Բաքվի ռաբբին կոչ է անում հրեաներին լքել Հայաստանը եւ տեղափոխվել Ադրբեջան
Trend գործակալությունը հաղորդում է, որ Զամիր Իսաևը իր տեսաուղերձում Facebook-ում, մասնավորապես, նշել է.
«Նրանց սպառնում են Եվրոպայի, Ամերիկայի, Իսրայելի, ինչպես նաեւ մուսուլմանական երկրների ռաբբիների նախաձեռնության հետ կապված, որոնք հանդես էին եկել հայկական քարոզչության կողմից Հոլոքոստի թեմայի օգտագործման դեմ։ Ինձ ուղարկել են խնդրանք՝ դադարեցնել ռաբբիների բողոքn ամբողջ աշխարհում, որը սկսվել էր իմ տեսաուղերձից հետո։ Ես չեմ կարող անել դա։ Կոչ եմ անում այն փոքրաթիվ հրեաներին, ովքեր դեռ ապրում են Հայաստանում, հեռանալ այդ երկրից։ Ի վերջո, դուք չեք կարող ապրել մի երկրում, որտեղ ձեզ սպառնում են միայն այն պատճառով, որ այլ երկրների հրեաներն այլ կարծիք ունեն: Եթե Հայաստանում կարծում են, որ դուք եք պատասխանատու իմ խոսքերի համար, եթե պետք է պատասխան տաք իմ խոսքերի համար, ապա հեռացեք այդ երկրից։ Եթե ձեզ ստիպում են Հոլոքոստի հիշատակն օգտագործել ստոր քաղաքական նպատակներով, հեռացեք այդտեղից»,- ասել է նա:
«Եկե՛ք Ադրբեջան, որտեղ հրեաներին եղբայրների պես են վերաբերվում։ Ցանկացողները կարող են կապ հաստատել ինձ հետ Facebook-ի միջոցով, եւ ես հրապարակավ պարտավորվում եմ, որ ձեզ կընդունեն այստեղ, կընդունեն ջերմորեն, կտրամադրեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն եւ, իհարկե, կապահովեն ձեր անվտանգությունը»,- ասել է Զամիր Իսաեւը։

Бакинский раввин призвал евреев покинуть Армению и переехать в Азербайджан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бакинский раввин Замир Исаев призвал прожиюващих в Армении евреев, покинуть страну.
Агентство Trend cообщает, что в видеообращении на Facebook Замир Исаев, в частности, заявил:
«Им угрожают в связи с инициативой раввинов Европы, Америки, Израиля, а также мусульманских стран, которые выступили против использования армянской пропагандой темы Холокоста. Мне передали просьбу остановить протест раввинов по всему миру, который начался после моего видеообращения. Я не могу этого сделать. Я обращаюсь к тем немногочисленным евреям, которые все еще проживают в Армении, покинуть эту страну. Ведь нельзя жить в стране, где вам угрожают только за то, что другие евреи в других странах имеют другое мнение. Если в Армении считают, что вы ответственны за мои слова, если за мои слова придется отвечать вам, уезжайте из этой страны! Если вас заставляют выступить за использование памяти Холокоста в гнусных политических целях, уезжайте оттуда», - сказал он.
«Приезжайте в Азербайджан, где к евреям относятся как к братьям! Те, кто хотят, могут со мной связаться через Facebook, и я публично обязуюсь, что вас здесь примут, примут радушно, предоставят азербайджанское гражданство, и, конечно же, обеспечат вашу безопасность», - заявил Замир Исаев.