Փաշինյան. Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության նոր սրում ունենք»:
«Նախորդ կիրակի Ադրբեջանի զինվորականները դարանակալել ու հարձակվել են Հին շեն ու Մեծ շեն գյուղեր ուղեւորվող ոստիկանների վրա, որոնցից երեքը զոհվել է:
Մարտի 5-ի ահաբեկչությամբ Ադրբեջանը մի քանի նպատակ է հետապնդում. առաջինը ԼՂ ներկայացուցիչների հետ հետագա բանակցությունների վիժեցումն ու նոր ռազմական սադրանքի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելը:
Լեռնային Ղարաբաղի ԱԳՆ-ն արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է շարունակելու խոսակցությունն Ադրբեջանի հետ, ինչը չափազանց կարեւոր է: Անհրաժեշտ է ստեղծել միջազգային հուսալի մեխանիզմներ, որ Բաքու-Ստեփանակերտ անխափան եւ ինստիտուցիոնալ խոսակցությունը տեղի ունենա», - կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ մարտի 5-ի սադրանքի մյուս նպատակն է ստեղծել կեղծ «ապացույցներ», թե Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ զենք եւ զինամթերք է տեղափոխվում:
«Այս թեման Ադրբեջանի համար հատկապես կարեւոր է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումից հետո, երբ դատարանը միանշանակ մերժեց Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը»,- հիշեցրել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների իրադրությունը ԼՂ-ում ավելի սրելու համար:
«Ավելի հրատապ է դառնում ԼՂ եւ Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը եւ ԼՂ ժողովրդին էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “we have a new escalation of the situation in Nagorno-Karabakh.”
“Last Sunday, the Azerbaijani military ambushed and attacked the policemen heading to Hin Shen and Mets Shen communities, killing three of them.
Azerbaijan is pursuing several goals with the March 5 terrorist attack: the first is the abortion of further negotiations with the representatives of Nagorno-Karabakh and creation of the necessary background for a new military provocation.
The Foreign Ministry of Nagorno-Karabakh has already stated about its readiness to continue talks with Azerbaijan, which is extremely important. It is necessary to create reliable international mechanisms for uninterrupted and institutional dialogue between Baku and Stepanakert,” Nikol Pashinyan said at the cabinet meeting.
He noted that the other goal of the March 5 provocation is to create false “evidence” about the transportation of weapons and ammunition from Armenia to Nagorno-Karabakh.
“This issue is particularly important for Azerbaijan following the February 22 ruling of the International Court of Justice where the court unequivocally rejected Azerbaijan’s request to apply a temporary measure against Armenia,” the Prime Minister reminded.
Nikol Pashinyan noted that Azerbaijan is resorting to new provocations to further aggravate the situation in Nagorno-Karabakh.
“The need for an international fact-finding mission to the Nagorno-Karabakh and the Lachin corridor is becoming more urgent to prevent the unleashing of new aggression by Azerbaijan and its obvious preparations to subject the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing and genocide,” he said.