Ադրբեջանը մեղադրել է Իրանին «սադրանքի» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Աբբաս Մուսավին մարտի 11-ին հրավիրվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ, որտեղ նրան բողոքի նոտա են հանձնել՝ իրանական ռազմական ինքնաթիռի՝ Ադրբեջանի սահմանների մոտ թռիչքի հետ կապված։
Ադրբեջանի ԱԳՆ եւ ՊՆ համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ «Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների հարեւանությամբ կես ժամից ավելի ռազմական ինքնաթիռի թռիչքը սադրանք է եւ ոչ բարյացակամ վերաբերմունք Ադրբեջանի նկատմամբ»։
«Խստորեն դատապարտում ենք իրանական կողմին նման սադրիչ քայլի համար, հորդորում ենք համապատասխան բացատրություններ տալ եւ հետագայում զերծ մնալ նման սադրիչ քայլերից»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Azerbaijan accuses Iran of provocation
Yerevan. /Mediamax/. Iran’s ambassador to Azerbaijan Seyed Abbas Mousavi was summoned to the Azerbaijani Foreign Ministry on March 11, where he was handed a note of protest in connection with the flight of an Iranian military aircraft near the borders of Azerbaijan.
The joint statement of Azerbaijani Foreign Affairs and Defense Ministries states that “the flight of a military aircraft for more than half an hour near the liberated territories of Azerbaijan is a provocation and unfriendly behavior towards Azerbaijan.”
“We strongly condemn the Iranian side for such a provocative step and urge them to provide appropriate explanations and refrain from such provocations in the future,” the statement runs.