Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր, ասել է Մհեր Գրիգորյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը վկայում է, որ նա մտադիր է օկուպացնել Հայաստանի ավելի շատ տարածքներ:
Այս մասին ՀՀ փոխվարչապետը հայտարարել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:
«Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Հայաստանի կառուցողական տրամադրվածության ֆոնին չեն դադարում Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ու ռազմատենչ հայտարարությունները, որտեղ ուժի կիրառման սպառնալիքներին հաջորդում են Հայաստանի ինքնիշխան, միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ անթաքույց զավթողական նկրտումները:
Դրա մասին են վկայում նաեւ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կանոնավոր խախտումները հայկական կողմին վերագրելու փորձերը, որով փորձ է կատարվում հող նախապատրաստել Հայաստանի դեմ ագրեսիայի նոր փուլի համար։ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր»,-ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ է անհապաղ դուրս բերել ադրբեջանական զինված կազմավորումները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:

The Armenian deputy premier stated this at the regular session of the Council of Heads of Governments of the CIS member states.
“Against the background of Armenia’s constructive stance to normalize relations, Azerbaijan does not stop provocative actions and bellicose statements, where the threats of using force are followed by the undisguised aggressive ambitions against Armenia’s sovereign, internationally recognized territory.
This is also evidenced by Azerbaijan’s attempts to attribute regular violations of the ceasefire regime to the Armenian side in an attempt to prepare the ground for a new round of aggression against Armenia. The risk of new aggression by Azerbaijan remains very high,” Mher Grigoryan said.
He noted that to ensure stability and security in the region, it is necessary to immediately withdraw the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of Armenia.