Շառլ Միշելը «կարեւոր քայլ» է համարել Աղդամ-Ասկերան երթուղու բացումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական Խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղար Եկատերինա Կազինջեն սեպտեմբերի 12-ին նոր հայտարարություն է տարածել «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վերաբերյալ»։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ի մեր հայտարարության մեջ հրապարակայնորեն շարադրված տարրերին եւ առաջարկներին համապատասխան՝ նախագահ Միշելը շարունակել է ակտիվորեն ներգրավված լինել այս եւ այլ մոտեցումների առաջմղման գործում՝ կենտրոնանալով լարվածության թուլացման եւ ղարաբաղցի հայերի մարդասիրական իրավիճակի վրա։
Մասնավորապես, նախագահ Միշելը վերջին օրերին ինտենսիվ շփումներ է ունեցել ինչպես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ՝ սեպտեմբերի 9-ին կայացած հեռախոսազրույցների ժամանակ, այնպես էլ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ սեպտեմբերի 10-ին, Նյու Դելիում G20 գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Այս ջանքերը, որոնց աջակցում էին նախագահի գրասենյակի եւ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի ամենօրյա շփումները Բաքվի, Երեւանի եւ Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ, ուղղված էին լուծումների մշակմանը լարվածության թուլացման եւ ղարաբաղցի հայերին մարդասիրական հասանելիությունը ապաշրջափակելու համար:
Այս համատեքստում մենք նշում ենք ռուսական հումանիտար բեռների անցումը Աղդամ-Ասկերան ճանապարհով։ Մենք հասկանում ենք զգայունությունը այս զարգացման շուրջ եւ հույս ունենք, որ այն խթան կհանդիսանա տեղի բնակչությանը կանոնավոր մարդասիրական մատակարարումների վերսկսման համար:
Իրավիճակը տեղում արագորեն վատանում է. Չափազանց կարեւոր է ապահովել առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը ղարաբաղցի հայերին։ Աղդամ-Ասկերան երթուղու բացումը կարեւոր քայլ է, որը պետք է նպաստի նաեւ Լաչինի միջանցքի բացմանը։ Կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին ցուցաբերել պատասխանատվություն եւ ճկունություն՝ ապահովելու ինչպես Լաչինի, այնպես էլ Աղդամ-Ասկերան երթուղու օգտագործումը։
Տեղում ստեղծված բարդ իրավիճակը չափազանց երկար է տեւել, այժմ կարեւոր է գտնել կայուն եւ փոխընդունելի լուծումներ՝ աշնան եւ ձմեռային ժամանակաշրջաններին ընդառաջ մարդասիրական հասանելիությունն ապահովելու համար:
Վերահաստատում ենք մեր հաստատակամ համոզմունքը, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի նախորդ պայմանավորվածությունների եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի համաձայն, եւ ընդգծում ենք մեր համոզմունքը մատակարարման այլ ուղիների օգտակարության վերաբերյալ՝ ի շահ տեղի բնակչության:
ԵՄ-ն ակնկալում է, որ այսօրվա իրադարձություններին առաջիկա օրերին եւ շաբաթներին կհետեւեն ավելի կոնկրետ քայլեր, այդ թվում՝ Բաքվի եւ Ղարաբաղի հայերի միջեւ իրենց իրավունքների եւ անվտանգության շուրջ երկխոսության, հաշտեցման ջանքերի եւ հայ-ադրբեջանական ընդհանուր խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ»:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of Charles Michel, President of the European Council, Ecaterina Casigne, issued a new statement on September 12 “regarding Armenia and Azerbaijan.
“In line with elements and proposals outlined publicly in our statement on September 1st, 2023, President Michel continued to be closely engaged in advancing those and other approaches, with a primary focus on de-escalation of tensions and the humanitarian situation facing the Karabakh Armenians.
In particular, President Michel has been engaged in intense contacts over the past few days, both with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijan’s President Ilham Aliyev during telephone conversations on September 9, 2023, but also with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan on the margins of the G20 New Delhi summit on September 10, 2023.
These efforts, supported by daily interaction of his office and EUSR Toivo Klaar with Baku, Yerevan and representatives of Karabakh Armenians, have been aimed at de-escalation of tensions and working out a solution for unblocking humanitarian access to Karabakh Armenians.
In this context, we note the passage today of a Russian humanitarian delivery via the Agdam-Askeran route. We understand all the sensitivities associated with this development; it is our expectation that it will create a momentum for the resumption of regular humanitarian deliveries to the local population.
The situation on the ground is deteriorating quickly. It is vital to ensure essential products are supplied to Karabakh Armenians. The opening of the Agdam-Askeran route today is an important step that should facilitate the reopening also of the Lachin corridor. We call on all stakeholders to show responsibility and flexibility in ensuring that both the Lachin and the Agdam-Askeran route will be used.
This difficult situation on the ground has lasted for too long; it is now important to find sustainable and mutually acceptable solutions to ensure humanitarian access, also ahead of the autumn and winter seasons.
We reiterate our strong belief that the Lachin corridor must be unblocked, in line with past agreements and the ICJ Order, and underline our belief in the usefulness also of other supply routes, for the benefit of the local population.
The EU expects that today’s developments will be followed by more concrete steps in the coming days and weeks, also regarding the dialogue between Baku and Karabakh Armenians on their rights and security, reconciliation efforts and the overall Armenia-Azerbaijan peace process.”