Էրդողան. «Թուրքիայի շահերը իր սահմաններից շատ հեռու են գնում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է. որ «Թուրքիայի շահերը չեն սահմանափակվում միայն երկրի սեփական տարածքով, այլ տարածվում են իր սահմաններից շատ հեռու»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նա կոչ է արել մյուս երկրներին հաշվի առնել դա եւ ասել է, որ Թուրքիան «կշարունակի վճռականորեն պայքարել ահաբեկչության դեմ այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք, ովքեր չեն հասկանում մեր վճռականությունը, չեն գիտակցի այդ փաստը»:
«Այս ամառ մենք կլուծենք Իրաքի հետ մեր սահմանի անվտանգության հարցը։ Սիրիայում 30-40 կմ խորությամբ անվտանգության միջանցք ստեղծելու մեր ցանկությունը նույնպես ուժի մեջ է մնում։ Մենք տարածաշրջանում բոլորին կոչ ենք անում հարգել մեր անվտանգության ռազմավարությունը։ Հակառակ դեպքում, նրանք են պատասխանատվություն կրելու առաջացած լարվածության համար։ Մենք նախապատրաստություններ ենք տեսնում, որոնք նոր մղձավանջներ կբերեն նրանց գլխին, ովքեր կարծում են, որ մեր հարավային սահմաններին ահաբեկչական պետություն ստեղծելով՝ մեզ ծնկի կբերեն»,- ասել է Էրդողանը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «интересы Турции не ограничиваются только ее собственной территорией, а простираются далеко за ее пределы».
Как сообщает ТАСС, он призвал другие страны считаться с этим и заявил, что Турция «продолжит решительно бороться с терроризмом, пока те, кто не понимает ее решимости, не осознают этот факт».
«Мы решим вопрос с безопасностью нашей границы с Ираком этим летом. Остается в силе и наше стремление создать коридор безопасности глубиной 30-40 км в Сирии. Мы призываем всех в регионе уважать нашу стратегию безопасности. В противном случае они будут нести ответственность за напряженность, которая возникнет. Мы ведем приготовления, которые принесут новые кошмары тем, кто считает, что за счет создания террористического государства у наших южных границ поставит нас на колени», - сказал Эрдоган.