«Հարավային Կովկասն այլեւս զուտ հետխորհրդային տարածաշրջան չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի կարծիքով, «Հարավային Կովկասն այլեւս բացառապես հետխորհրդային տարածաշրջան չէ»։
«Եթե «հետխորհրդային» ասելով` նկատի ունենք ռուսական ազդեցության գոտիները, ապա Հարավային Կովկասում այդ ազդեցությունն այնքան է նվազել, որ կարող է դառնալ անշրջելի։ Իհարկե, ինչ էլ լինի, Ռուսաստանը կմնա տարածաշրջանային խոշոր խաղացող։ Տարածաշրջանին սահմանակից միջուկային տերությունը եւ կայսրության նախկին մետրոպոլիան, որը ներառում էր տարածաշրջանի բոլոր երկրները, ամեն դեպքում կխաղա իր դերը, նույնիսկ եթե գիտակցաբար չձգտի դրան։ Սակայն Ռուսաստանն այլեւս հեգեմոն, հիմնական արտաքին խաղացողն ու արբիտրը չէ»,- գրում է Իսկանդարյանը «Հարավային Կովկասը Պուտինի եւ Էրդողանի միջեւ. հեռանում է արդյո՞ք Ռուսաստանը» հոդվածում։
«Իհարկե, «մենթալ աշխարհագրության» այս փոփոխությունը միանգամից չի լինի: Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի դուրսբերումը Ադրբեջանից, հայ-ռուսական հարաբերությունների ինստիտուցիոնալ ձեւաչափի փոփոխությունը, Վրաստանի հետագա ինտեգրումը ԵՄ-ին, տարածաշրջանային նոր ձեւաչափերի ստեղծումը՝ այս ամենը ժամանակ է պահանջում։ Սակայն շրջադարձային փուլն արդեն անցած է. Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը գործնականում վերացել է դրա ինքնավար միավորի լուծարմամբ։ Ռուսաստանն այլեւս չի կարող հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մեջ խաղալ այն դերը, որն ուներ մինչեւ 2020 կամ նույնիսկ մինչեւ 2022 թվականը»,- նշում է քաղաքագետը։
«Դա չի նշանակում, որ տարածաշրջանում տուրբուլենտության ռիսկերը կվերանան։ Իրականում հնարավոր է եւ հակառակը։ Համաշխարհային խաղացողների աննշան ուշադրության դեպքում տարածաշրջանը կվերածվի Թուրքիայի, Իրանի եւ Ռուսաստանի միջեւ մրցակցության ասպարեզի: Այն միտքը, որ ուժեղ Ռուսաստանն ավելի վտանգավոր է, քան թուլացածը, առնվազն վիճելի է թվում: Ապագա փոփոխությունները ցանկացած վայրում` Պաղեստինից մինչեւ Սիրիա կամ Կենտրոնական Ասիա, կարող են անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ: Հաշվի առնելով Էրդողանի Թուրքիայում եւ Պուտինի Ռուսաստանում որոշումների կայացման հատուկ բնույթը՝ հետագա բռնի քայլերը բացառված չեն։
Այժմ արդեն պարզ է, որ Հարավային Կովկասն այլեւս նույն տարածաշրջանը չի լինելու։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում տարածաշրջանը Ռուսաստանի «ներքին բակից» վերածվել է տարածաշրջանային տերությունների մրցակցության գոտու, իսկ տարածաշրջանային հակամարտությունները աշխարհաքաղաքականացվել են: Եթե գլոբալ խաղացողները չստանձնեն տարածաշրջանային փոխգործակցության կանոնները որոշող ուժի դերը, Հարավային Կովկասը կարող է վերածվել Նոր Մերձավոր Արեւելքի լիարժեք մասի՝ դրանից բխող բոլոր բացասական երանգներով», - եզրակացնում է հեղինակը։

“The South Caucasus is no longer an exclusively post-Soviet region” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Political scientist, Director of the Caucasus Institute believes that "the South Caucasus is no longer an exclusively post-Soviet region.”
“If “post-Soviet” describes zones of Russian influence, in the South Caucasus, this influence has decreased to an extent that may be irreversible. Of course, whatever happens, Russia will remain a major regional player. A nuclear power that borders the region and is the former parent state of the empire that included all the region’s countries will play a role in any event, even if it does not consciously seek it. However, Russia is no longer the hegemon, the main external player and arbiter,” Iskandaryan wrote in “The South Caucasus between Putin and Erdoğan: Is Russia on Its Way Out?”
“Of course, this change of “mental geography” will not happen overnight. The withdrawal of Russia’s peacekeeping force from Azerbaijan, changes to the institutional format for Armenia-Russia ties, Georgia’s further integration into the EU, the creation of new regional formats—all of this will take time. However, we are past the turning point: the Nagorno-Karabakh problem has all but disappeared with the elimination of it autonomous entity. Russia can no longer play the role in efforts to settle Armenian-Azerbaijani relations that it played until 2020, or even 2022,” the political scientist notes.
“This does not mean that the risks of turbulence in the region will go away. Indeed, the opposite might well be true. With little attention from global players, the region will turn into an arena for rivalry between regional powers: Turkey, Iran, and Russia. The view that a strong Russia is more dangerous than a weakened one seems controversial, to say the least. Future changes anywhere -from Palestine to, say, Syria or Central Asia - may have unpredictable consequences. Given the specifics of decision-making in Erdoğan’s Turkey and Putin’s Russia, further violent steps are a possibility. What is already clear is that the South Caucasus will no longer be the same region. Over the past three years, the region has transformed from Russia’s backyard into a zone of competition among regional powers, and regional conflicts have been geopoliticized. Unless global players step into the role of a force creating rules for regional interaction, the South Caucasus may well turn into a full-fledged part of the New Middle East, with all the negative connotations that this carries,” the author concluded.