Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր, ասել է Մհեր Գրիգորյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը վկայում է, որ նա մտադիր է օկուպացնել Հայաստանի ավելի շատ տարածքներ:
Այս մասին ՀՀ փոխվարչապետը հայտարարել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:
«Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Հայաստանի կառուցողական տրամադրվածության ֆոնին չեն դադարում Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ու ռազմատենչ հայտարարությունները, որտեղ ուժի կիրառման սպառնալիքներին հաջորդում են Հայաստանի ինքնիշխան, միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ անթաքույց զավթողական նկրտումները:
Դրա մասին են վկայում նաեւ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կանոնավոր խախտումները հայկական կողմին վերագրելու փորձերը, որով փորձ է կատարվում հող նախապատրաստել Հայաստանի դեմ ագրեսիայի նոր փուլի համար։ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր»,-ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ է անհապաղ դուրս բերել ադրբեջանական զինված կազմավորումները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:

Риск новой агрессии Азербайджана остается очень высоким, заявил Мгер Григорян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил сегодня, что воинственная риторика Азербайджана указывает на то, что он намерен оккупировать еще больше территорий Армении.
Об этом вице-премьер-министр заявил на очередном заседании Совета глав правительств государств-участников СНГ.
«На фоне конструктивного настроя Армении на урегулирование отношений, не прекращаются провокационные действия и воинственные заявления Азербайджана, где за угрозами применения силы следуют неприкрытые захватнические амбиции в отношении суверенной, международно признанной территории Армении.
Об этом также свидетельствуют попытки Азербайджана приписать регулярные нарушения режима прекращения огня армянской стороне, что является попыткой подготовить почву для нового витка агрессии против Армении. Риск новой агрессии со стороны Азербайджана остается очень высоким», - сказал Мгер Григорян.
Он отметил, что для обеспечения стабильности и безопасности в регионе необходимо немедленно вывести азербайджанские вооруженные силы с суверенной территории Армении.