations that will bring new nightmares to those who think they will bring us to our knees by creating a terrorist state near our southern borders,” Erdogan said.