Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման եւ խաղաղության 3 հիմնական սկզբունքները համաձայնեցված են»:
«Եթե կողմերը հավատարիմ են մնում այդ համաձայնեցված սկզբունքներին, խաղաղության ու հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի ստորագրումը դառնում է իրատեսական։
Առաջին սկզբունքն է՝ ճանաչել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Շահարկումների առարկա են դարձել 29 800կմ² եւ 86 600կմ² թվերը, որոնք վերցված են Խորհրդային Միության վերջին հանրագիտարաններում արձանագրվածից, որտեղ արձանագրվել են Հայկական ԽՍՀ եւ Ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքների մասին արձանագրումները: Այնտեղ գրված է Հայաստանի Հանրապետություն՝ 29 800կմ² եւ Ադրբեջանական Հանրապետություն՝ 86 600կմ²»,- ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում 2024 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա մանրամասնել է, որ երկրորդ սկզբունքն է դելիմիտացիա իրականացնել Ալմա-Աթայի համաձայնագրի հիման վրա եւ երրորդը՝ բացել տարածաշրջանային կոմունիկացիաները՝ կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության հիման վրա, որոնք պետք է գործեն փոխադարձության եւ հավասարության հիմունքներով:
«Կողմերից յուրաքանչյուրն իր տարածքում սահմանին պետք է ապահովի մաքսային հսկողություն, ինչպես նաեւ ապահովի կոմունիկացիաների անվտանգությունը», - հավելել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ երրորդ երկրների քաղաքացիների ու դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար առաջիկայում Հայաստան-Թուրքիա սահմանը կբացվի:
«Ենթակառուցվածքային առումով զգալի աշխատանք ենք կատարել: Վերազինել ենք Մարգարայի անցակետը եւ հույս ունենք, որ այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կկոչվեն»,- եզրափակել է նա:

Пашинян заявил, что основные принципы заключения мира согласованы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «три основных принципа мира и нормализации отношений с Азербайджаном согласованы».
«Если стороны сохранят верность согласованным принципам, подписание соглашения о мире и урегулировании отношений станет реальным.
Первый принцип - признание территориальной целостности Армении и Азербайджана. Предметом спекуляций стали цифры 29 800 км² и 86 600 км², взятые из последних энциклопедий Советского Союза, где зафиксированы данные о территориях Армянской ССР и Азербайджанской ССР», - сказал Пашинян в ходе предварительного обсуждения проекта госбюджета Армении на 2024 год в постоянных комиссиях парламента.
Он уточнил, что второй принцип заключается в проведении делимитации границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, а третий - в открытии региональных коммуникаций на основе суверенитета и юрисдикции сторон, на основе взаимности и равенства.
«Каждая из сторон должна обеспечить таможенный контроль на границе на своей территории, а также обеспечить безопасность коммуникаций», - добавил премьер-министр.
Никол Пашинян выразил надежду, что в ближайшем будущем граница Армении с Турцией будет открыта для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов.
«Мы проделали значительную работу с точки зрения подготовки инфраструктуры. Мы оборудовали КПП «Маргара» и надеемся, что эти договоренности будут реализованы», - заключил он.