Երեւան, Մեդիամաքս: Քաղաքական տեխնոլոգ եւ բլոգեր Դավիդ Էյդելմանը հայտարարել է, որ Ադրբեջան մեկնած իսրայելական պատվիրակության անդամներից ոչ մեկը չի խոսել 1918թ. հայերի կողմից հրեաների կանխամտածված ցեղասպանության մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Դավիդ Էյդելմանը, ով մարտի 27-31-ը Ադրբեջան էր այցելել իսրայելացի լրագրողների ու քաղտեխնոլոգների խմբի կազմում, այդ մասին ասել է IzRus պորտալի հետ հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով հայաստանյան մամուլի հրապարակումները` Դավիդ Էյդելմանն ասել է, որ այդպիսի հայտարարություններ չեն արել նաեւ ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչները:
Նրա խոսքերով, ոչ մի հիմք չկա խոսելու 1918թ. հրեաների դեմ հայկական կանխամտածված էթնիկական զտումների մասին: «Դա չի հայտարարել ոչ պաշտոնական Ադրբեջանը, ոչ ադրբեջանական պատմաբանները, ոչ Իսրայելից ժամանած լրագրողներն ու քաղաքագետները: Ինչո՞ւ են հայկական մեկնաբանները վիճում իրենք իրենց հետ` իրենց ընդդիմախոսներին վերագրելով այն դատողությունները, որոնք իրենք են հնարել»,- ասել է Դավիդ Էյդելմանը:

Израильский политтехнолог недоволен армянскими комментаторами
Ереван/Медиамакс/. Политтехнолог и блоггер Давид Эйдельман заявил, что никто из членов посетившей Азербайджан израильской делегации не говорил о преднамеренном геноциде евреев со стороны армян в 1918 году.
Как сообщает Медиамакс, Давид Эйдельман, посетивший 27-31 марта Азербайджан в составе группы израильских журналистов и политтехнологов, сказал об этом в интервью порталу IzRus.
Комментируя публикации в армянской прессе, Давид Эйдельман сказал, что таких заявлений не делали и представители азербайджанской стороны.
По его словам, нет никаких оснований говорить о преднамеренных армянских этнических чистках против евреев в 1918 году. «Этого не заявляет официальный Азербайджан, ни азербайджанские историки, ни журналисты и политологи, прибывшие из Израиля. Зачем же армянские комментаторы спорят сами с собой, приписывая своим оппонентам суждения, которые сами и выдумали?»,- сказал Давид Эйдельман.