Փաշինյան. Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության նոր սրում ունենք»:
«Նախորդ կիրակի Ադրբեջանի զինվորականները դարանակալել ու հարձակվել են Հին շեն ու Մեծ շեն գյուղեր ուղեւորվող ոստիկանների վրա, որոնցից երեքը զոհվել է:
Մարտի 5-ի ահաբեկչությամբ Ադրբեջանը մի քանի նպատակ է հետապնդում. առաջինը ԼՂ ներկայացուցիչների հետ հետագա բանակցությունների վիժեցումն ու նոր ռազմական սադրանքի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելը:
Լեռնային Ղարաբաղի ԱԳՆ-ն արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է շարունակելու խոսակցությունն Ադրբեջանի հետ, ինչը չափազանց կարեւոր է: Անհրաժեշտ է ստեղծել միջազգային հուսալի մեխանիզմներ, որ Բաքու-Ստեփանակերտ անխափան եւ ինստիտուցիոնալ խոսակցությունը տեղի ունենա», - կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ մարտի 5-ի սադրանքի մյուս նպատակն է ստեղծել կեղծ «ապացույցներ», թե Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ զենք եւ զինամթերք է տեղափոխվում:
«Այս թեման Ադրբեջանի համար հատկապես կարեւոր է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումից հետո, երբ դատարանը միանշանակ մերժեց Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը»,- հիշեցրել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների իրադրությունը ԼՂ-ում ավելի սրելու համար:
«Ավելի հրատապ է դառնում ԼՂ եւ Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը եւ ԼՂ ժողովրդին էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները»,- ասել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «в Нагорном Карабахе есть новое обострение ситуации».
«5 марта азербайджанские военные устроили засаду и совершили нападение на полицейских, направлявшихся в села Хин шен и Мец шен, трое из них были убиты.
Террористические действия Азербайджана 5 марта преследуют несколько целей. Первая – срыв дальнейших переговоров с представителями Нагорного Карабаха и создание необходимого фона для новой военной провокации.
МИД Нагорного Карабаха уже заявил, что готов продолжить разговор с Азербайджаном, что крайне важно. Необходимо создать надежные международные механизмы для непрерывного и институционального диалога между Баку и Степанакертом», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
По его словам, другой целью провокации 5 марта является создание ложных «доказательств» того, что из Армении в Нагорный Карабах якобы переправляются оружие и боеприпасы.
«Эта тема особенно важна для Азербайджана после решения Международного суда ООН от 22 февраля»,- заметил премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что Азербайджан совершает новые провокации с целью дальнейшего обострения ситуации в Нагорном Карабахе.
«Для предотвращения развязывания Азербайджаном новой агрессии и этнической чистки и геноцида становится все более актуальной необходимость международной миссии по установлению фактов в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре»,- подчеркнул он.