Ներկայացվել է Շառլ Միշելի «քայլ առ քայլ» մոտեցումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական Խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղար Եկատերինա Կազինջեն այսօր հայտարարություն է տարածել «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վերաբերյալ»։
«Նախագահ Միշելը շարունակում է ակտիվորեն մասնակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջմղմանը։ Նրա ջանքերը, որոնց աջակցում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, վերջին շաբաթների ընթացքում կենտրոնացած են եղել Ղարաբաղի հայերի մարդասիրական իրավիճակի լուծման համար։
Կլաարի եւ Միշելի թիմերը հաճախակի կապի մեջ են եղել Բաքվի, Երեւանի եւ Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ՝ ապաշրջափակման լուծում մշակելու համար:
Մարդասիրական իրավիճակը տեղում արագորեն վատթարանում է, եւ շատ կարեւոր է միջոցներ ձեռնարկել տեղի բնակչության կարիքները բավարարելու համար:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը քայլ առ քայլ մոտեցում է առաջարկել, որը կարտացոլի Լաչինի միջանցքի լիարժեք շահագործման եւ Աղդամի երթուղու բացման հաջորդականությունը։
Այս քայլերի եւ ճանապարհներից յուրաքանչյուրով բեռների տեսակների եւ ուղեկցող ընթացակարգերի հաջորդականության ապահովումը առանցքային են եղել վերջին քննարկումներում:
ԵՄ-ն հստակ համոզված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի՝ համաձայն նախկին պայմանավորվածությունների եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի, եւ նշում է, որ Աղդամի ճանապարհի օգտագործումը ապրանքների մատակարարման համար եւս կարող է կոնկրետ եւ կայուն լուծման մաս հանդիսանալ հրատապ եւ ամենօրյա մատակարարումներ ապահովելու համար։ Այս տարրերի շուրջ քննարկումները սկսվել էին 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ղեկավարների վերջին հանդիպումից հետո։
ԵՄ-ն նաեւ ընդգծել է անհրաժեշտությունը, որպեսզի Բաքուն Ղարաբաղի հայերին պարզաբանի Լաչինի միջանցքով դեպի Հայաստան գնալու եւ Հայաստանից վերադառնալու կարգը։
Դրան զուգահեռ, քննարկումների ընթացքում ուշադրության կենտրոնում է եղել Ղարաբաղի հայերին էլեկտրաէներգիայի եւ գազամատակարարման արագ վերականգնումը։
ԵՄ-ն ընդգծում է հակամարտության ժառանգությունը լուծելու անհրաժեշտությունը՝ երկարաժամկետ կայուն լուծմանը նպաստելու համար: Այս առումով էական նշանակություն կունենա երկխոսությունը Բաքվի եւ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների միջեւ։ Պետք է երաշխավորվեն Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, իսկ կոնկրետ պայմանների քննարկումը պետք է սկսվի որքան հնարավոր է շուտ։
Բաքվի եւ Ղարաբաղի հայերի միջեւ երկխոսությունը պետք է ամրապնդի վստահությունը։ Այդ նպատակով ԵՄ-ն ներկայացրել է այս գործընթացին միջազգային աջակցության, ինչպես նաեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն աջակցելու համար տեղում մասնակցության տարբեր առաջարկներ:
Վերոնշյալ բոլոր ջանքերը միայն մեկ նպատակ ունեն՝ ապահովել Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների անշրջելի կարգավորումը՝ ի շահ բոլոր բնակիչների: Եկել է համարձակ փոխզիջումների ժամանակը, հատկապես՝ այսօրվա էսկալացիայի լույսի ներքո»:

Yerevan /Mediamax/. Ecaterina Casinge, Spokesperson for the European Council President, issued a statement "regarding Armenia and Azerbaijan.”
The statement says in particular:
“President Michel has continued to be intensely engaged in advancing the Armenia-Azerbaijan normalization process. His efforts over the past weeks, supported by Toivo Klaar, EUSR for the South Caucasus, have focused as a priority on addressing the humanitarian situation of Karabakh Armenians.
EUSR Klaar and President Michel’s team have been in frequent contact with Baku, Yerevan and representatives of Karabakh Armenians to work out a solution for unblocking access.
The current humanitarian situation on the ground is deteriorating rapidly; it is imperative to take steps to address the needs of the local population.
European Council President Charles Michel has proposed a step-by-step approach which would reflect a sequencing in the full-fledged operation of the Lachin corridor and the opening of the Ağdam route.
Sequencing of these steps and the type of cargo that would be delivered by each of these roads, as well as attendant procedures, have been the core of the recent discussions.
The EU strongly believes the Lachin corridor must be unblocked, in line with past agreements and the ICJ Order, and notes that the use of the Ağdam road to provide supplies can also be part of a concrete and sustainable solution to the provision of urgent and daily basic needs. Discussions on these elements had started following the last meeting of the leaders in Brussels on 15 July 2023.
The EU side has also stressed the need for Baku to provide clarity to Karabakh Armenians in terms of procedures for their movements through Lachin corridor to and from Armenia.
In parallel, exchanges have also focused on restoring electricity and gas supplies to Karabakh Armenians as soon as possible.
Beyond the immediate situation, the EU side has stressed the need to address legacies of the conflict to facilitate a long-term sustainable resolution. Dialogue between Baku and representatives of Armenians living in the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast will be essential in this regard. The rights and security of Karabakh Armenians must be guaranteed and discussions on specific modalities should start as soon as possible.
The dialogue between Baku and the Karabakh Armenians needs to strengthen confidence and trust. To this end the EU has provided various suggestions for international support to this process, as well as for engagement on the ground to underpin the implementation of agreements reached.
All the above efforts have only one goal: ensure irreversible normalization of relations between Baku and Yerevan for the benefit of all populations on the ground. It is now time for courageous compromise solutions, also in light of today’s escalation.”