Ներկայացվել է Շառլ Միշելի «քայլ առ քայլ» մոտեցումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական Խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղար Եկատերինա Կազինջեն այսօր հայտարարություն է տարածել «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վերաբերյալ»։
«Նախագահ Միշելը շարունակում է ակտիվորեն մասնակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջմղմանը։ Նրա ջանքերը, որոնց աջակցում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, վերջին շաբաթների ընթացքում կենտրոնացած են եղել Ղարաբաղի հայերի մարդասիրական իրավիճակի լուծման համար։
Կլաարի եւ Միշելի թիմերը հաճախակի կապի մեջ են եղել Բաքվի, Երեւանի եւ Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ՝ ապաշրջափակման լուծում մշակելու համար:
Մարդասիրական իրավիճակը տեղում արագորեն վատթարանում է, եւ շատ կարեւոր է միջոցներ ձեռնարկել տեղի բնակչության կարիքները բավարարելու համար:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը քայլ առ քայլ մոտեցում է առաջարկել, որը կարտացոլի Լաչինի միջանցքի լիարժեք շահագործման եւ Աղդամի երթուղու բացման հաջորդականությունը։
Այս քայլերի եւ ճանապարհներից յուրաքանչյուրով բեռների տեսակների եւ ուղեկցող ընթացակարգերի հաջորդականության ապահովումը առանցքային են եղել վերջին քննարկումներում:
ԵՄ-ն հստակ համոզված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի՝ համաձայն նախկին պայմանավորվածությունների եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի, եւ նշում է, որ Աղդամի ճանապարհի օգտագործումը ապրանքների մատակարարման համար եւս կարող է կոնկրետ եւ կայուն լուծման մաս հանդիսանալ հրատապ եւ ամենօրյա մատակարարումներ ապահովելու համար։ Այս տարրերի շուրջ քննարկումները սկսվել էին 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ղեկավարների վերջին հանդիպումից հետո։
ԵՄ-ն նաեւ ընդգծել է անհրաժեշտությունը, որպեսզի Բաքուն Ղարաբաղի հայերին պարզաբանի Լաչինի միջանցքով դեպի Հայաստան գնալու եւ Հայաստանից վերադառնալու կարգը։
Դրան զուգահեռ, քննարկումների ընթացքում ուշադրության կենտրոնում է եղել Ղարաբաղի հայերին էլեկտրաէներգիայի եւ գազամատակարարման արագ վերականգնումը։
ԵՄ-ն ընդգծում է հակամարտության ժառանգությունը լուծելու անհրաժեշտությունը՝ երկարաժամկետ կայուն լուծմանը նպաստելու համար: Այս առումով էական նշանակություն կունենա երկխոսությունը Բաքվի եւ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների միջեւ։ Պետք է երաշխավորվեն Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, իսկ կոնկրետ պայմանների քննարկումը պետք է սկսվի որքան հնարավոր է շուտ։
Բաքվի եւ Ղարաբաղի հայերի միջեւ երկխոսությունը պետք է ամրապնդի վստահությունը։ Այդ նպատակով ԵՄ-ն ներկայացրել է այս գործընթացին միջազգային աջակցության, ինչպես նաեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն աջակցելու համար տեղում մասնակցության տարբեր առաջարկներ:
Վերոնշյալ բոլոր ջանքերը միայն մեկ նպատակ ունեն՝ ապահովել Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների անշրջելի կարգավորումը՝ ի շահ բոլոր բնակիչների: Եկել է համարձակ փոխզիջումների ժամանակը, հատկապես՝ այսօրվա էսկալացիայի լույսի ներքո»:

Опубликован предложенный Шарлем Мишелем «поэтапный подход» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента Европейского Совета Екатерина Казиндже выступила сегодня с заявлением «относительно Армении и Азербайджана».
«Президент Мишель продолжает активно участвовать в продвижении процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений. Его усилия, поддерживаемые спецпредставителем Тойво Клааром, в последние недели были приоритизированы
для решения гуманитарной ситуации карабахских армян.
Команды Клаара и Мишеля часто контактировали с Баку, Ереваном и представителями карабахских армян, чтобы выработать решение по разблокированию доступа.
Нынешняя гуманитарная ситуация на месте стремительно ухудшается, и крайне важно принять меры для удовлетворения потребностей местного населения.
Президент Европейского Совета Шарль Мишель предложил поэтапный подход, который будет отражать последовательность полноценной эксплуатации Лачинского коридора и открытия Агдамского маршрута.
Последовательность этих шагов и типы грузов, который будут доставляться по каждой из этих дорог, а также сопутствующие процедуры, были ключевыми на недавних обсуждениях.
ЕС твердо убежден в том, что Лачинский коридор должен быть разблокирован в соответствии с прошлыми соглашениями и постановлением Международного Суда, и отмечает, что использование Агдамской дороги для поставок грузов также может быть частью конкретного и устойчивого решения по обеспечению неотложных и ежедневных поставок. Обсуждения этих элементов начались после последней встречи лидеров в Брюсселе 15 июля 2023 года.
ЕС также подчеркнул необходимость того, чтобы Баку разъяснил карабахским армянам порядок их передвижения через Лачинский коридор в Армению и из Армении.
Наряду с этим в ходе контактов было сосредоточено внимание на скорейшем восстановлении поставок электроэнергии и газа карабахским армянам.
Помимо текущей ситуации, ЕС подчеркивает необходимость устранения наследия конфликта, чтобы способствовать долгосрочному устойчивому разрешению. Диалог между Баку и представителями армян, проживающих в бывшей Нагорно-Карабахской Автономной Области, будет иметь важное значение для этого. Права и безопасность карабахских армян должны быть гарантированы, а обсуждение конкретных условий должно начаться как можно скорее.
Диалог между Баку и карабахскими армянами должен укреплять уверенность и доверие. С этой целью ЕС представил различные предложения по международной поддержке этого процесса, а также по участию на местах для поддержки реализации достигнутых соглашений.
Все вышеперечисленные усилия преследуют только одну цель: обеспечить необратимую нормализацию отношений между Баку и Ереваном на благо всего населения на местах. Настало время для смелых компромиссных решений, в том числе в свете сегодняшней эскалации».