Ադրբեջանը նախատեսում է մինչեւ 2026 թվականը Քելբաջարում 15 բնակավայր վերականգնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի կառավարությունը ծրագրում է մինչեւ 2026 թվականը Քելբաջարի շրջանում 15 բնակավայր վերականգնել։
Ադրբեջանի քաղաքաշինության եւ ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նամիկ Գումետովը Trend գործակալությանը հայտնել է, որ մինչեւ 2026 թվականը տարածաշրջանում կվերականգնվեն մեկ քաղաք, մեկ ավան եւ 13 գյուղ։
Նրա խոսքով, մինչև 2026 թվականը Քելբաջարի շրջանում նախատեսվում է կառուցել եւ շահագործման հանձնել շուրջ 2 հազար մասնավոր բնակելի շենք եւ 1,5 հազար բնակարան։
Առաջին փուլում նախատեսվում է ավելի քան 5 հազար մարդու վերաբնակեցնել Քելբաջար քաղաքում, իսկ 8 հազար մարդ՝ ավանում եւ գյուղերում, նշել է Գումետովը։

Азербайджан планирует к 2026 году восстановить 15 населенных пунктов в Кельбаджаре - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Азербайджана планирует к 2026 году восстановить 15 населенных пунктов в Кельбаджарском районе.
Заместитель председателя Госкомитета по градостроительству и архитектуре Азербайджана Намик Гумметов сказал агентству Trend, что к 2026 году в районе будут восстановлены один город, один поселок и 13 сел.
По его словам, к 2026 году в Кельбаджарском районе планируется построить и сдать в эксплуатацию около 2 тысяч частных жилых домов и 1,5 тысячи квартир.
На первом этапе в город Кельбаджар планируется переселить более 5 тысяч человек, в села и поселки - 8 тысяч человек, отметил Гумметов.