Ալիեւ. «Միգուցե, Հայաստանին ինչ-որ բան են խոստացել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանը խափանում է խաղաղ բանակցությունները եւ «ամեն կերպ փորձում է Ղարաբաղի թեման ներառել խաղաղության պայմանագրում»։
«Այն, որ նրանք արհամարհեցին արտգործնախարարների հանդիպումը Մոսկվայում՝ վկայակոչելով ինչ-որ իրադարձություններ, առհասարակ անընդունելի է։ Իսկ ինչո՞ւ չանտեսեցին հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի հանդիպումը, չէ՞, որ դրանից առաջ էլ սահմանին իրադարձություններ եղան։ Չգիտես ինչու, հայկական կողմը գնաց Պրահա՝ Մակրոնի հետ հանդիպելու, իսկ Մոսկվա չգնաց»,- հունվարի 10-ին ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում ասել է Ալիեւը։
«Ես անկեղծորեն հույս ունեի, որ մինչեւ 2022 թվականի ավարտը մենք կկարողանանք խաղաղության պայմանագիր կնքել, բայց դա տեղի չունեցավ։ Ի՞նչին է սպասում Հայաստանը: Հավանաբար, ինչ-որ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների,  գուցե ինչ-որ մեկը նրանց ինչ-որ բան է խոստացել։ Սակայն տարածաշրջանում իրավիճակի օբյեկտիվ վերլուծությունը, ուժերի հարաբերակցությունը, աշխարհի արձագանքը երկու տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններին հուշում է, որ «խեղդվողների փրկությունը միայն խեղդվողների գործն է», - ասել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով, խաղաղության պայմանագրի Ադրբեջանի առաջարկը «դեռ որոշ ժամանակով կլինի սեղանին»։
«Հետո մենք ակտիվություն չենք դրսեւորելու։ Սահմանազատում չե՞ն ուզում: Ուրեմն, սահմանն անցնելու է այնտեղ, որտեղ մենք ճիշտ ենք համարում։ Խաղաղության պայմանագիր չի՞ լինի՝ պետք էլ չէ: Մենք այսպես կարող ենք երկար ապրել։ Այնպես որ, կարծում եմ, նրանք ինձ կլսեն եւ ճիշտ եզրակացություն կանեն։ Այս տարին վերջին հնարավորությունը կլինի։ Հետո կլինի 2024 թվականը, իսկ 2025-ին ավարտվում է Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելությունը։ Նրանք պետք է իրենց քթից մի փոքր հեռու տեսնեն»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев: «возможно, Армении кто-то что-то обещал» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения срывает мирные переговоры и «всячески старается протолкнуть тему Карабаха в мирный договор».
«То, что они проигнорировали встречу министров иностранных дел в Москве, сославшись на какие-то события, вообще недопустимо. А почему они не проигнорировали встречу в Праге 6 октября, ведь до этого тоже на границе происходили события? Почему-то в Прагу на встречу с Макроном армянская сторона поехала, а в Москву нет», - сказал Алиев 10 января в интервью азербайджанским телеканалам.
«Я искренне надеялся, что до конца 2022 года мы сможем подписать мирный договор, но этого не произошло. Чего ждет Армения? Наверное, каких-то геополитических изменений, наверное, чего-то еще, может, ей кто-то что-то обещал. Потому что объективный анализ ситуации в регионе, баланс сил, реакция мира на события двухлетней давности говорит о том, что «спасение утопающих дело рук самих утопающих»», - отметил Алиев.
По его словам, предложение Азербайджана о мирном договоре «будет на столе какое-то время».
«Дальше мы не будем проявлять активность. Не хотят делимитацию, значит, граница будет проходить там, где мы посчитаем нужным. Не будет мирного договора - и не надо. Мы так можем жить долго. Так что, думаю, что они услышат меня и сделают правильный вывод. Этот год будет последним шансом. Потом будет 2024 год, потом заканчивается миротворческая миссия России - в 2025 году. Они же должны видеть чуть-чуть дальше своего носа», - сказал президент Азербайджана.