Ալիեւ. «Միգուցե, Հայաստանին ինչ-որ բան են խոստացել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանը խափանում է խաղաղ բանակցությունները եւ «ամեն կերպ փորձում է Ղարաբաղի թեման ներառել խաղաղության պայմանագրում»։
«Այն, որ նրանք արհամարհեցին արտգործնախարարների հանդիպումը Մոսկվայում՝ վկայակոչելով ինչ-որ իրադարձություններ, առհասարակ անընդունելի է։ Իսկ ինչո՞ւ չանտեսեցին հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի հանդիպումը, չէ՞, որ դրանից առաջ էլ սահմանին իրադարձություններ եղան։ Չգիտես ինչու, հայկական կողմը գնաց Պրահա՝ Մակրոնի հետ հանդիպելու, իսկ Մոսկվա չգնաց»,- հունվարի 10-ին ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում ասել է Ալիեւը։
«Ես անկեղծորեն հույս ունեի, որ մինչեւ 2022 թվականի ավարտը մենք կկարողանանք խաղաղության պայմանագիր կնքել, բայց դա տեղի չունեցավ։ Ի՞նչին է սպասում Հայաստանը: Հավանաբար, ինչ-որ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների,  գուցե ինչ-որ մեկը նրանց ինչ-որ բան է խոստացել։ Սակայն տարածաշրջանում իրավիճակի օբյեկտիվ վերլուծությունը, ուժերի հարաբերակցությունը, աշխարհի արձագանքը երկու տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններին հուշում է, որ «խեղդվողների փրկությունը միայն խեղդվողների գործն է», - ասել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով, խաղաղության պայմանագրի Ադրբեջանի առաջարկը «դեռ որոշ ժամանակով կլինի սեղանին»։
«Հետո մենք ակտիվություն չենք դրսեւորելու։ Սահմանազատում չե՞ն ուզում: Ուրեմն, սահմանն անցնելու է այնտեղ, որտեղ մենք ճիշտ ենք համարում։ Խաղաղության պայմանագիր չի՞ լինի՝ պետք էլ չէ: Մենք այսպես կարող ենք երկար ապրել։ Այնպես որ, կարծում եմ, նրանք ինձ կլսեն եւ ճիշտ եզրակացություն կանեն։ Այս տարին վերջին հնարավորությունը կլինի։ Հետո կլինի 2024 թվականը, իսկ 2025-ին ավարտվում է Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելությունը։ Նրանք պետք է իրենց քթից մի փոքր հեռու տեսնեն»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev: “Someone has probably promised something to Armenia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that Armenia is disrupting the peace talks and “is trying to push the Karabakh issue into the peace treaty in every possible way.”
“The fact that they ignored the meeting of foreign ministers in Moscow, referring to some developments, is generally unacceptable. And why did not they ignore the meeting in Prague on October 6, as before that, too, some developments were taking place at the border? For some reason, the Armenian side went to Prague to meet with Macron, but they did not go to Moscow,” Aliyev said on January 10 in an interview with Azerbaijani TV channels.
“I sincerely hoped that by the end of 2022 we would be able to sign a peace treaty, but this did not happen. What is Armenia waiting for? Probably some geopolitical changes, probably something else, maybe someone promised Armenia something. Because an objective analysis of the situation in the region, the balance of power, the reaction of the world to the events of two years ago suggests that “the salvation of the drowning is the work of the drowning people themselves,” Aliyev said.
He stressed that Azerbaijan’s proposal for a peace treaty “will be on the table for some time.”
“Then we will not be active. They do not want delimitation, this means that the border will pass where we consider it fit. There will be no peace treaty – all right. We can live this way for a long time. So, I think that they will hear me and make the right conclusion. This year will be the last chance. Then there will be 2024, then the peacekeeping mission of Russia ends in 2025. They should see a little beyond their nose,” the Azerbaijani president said.