ԱԽ քարտուղար․ Խաղաղության խաչմերուկը կարող է կապել Ծոցերը, Սեւ եւ Կասպից ծովերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկը մեծ ներուժ ունի Ծոցերը, Սեւ եւ Կասպից ծովերն արդյունավետորեն իրար կապելու տեսանկյունից»:
«Հայաստանն իսկապես շահագրգռված է Հարավային Կովկասում ներառական տարածաշրջանային եւ միջսահմանային կապերի խթանմամբ։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը միտված է Հայաստանի եւ հարեւան երկրների միջեւ հաղորդակցության զարգացմանը։ Այն հսկայական տնտեսական, սոցիալական եւ քաղաքական օգուտներ կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին:
Հայաստանը ցանկանում է խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում, եւ մենք հաստատակամորեն հավատարիմ ենք խաղաղության օրակարգին ու շահագրգռված Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ»,- Երեւանում կայացած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանին ասել է ԱԽ քարտուղարը:
Նա նշել է, որ, չնայած բոլոր դժվարություններին, որոնց Հայաստանն այսօր բախվում է, «ՀՀ-ն պատրաստ է աշխատել միջազգային գործընկերների հետ՝ տարածաշրջան խաղաղություն եւ զարգացում բերելու համար»։
«Հայաստանը ցույց է տվել իր միջազգային գործընկերներին, որ դիվերսիֆիկացնում է իր արտաքին եւ անվտանգային քաղաքականությունը։ Այս համատեքստում Հայաստանը կարեւորում է գործընկերությունն արեւմտյան եւ ասիական երկրների հետ»,- ասել է Գրիգորյանը:

Armenia’s SCS: Crossroad of Peace may connect Gulfs, Black and Caspian Seas
Yerevan /Mediamax/. Secretary of Security Council of Armenia Armen Grigoryan said that "Crossroad of Peace has great potential in terms of effectively connecting the Gulfs, Black and Caspian Seas.”
“Armenia is really interested in promoting inclusive regional and cross-border relations in the South Caucasus. “Crossroads of Peace” project is aimed at the development of communication between Armenia and neighboring countries. It will bring huge economic, social and political benefits to all the countries of the region.
Armenia wants to establish peace in the region, and we are firmly committed to the peace agenda and are interested in signing a peace treaty with Azerbaijan,” the Secretary of the Security Council said at the fall session of the OSCE Parliamentary Assembly held in Yerevan.
He noted that, despite all the difficulties that Armenia is facing today, “the Republic of Armenia is ready to work with international partners to bring peace and development to the region.”
“Armenia has shown its international partners that it is diversifying its foreign and security policy. In this context, Armenia attaches key importance to partnership with Western and Asian countries,” Grigoryan said.