Երեւան. Ադրբեջանն է դադարեցրել պայմանագրի տեքստի քննարկումները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է՝ «թյուր են այն պատկերացումները, թե հայկական կողմը դադարեցրել է, արգելակում է կամ ոչ կառուցողական է խաղաղության գործընթացում, մասնավորապես՝ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ աշխատանքներում»։
«Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակումից հետո մենք չմասնակցեցինք Մոսկվայում նախատեսված եռակողմ հանդիպմանը, որը ենթադրաբար պետք է շարունակեր խաղաղության պայմանագրի նախագծի քննարկումները: Բայց մենք մեր խմբագրական առաջարկներն ենք ներկայացրել ադրբեջանական կողմին եւ այժմ սպասում ենք նրանց արձագանքին, որը մինչ այս պահը չկա։
Անկախ հանդիպումների հանգամանքից, ադրբեջանական կողմն է դադարեցրել բուն խաղաղության պայմանագրի տեքստի քննարկումները եւ զուգահեռաբար տեսնում ենք սադրիչ գործողությունները Լաչինի միջանցքում եւ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտումները»,- Ազգային Ժողովում ասել է Արարատ Միրզոյանը։

В Ереване заявили, что обсуждение текста договора прекратил Азербайджан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «представления о том, что армянская сторона якобы не конструктивна в мирном процессе, в частности, в работе над текстом мирного договора, неверны».
«После незаконного закрытия Лачинского коридора мы не участвовали в запланированной в Москве трехсторонней встрече, которая предположительно должна была продолжить обсуждение проекта мирного договора. Однако мы представили азербайджанской стороне свои редакционные предложения и ответа пока не получили.
Независимо от обстоятельств встреч, азербайджанская сторона прекратила обсуждение самого текста мирного договора, и параллельно мы наблюдаем провокационные действия в Лачинском коридоре и нарушения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года»,- заявил сегодня Арарат Мирзоян в парламенте Армении.