Շառլ Միշելը «կարեւոր քայլ» է համարել Աղդամ-Ասկերան երթուղու բացումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական Խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղար Եկատերինա Կազինջեն սեպտեմբերի 12-ին նոր հայտարարություն է տարածել «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վերաբերյալ»։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ի մեր հայտարարության մեջ հրապարակայնորեն շարադրված տարրերին եւ առաջարկներին համապատասխան՝ նախագահ Միշելը շարունակել է ակտիվորեն ներգրավված լինել այս եւ այլ մոտեցումների առաջմղման գործում՝ կենտրոնանալով լարվածության թուլացման եւ ղարաբաղցի հայերի մարդասիրական իրավիճակի վրա։
Մասնավորապես, նախագահ Միշելը վերջին օրերին ինտենսիվ շփումներ է ունեցել ինչպես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ՝ սեպտեմբերի 9-ին կայացած հեռախոսազրույցների ժամանակ, այնպես էլ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ սեպտեմբերի 10-ին, Նյու Դելիում G20 գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Այս ջանքերը, որոնց աջակցում էին նախագահի գրասենյակի եւ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի ամենօրյա շփումները Բաքվի, Երեւանի եւ Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ, ուղղված էին լուծումների մշակմանը լարվածության թուլացման եւ ղարաբաղցի հայերին մարդասիրական հասանելիությունը ապաշրջափակելու համար:
Այս համատեքստում մենք նշում ենք ռուսական հումանիտար բեռների անցումը Աղդամ-Ասկերան ճանապարհով։ Մենք հասկանում ենք զգայունությունը այս զարգացման շուրջ եւ հույս ունենք, որ այն խթան կհանդիսանա տեղի բնակչությանը կանոնավոր մարդասիրական մատակարարումների վերսկսման համար:
Իրավիճակը տեղում արագորեն վատանում է. Չափազանց կարեւոր է ապահովել առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը ղարաբաղցի հայերին։ Աղդամ-Ասկերան երթուղու բացումը կարեւոր քայլ է, որը պետք է նպաստի նաեւ Լաչինի միջանցքի բացմանը։ Կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին ցուցաբերել պատասխանատվություն եւ ճկունություն՝ ապահովելու ինչպես Լաչինի, այնպես էլ Աղդամ-Ասկերան երթուղու օգտագործումը։
Տեղում ստեղծված բարդ իրավիճակը չափազանց երկար է տեւել, այժմ կարեւոր է գտնել կայուն եւ փոխընդունելի լուծումներ՝ աշնան եւ ձմեռային ժամանակաշրջաններին ընդառաջ մարդասիրական հասանելիությունն ապահովելու համար:
Վերահաստատում ենք մեր հաստատակամ համոզմունքը, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի նախորդ պայմանավորվածությունների եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի համաձայն, եւ ընդգծում ենք մեր համոզմունքը մատակարարման այլ ուղիների օգտակարության վերաբերյալ՝ ի շահ տեղի բնակչության:
ԵՄ-ն ակնկալում է, որ այսօրվա իրադարձություններին առաջիկա օրերին եւ շաբաթներին կհետեւեն ավելի կոնկրետ քայլեր, այդ թվում՝ Բաքվի եւ Ղարաբաղի հայերի միջեւ իրենց իրավունքների եւ անվտանգության շուրջ երկխոսության, հաշտեցման ջանքերի եւ հայ-ադրբեջանական ընդհանուր խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ»:

Шарль Мишель считает «важным шагом» открытие маршрута Агдам-Аскеран - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента Европейского Совета Екатерина Казиндже выступила 12 сентября с новым заявлением «относительно Армении и Азербайджана».
«В соответствии с элементами и предложениями, публично изложенными в нашем заявлении от 1 сентября 2023 года, президент Мишель продолжал активно участвовать в продвижении этих и других подходов, уделяя основное внимание деэскалации напряженности и гуманитарной ситуации, с которой столкнулись карабахские армяне.
В частности, президент Мишель в последние несколько дней поддерживал интенсивные контакты как с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым во время телефонных разговоров 9 сентября, так и с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в кулуарах саммита G20 в Нью-Дели 10 сентября.
Эти усилия, которые поддерживались ежедневным взаимодействием его офиса и спецпрепредставителя Тойво Клаара с Баку, Ереваном и представителями карабахских армян, были направлены на деэскалацию напряженности и выработку решения по разблокированию гуманитарного доступа к карабахским армянам.
В этом контексте мы отмечаем прохождение российского гуманитарного груза по маршруту Агдам-Аскеран. Мы понимаем всю деликатность, связанную с этим развитием и надеемся, что это придаст импульс возобновлению регулярных гуманитарных поставок местному населению.
Ситуация на месте быстро ухудшается. Крайне важно обеспечить снабжение карабахских армян продуктами первой необходимости. Открытие маршрута Агдам-Аскеран является важным шагом, который должен способствовать открытию и Лачинского коридора. Мы призываем все заинтересованные стороны проявить ответственность и гибкость, чтобы обеспечить использование как Лачина, так и маршрута Агдам-Аскеран.
Сложная ситуация на местах длится слишком долго, сейчас важно найти устойчивые и взаимоприемлемые решения для обеспечения гуманитарного доступа накануне осеннего и зимнего сезонов.
Мы подтверждаем нашу твердую убежденность в том, что Лачинский коридор должен быть разблокирован в соответствии с предыдущими соглашениями и постановлением Международного Суда, и подчеркиваем нашу веру в полезность и других маршрутов снабжения на благо местного населения.
ЕС ожидает, что за сегодняшними событиями в ближайшие дни и недели последуют более конкретные шаги, в том числе касающиеся диалога между Баку и карабахскими армянами об их правах и безопасности, усилий по примирению и армяно-азербайджанского мирного процесса в целом».